Настоянка прополісу. Лікувальні властивості і протипоказання. Приготування на спирту, застосування для імунітету
Прополіс - натуральне в'язке смолообразниє речовина, що виробляється бджолами для замазування щілин, дезінфекції осередків сот перед засівом яєць маткою, а також ізоляції сторонніх предметів. Буває від коричневого до темно-зеленого кольору.
Через користі для здоров'я, численних лікувальних властивостей, настоянка прополісу користується великою популярністю в рецептах народної медицини.
Унікальний склад продукту
Прополіс являє собою клейкообразним пасту. Його часто називають бджолиним клеєм або узой.
Прополіс виробляється бджолами із соку рослин, клейкої речовини модрини та хвойних дерев, пилку квіток, замішаними на їх власній слині.
В результаті змішування даних інгредієнтів виходить унікальний природний продукт, що володіє високою біоактивністю. Тому прополіс, що виробляється бджолами надзвичайно корисний для організму людини.
Настоянка прополісу (лікувальні властивості і протипоказання будуть розглянуті далі) характеризується наявністю наступних компонентів:
- Смоли рослинного походження - близько 50%;
- Ефірні масла - близько 10%;
- Віск - приблизно 30%;
- Бальзами - від 5 до 7%;
- Квітковий пилок - від 8,2 до 10%;
- Речовини дубильні - від 5,1 до 10%;
- Домішки - від 3,2 до 18.
Прополіс багатий такими компонентами:
- мікроелементи - Fe, Zn, Mn, Cu, Ni, Cr, V, Sn, Ti, Ba, Mg, Al, Pb, Si;
- амінокислоти і кислоти органічні - терпенового, корична, кавова, бензойна;
- вітаміни - нікотинова кислота, аскорбінова кислота, ретинол, рибофлавін, пантотенова кислота, токоферол;
- флавоноїди - акацетин, кемпферол, ізорамнетін, рамноцентрін, рамназін.
Лікувальні властивості настоянки прополісу
Прополіс можна використовувати в різних видах консервації. Унікальність цього природного продукту полягає в тому, що він стійкий до великих температур і при цьому не втрачає корисних властивостей.
Прополіс можна використовувати в його первісному, природному вигляді, як пасту (клей) або дуже щільний крем, проте в цьому випадку його потрібно нагріти до певної температури. Але найчастіше його застосовують в спиртових або водяних розчинах.
Настоянка прополісу має великий спектр лікувальних властивостей:
- природна і безпечна альтернатива при протипоказання прийому синтетичних антибіотиків;
- дезінфекція;
- захист від бактерій і запалень;
- протидія токсичних речовин;
- иммуномодуляция;
- природний антиоксидант;
- дермопластіка і боротьба з шкірними захворюваннями;
- нормалізація роботи кровоносних судин.
Це далеко не весь список цілющих властивостей прополісу, так як наукові дослідження продукту ведуться постійно.
Зокрема, чекає свого підтвердження догмат про анестезіологічних властивості цього продукту. Сучасна наука ще не підтвердила, але і не спростувала це.
Кому не можна вживати. Протипоказання
Настоянка прополісу нешкідлива. Лікувальні властивості і протипоказання в застосуванні пройшли всі перевірки часом і не вимагають доказів.
Але, незважаючи на всі вищевказані цілющі властивості складу прополісу, для деяких людей його використання може бути обмежено або виключено зовсім. Це обумовлено тим, що бджолиний клей є досить сильним продуктом - алергеном.
З обережністю слід застосовувати прополіс, тоді як згодом спостерігаються небажані прояви харчової алергії:
- підвищення температури;
- тривалий головний біль;
- сильний свербіж шкіри;
- слабкість.
Для проведення проби на наявність алергії потрібно одноразове застосування прополісу в невеликій дозі. Для цього потрібно нанести маленьку порцію прополісу на слизову оболонку в ротовій області (верхнє небо) невеликим медичним шпателем або ручкою чайної ложки.
