Сімейне виховання (виховання в сім'ї) - психологія, типи, проблеми
Народився новий чоловічок. У нього вже є темперамент, його особиста енергетика і навіть задатки майбутнього характеру. Але він зовсім нічого не знає про навколишній світ: як у ньому треба себе вести, схему відносин, що можна, чого не можна робити.
Його виховання у сім'ї починається з народження. Перші уроки життя він отримує відразу після появи на світ.
Психологія сімейного виховання
Настав той щасливий день, коли мама з немовлям повернулася з пологового будинку. Багато хто думає, що виховний процес виглядає приблизно так: один з батьків (або обидва відразу) садить перед собою спадкоємця або спадкоємицю і починає дохідливо по пунктах розповідати правила життя.
Вдячний нащадок уважно вбирає ази буття, все запам'ятовує і з нетерпінням чекає наступного вливання потрібної інформації.
Як би не так! На той момент, коли дитя може розуміти вашу повчальну промову, він вже майже повністю сформував в розумі постулати правильного існування. Своїми полум'яними промовами ви зможете тільки підтвердити їх або, навпаки, він перестане вірити вашим словам.
За великим рахунком, для виховання «повзунка» досить великий розумної любові і одного слова «не можна». Всі інші ваші слова потрібні поки тільки для розвитку його промови. Зверніть увагу, як кішка забороняє своєму шаловливому нащадкові якісь дії. Вона просто ніжно багато разів повертає його на місце, відволікає і, врешті-решт, притискає лапою до підлоги або кусає за холку.
Японці проповідують політику дитячої вседозволеності. Але ж вона закінчиться з віком, а людина виросте, не беручи обмежень. Щоб надалі заборона не викликав протесту, навчитеся правильно говорити дитині «не можна», роблячи, як кішка.
Діагностика сім'ї
- Недолік виховних ресурсів в сім'ї може спостерігатися в сім'ях з низькими матеріальними можливостями, в неповних сім'ях і там, де батьки в силу недостатності освіти або розумових можливостей не можуть допомагати дітям у навчанні. Це все лише несприятливі умови, але і в них може вирости повноцінна особистість.
- Конфліктні сім'я. Крім того, що в дитинстві постійні чвари, емоційна напруженість, крики калічать психіку дитини, в цих умовах малюк просто стає самотнім спостерігачем, замкнутим опозиціонером або лютим протестантом.
- Сім'ї з ущербною моральністю. У них зневажаються моральні принципи суспільства, пропагується корисливість, насильство і корупція. Дитина одержує неправильний приклад життя, яку вважає за єдино вірною.
- Сім'ї з неправильними педагогічними позиціями. Не визнаючи напрацьований досвід і сучасні концепції педагогіки, батьки є носіями застарілих переконань про невтручання в життя дітей або, навпаки, використовують повний тоталітаризм у відносинах, який породжує відторгнення, замкнутість і протести.
Психологи, вивчаючи за тестами етіологію непсихотичних порушень поведінки і відхилень розвитку особистості, одночасно поділяють їх на типи.
Типи виховання
Гипопротекция
Недолік уваги, контролю, пояснюється відсутністю інтересу до дитини. Часткова або повна бездоглядність. Найпоширеніші висловлювання батьків: «Мені колись ним займатися».
Поради батькам:
- зверніть увагу на дитину;
- не завжди порвані штани або відсутність їжі можна пояснити зайнятістю або бідністю. Голку з нитками і звичайну недорогу кашу ще ніхто не відміняв;
- поцікавтеся його життям, спробуйте залучити дівчинку до своїх турбот, візьміть сина в гараж, доручіть йому подавати гайкові ключі. Знайдіть у спілкуванні свій інтерес.
Домінуюча гиперпротекция
Ігнорування потреб. Це відноситься не тільки до фізичних (смачна їжа, модний одяг тощо), але і духовним потребам дитини (спілкування, духовний контакт і т. д.).
Батьки не розуміють або не вважають обов'язковими, важливими, нав'язуючи свою і тільки свою думку.
Яка роль сім'ї у фізичному вихованні дитини? Читай тут.
Поради батькам:
- згадайте, що ваша опіка не може бути вічною. Він вийде в самостійне плавання абсолютно безпорадним, не вміючи плавати, не знаючи, як управляти своїм життям. Він або потоне, або його понесе перебігом;
- одна з прогнозованих реакцій – бунт на кораблі. Якщо ваше чадо вивертає кашу у вікно або кидає в смітник шапку, може, варто готувати йому сніданок його улюблені страви і не змушувати одягати те, що не подобається.
що потурає гиперпротекция
Дитина перебуває під сверхмерной опікою, піклуванням. Він цар і бог в сім'ї. Все робиться заради нього і на благо його. Батьки намагаються задовольнити всі бажання і потреби свого чада.
Причин і виправдань цьому може бути багато: росте без батька, часто хворіє, слабкий здоров'ям, щоб був краще за всіх.