Спостереження за реакцією проводиться протягом півгодини. Якщо організм не дає негативну реакцію на цей продукт - його можна вживати без побоювань.
Якщо на цьому місці з'являються пухирі або прояв гіперемії, то вживання прополісу вкрай небажано, так як таке лікування може завдати більше шкоди, ніж користі.
Захворювання, при яких вживання прополісу вкрай небажано:
- Хронічне захворювання печінки;
- Захворювання жовчного міхура та жовчних проток;
- Наявність каменів в печінці, ЖКХ;
- панкреатит;
- Холецистит в стадії загострення.
Як приготувати настоянку прополісу
Приготувати лікувальний прополіс можна декількома способами. Найбільш популярний спосіб - приготування спиртової настоянки. Консервування продукту таким способом може істотно продовжити термін його зберігання (до 3 років).
Готують також водяну настоянку прополісу, масляний розчин або просто заморожують.
Приготування спиртової настоянки прополісу
Для консервації та використання прополісу в лікувальних цілях готують настоянку на спирті в різній концентрації.
Ступінь концентрації спиртової настоянки може варіюватися від 5 до 50%, що, безсумнівно, позначається на ефекті лікування.
Найчастіше використовується настоянка з концентрацією в 15%, яка не викликає роздратування і найкращим чином засвоюється організмом.
Для того, щоб приготувати 15% настоянку прополісу следует:
- 15 г клею прополісу і 85 мл 70% спирту.
- Прополіс необхідно заморозити в морозильній камері і подрібнити на невеликі шматочки. Краще і зручніше натерти його на тертці.
- Отримані шматочки не повинні бути більше 5 мм в довжину і 2 мм в товщину. Це необхідно для того, щоб прополіс повністю розчинився в спирті.
- Натертий прополіс поміщається в невелику бутель з темного скла і заливається спиртом.
- Інгредієнти ретельно перемішуються і бутель щільно закупорюється.
- Для настоювання бутель з прополісом поміщається в темне місце на 2-3 тижні і час від часу струшується.
- Після закінчення терміну настоювання вміст бутлі необхідно процідити. Це можна зробити через фільтр в кілька разів складеного медичного бинта або марлі, через спеціальний фільтрувальний папір.
Приготована таким чином 15% прополисная настоянка, повинна зберігатися в темному місці, в прохолоді. У лікувальних цілях її можна застосовувати протягом багатьох років.
Зверніть увагу! Для отримання насиченої і якісної настойки, потрібно вибирати очищений прополіс, з мінімальним вмістом домішок. Але якщо іншого сировини немає, то рекомендується збільшити обсяг прополісу при консервації приблизно на 30%.
Для приготування настоянки в інших концентраціях потрібно:
- 5% настоянка - 5 г продукту, 95 мл спирту;
- 10% настойка - 10 г прополісу, 90 мл спирту;
- 20% настойка - 20 г продукту, 80 мл спирту і т. Д.
Швидке приготування лікувального зілля на спирту:
- Для цієї мети потрібно підігріти медичний спирт на водяній бані приблизно до 50 градусів.
- Потім додати в нього заздалегідь подрібнений прополіс і все ретельно переміщати.
- Як тільки клей прополісу розчиниться, отриманий розчин слід процідити і охолодити.
Кількісну пропорцію компонентів такої настойки беруть як зазвичай, виходячи з бажаної концентрації готового розчину на виході.
Приготування настоянки прополісу на воді
Для приготування водної настоянки прополісу потрібно використовувати якісну сировину. Його найкраще придбати безпосередньо у пасічника, що професійно займається розведенням бджіл.
рецепт:
- У ємність з нержавіючої сталі засипати дрібно подрібнений прополіс. Для того щоб бджолиний клей було зручно розкришити, його слід покласти в холод на потрібний час для заморозки.
- Прополіс залити водою з розрахунку 100 г прополісу на 1 л очищеної або артезіанської води. Для приготування 20% настоянки прополісу слід збільшити кількість сировини бджолиного клею до 200 г на 1 л води, 30% - 300 г на 1 л і т.д.
- Далі, протягом години, необхідно підігріти прополісную крихту на водяній бані, не доводячи до кипіння і дати їй охолонути.
- Подальші 6 годин водяна настойка прополісу повинна остигати і настоюватися.
- Після відстоювання її слід відфільтрувати, перелити в бутель з темного скла і поставити в прохолодне закрите від сонця місце.
Як правильно вживати настоянку прополісу
Існує кілька способів споживання прополісу. Це залежить від виду існуючої проблеми зі здоров'ям, особливостей організму людини і захворювання, а також можливими алергічними реакціями на цей природний продукт.
Виходячи з цих обставин, призначаються профілактичні заходи або лікування прополісом в правильному дозуванні, формі і частоті застосування.
Важливо пам'ятати! Незважаючи на всі унікальні здібності настоянки прополісу, для кожної людини визначено свій, конкретний спосіб її вживання, так як вона має як лікувальні властивості, так і протипоказання. Вирішальним фактором може бути як сам метод використання продукту, так і його кількість.
Найбільш ефективно вживання прополісу при лікуванні застудженої горла і дихальних шляхів саме в складі з теплим кип'яченим молоком. Для лікування захворювань шкірного покриву, нагноєнь і опіків - прополіс найбільш корисний у вигляді компонента мазі з вазеліном і ланоліном.
Використання прополісу в лікуванні різних захворювань
Настоянка прополісу дуже ефективно бореться з різними вірусними захворюваннями і застудою, володіє чудовими лікувальними властивостями, хоча для деяких людей існують і протипоказання.
{ad1}Доведено, що цей природний продукт істотно зміцнює імунітет і насичує організм натуральними елементами, які зміцнюють організм у цілому.
Сильний затяжний кашель, бронхіт, трахеїт, підвищена температура і ангіна виліковуються прополісом, як природним антибіотиком без всяких побічних, небажаних наслідків.
Так як бджолиний клей містить в собі протизапальні та противірусні компоненти, починати лікування прополісом потрібно відразу, після прояву перших ознак простудного захворювання або в якості профілактичного заходу в період епідемій грипу.
Можна використовувати прополіс в будь-якій формі - мазі, настоянки та олії. Для лікування підійдуть як аптечні засоби, так і самостійно приготовані домашні заготовки.
Як лікувати грип та ангіну настоянкою прополісу
Для лікування грипу ідеальним рішенням буде використовувати добре перевірений рецепт з таких компонентів:
- коров'яче масло (розтоплене) - 1 ст. л .;
- бджолиний мед (підігрітий) - 1 ч. л .;
- настоянка прополісу (спиртова, водна) - 1 ст. л.
рецепт:
- Масло розтопити на водяній бані, додати мідний продукт і настоянку прополісу і ретельно перемішати.
- Випити гарячим і лягти в ліжко.
Зверніть увагу! На використання спиртової настоянки прополісу для дітей існують протипоказання. Її доцільніше замінити водним настоєм, який не зменшить лікувальні властивості кошти. Ефективно також використовувати розтоплену прополісную крихту з домашніх заготовок.
Ангіну, а також запалення верхніх дихальних шляхів можна лікувати прополісом, розведеним у воді (Кілька крапель водної прополісной настоянки на склянку теплої води). Цим розчином потрібно полоскати горло до 4-5 разів на день. Для посилення ефекту додають кілька крапель свіжовичавленого лимонного соку.
Ангіну лікують також шляхом зрошення слизової оболонки порожнини рота, горла і носоглотки концентрованим водним розчином прополісу.