Поради батькам:
- перегляньте своє ставлення до маленькій людині. Придивіться до себе, може бути, ви просто ще не награлися в ляльки? Ви не зрозуміли, що діти – не іграшки;
- ви ховаєтеся в турботі про дитину від зовнішніх проблем. Спробуйте вирішити їх;
- ваш син (дочка) не боляче і не найнещасніші інших! Повірте в це і дозвольте йому бути таким, як усі.
Емоційне відкидання
Малюка завалюють подарунками, не питаючи, чи вони йому. Йому подають на вечерю вишукані страви і посилають спати, не поцілувавши на ніч.
Батьки обтяжуються дитиною і відкуповуються від нього. Всі його ініціативи викликають роздратування і невдоволення. На них треба відповідати, а не хочеться.
Поради батькам:
- запросіть ваше чадо на спільний захід: прибирання квартири, приготування обіду, ремонт табуретки ...Пару раз пожертвувавши своїм особистим часом і проявивши терпіння, ви отримаєте не тільки вдячність і одного, але і помічника;
- уявіть своє життя з вашою дружиною (чоловіком), побудованої на таких відносинах: «На тобі шубу і відчепися!» Вам таке подобається?
Жорстокість
Такий метод виховання може бути викликаний сверхмерной гиперпротекцией, насильницьким нав'язуванням думки у всіх сферах життя: «Я краще знаю, що йому треба». Всім відомо поняття «спартанське виховання», коли з благих спонукань малюка змушують голодувати, обливатися крижаною водою і багато працювати.
Однак і гипопротекция може призвести до жорстокості. Взбешенному батькові, якому синочок не дає своїми питаннями подивитися футбол, легше взяти ремінь і відлупцювати (щоб потім не підходив), ніж відповісти.
Поради батькам: любіть дитину і бійтеся кримінального кодексу.
Підвищена моральна відповідальність
Сім'я покладає на свого спадкоємця підвищені зобов'язання з тієї причини, що він «вже великий» або особливий. Йому доручають стежити за немовлям, доглядати за престарілим, весь день грати на фортепіано. Йому страшно розчарувати батьків, він впрягається у доросле життя, проклинаючи її.
Поради батькам:
- порівнюйте свою дитину з іншими дітьми. Так, кожен з них особливий, але, адже всі вони ще діти, як і ваш;
- уявіть, що ваш малюк виріс і згадує своє дитинство: брудні підгузки молодшого братика, бабусине ліки і втому.
У чому виражається трудове виховання дошкільнят? Дізнайся тут.
Про основи статевого виховання хлопчиків читай в статті.
Проблеми та причини
Досліджуючи типи виховання і спостерігаючи відхилення в психології дітей, можна вивести певні закономірності, знайти проблеми і озвучити причини:
- Між тими і іншими відхиленнями існує загальновизнана ідеальна середина, не виходячи за рамки якої, можна формувати правильні стосунки в родині, а значить, і виховувати правильну ідеальну особистість.
- Проблема в тому, що психотипи сімей не мають еталонних цифрових показників. Як і всі емоційні психічні характеристики, вони не є математичними величинами. Вирахувати їх середню арифметичну величину неможливо. Кожен чоловік відміряє середину від себе.
- Проблема в тому, що батьки б'ють дітей і мами, забувають про батьківські збори, вважають, що вони і є ця сама середина, що вони все правильно роблять. Ну, хіба будете ви, знаючи, що так робити не можна, годувати однорічну доньку шоколадкою і купати сина в окропі?! Звичайно, немає.
- Причини ось такий «плаваючою» нечіткої середини в тому, що самі батьки, будучи дітьми, отримували виховання далеке від стандартів. Виховання повинно починатися з них і, як можна раніше. Сьогодні (а краще вчора) треба читати школярам лекції про правильному вихованні їхніх майбутніх дітей.
Поради педагогів
З кожним поколінням все чіткіше контури ідеальної сім'ї, все простіше її ідеали доносити до майбутніх і справжніх батьків. Те, що раніше (і зараз) робила релігія і її заповіді, сьогодні повноцінно доповнюють конституції, кодексів та ЗМІ.
Хороші фільми сімейних стосунків, любові і патріотизм, пісні, добрі мультфільми все яскравіше прокреслюють поколінням золоту середину життєвого шляху.
- Любіть один одного. Тільки в щасливій сім'ї може вирости повноцінний громадянин.
- Любов до сина або дочки повинна бути розумною. Обмірковуйте свої вчинки. Навіть кішка від великої любові не зализує своїх кошенят до смерті.
- Дорогі мами і тата, через 20 років у вас з'явиться час на дитину, але, на жаль, вам залишиться тільки пишатися своїми дітьми чи соромитися їх, не маючи можливості щось виправити. Виправляйте зараз, поки ця можливість є.
- Періодично вивіряти, подправляйте свою «правильну середину», усувайте відхилення, радячись з педагогами, прислухаючись до психологів.
Хороша щаслива родина – еталон, золота середина. Пам'ятаєте у Толстого: «Всі щасливі сім'ї схожі один на одного, кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму». Прагніть до еталону, і тоді ваші діти створять щасливі сім'ї.