Для цього потрібно розвести 2 ст. л. продукту в 0,5 склянки теплої води і потім, використовуючи крапельний розприскувач-пульверизатор, окропити запалене горло на вдиху. Після процедури рекомендується утриматися від їжі і пиття на 30-40 хвилин для впливу активної речовини.
Для того щоб запобігти простудні та вірусні захворювання, необхідно протягом 2-3 тижнів приймати прополисное кошти невеликими курсами.
Для цього підійдуть нескладні рецепти:
- Змішати в рівних частинах соняшникову олію (можна кунжутне або кукурудзяна), розтоплений бджолиний мед і настоянку прополісу. Цю суміш приймати вранці, натщесерце, тривалість терапії - 14 днів.
- В 0,5 ст. очищеної або артезіанської води додати 15-20 кап. прополісной настоянки. Приймати 3 рази на день тривалість 2-3 тижні.
Лікування настоянкою прополісу нежиті та кашлю
При сильному кашлі, бронхіті, трахеїті і пневмонії дуже сильним цілющим ліками буде настоянка прополісу з підігрітим коров'ячим молоком.
Рецепт від кашлю і запалення дихальних шляхів для дорослих:
- В 1/3 ст. підігрітого молока додати столову ложку спиртової настоянки прополісу.
- Випити теплим і відразу лягти в ліжко.
- Процедуру повторювати в міру необхідності безпосередньо перед сном.
Увага! Якщо є алергія на лактозу, то молоко можна замінити трав'яним чаєм і додати в напій чайну ложечку натурального бджолиного меду.
Для дітей:
- Повний стакан теплого кип'яченого молока перемішують з 1 ч. Л. розглянутого продукту (не спиртні!), ложкою меду і маленьким шматочком свіжого коров'ячого масла.
- Цей лікувальний коктейль дають малюкові на ніч протягом тижня, до поліпшення загального самопочуття.
При лікуванні кашлю у дітей ефективним є метод зовнішнього застосування прополісу - лікувального прогріває компресу:
- Розтопити в сотейнику маленький шматочок лоя (козячого жиру) і змішати його з половинкою 1 ч. Л. настоянки прополісу. Якщо немає лоя, то його можна замінити натуральним рослинним маслом (нерафінованою) або маслом камфори.
- Намазати приготовленою масою груди і спинку малюка, укрити ватою і теплим махровим рушником.
- Запропонувати тепле пиття - лікувальний коктейль з підігрітого молока, прополісу і натурального вершкового масла.
- Відразу покласти в ліжко.
Для лікування і профілактики нежитю використовується прополисная настоянка в поєднанні з гарячим чаєм. Цей рецепт підійде для лікування нежиті на роботі, в поїздці і вдома.
Необхідно тільки, щоб пляшечку з лікувальним настоєм був завжди під рукою. А вдома, для лікування сильного закладеності носа можна додавати в чай натуральний мед і лимон.
Як лікувати настоянкою прополісу гайморит і отит
Так як прополіс є природним антисептиком і володіє яскраво вираженими бактерицидними властивостями, то лікування гаймориту і отиту в період загострення - це його безпосередня задача як природного, а не хімічного антибіотика.
Для лікування отиту і запалення середнього вуха без гнійних виділень:
- Ватний або марлевий тампон змочують спиртовою настоянкою прополісу (30%, на 70 процентному спирті) і вставляють його в хворе вухо.
- Тампони міняють у міру необхідності, курс лікування становить 1,5-2 тижні.
Для лікування отиту з активними гнійними виділеннями:
- Тампон з вати, змочений в спиртовій прополісной настоянці (20%, на 90 процентному спирті) закладають в промитий слуховий канал і витримують добу.
- Для промивки каналу використовується борна кислота або фізрозчин. Курс лікування - від 20 днів до 1 місяця.
При лікуванні гаймориту можна використовувати кілька методів:
- Інгаляція. При появі перших симптомів захворювання допоможуть ефективні домашні інгаляції з прополісом. Для цього використовується медичний інгалятор або «бабусине» засіб над ємністю з окропом. 10-15 крапель настоянки прополісу накапати в окріп і, закрившись рушником, посидіти над парою.
- Лікувальні краплі в ніс. Приготувати такі капели можна з використанням натурального масла (оливкового, соняшникової, кунжутного) і спиртової настоянки цього продукту, в поєднанні 3 до 1. Закапувати суміш в кожний носовий прохід по 1 краплі 2-3 рази на день до покращення стану, але не більше 2 тижнів. Потім зробити перерву кілька днів і, при необхідності, повторити курс.
- Лікування гаймориту добре піддається лікуванню за допомогою мазей з прополісом. Вона використовується місцево на область гайморових пазух і перенісся. Її дуже легко зробити вдома, для цього необхідно 1 ст. л. подрібненого прополисного клею, 1 ст. л. меду і по 1 ч. л. ланоліну і вазеліну. Всі складові ретельно змішати і нагріти водяною банею. Охолодити і використовувати при необхідності як антисептичний і протизапальний засіб.
Способи лікування настоянкою прополісу гастриту і виразки
Всі захворювання шлунково-кишкового тракту чудово лікує настоянка прополісу, лікувальні властивості та протипоказання якої враховуються при терапії гастриту.
Гастрит - це захворювання слизової оболонки шлунка, викликане бактерією хелікобактер. Прополіс здатний знищити цю бактерію і уберегти шлунок від більш серйозних наслідків гастриту - виразки шлунка і 12-палої кишки.
Гастрит можна вилікувати назавжди, використовуючи нескладний рецепт і дотримуючись кілька правил правильного харчування. Для цього знадобиться спиртова настоянка продукту (100 г подрібненого прополісу на 100 г 70% спирту). Прополіс потрібно приймати мінімум за 1 годину до їди по 15 кап. 3 рази на день.
Якщо кислотність шлунка підвищена, то краще використовувати водну настойку прополісу, з додаванням цілющих трав фенхеля, м'яти перцевої, липи і солодки. Такий склад чудесним чином вилікує гастрит і оздоровить весь організм в цілому.
Для лікування гастриту дуже ефективно використовувати коров'яче молоко. Для цього в 1 л молока додати 50 г подрібненого прополисного клею і кип'ятити на повільному вогні протягом 10 хв, безперервно помішуючи. Це засіб чудово знімає запальні процеси на слизовій шлунка і оздоровлює всю систему шлунково-кишкового тракту.
Прополіс є чи не єдиним засобом при лікуванні виразкової хвороби шлунка, коли традиційні методи вже малоефективні.
Для успішного і ефективного лікування підійде спиртова прополисная настоянка. Можливе використання аптечної настоянки (перевіреного виробника) або настоянки з домашніх заготовок.
50 кап. настойки необхідно приймати 3 рази в день за годину перед вживанням їжі.
За даними медичних спостережень, таке лікування полегшує або повністю позбавляє від болю в області шлунка, нудоти і печії, а дослідження гастроскопії після проведеного курсу лікування виключають наявність виразки взагалі.
Як використовувати настоянку прополісу проти грибка нігтів
У сучасній дерматології також використовується настоянка прополісу. Лікувальні властивості і протипоказання цього продукту давно враховуються дерматологами при лікуванні грибка нігтів.
Для лікування грибка нігтів використовуються масла, мазі з прополісу, а також гарячі ванночки для розпарювання.
Для лікування нігтьового грибка необхідно:
- Дуже обережно зчищати верхній шар уражених нігтів манікюрною пилкою, а потім розпарювати їх в гарячій ванні з прополісом.
- В кінці процедури на підсушені рушником нігті слід покласти ватні тампони, змочені розчином 20% прополісу і далі змінювати їх у міру підсихання кілька разів.
Шкірний грибок теж боїться прополісу. Для його лікування також використовують прополисное ванночки.
Площа стопи і міжпальцеві ділянки шкіри після прийняття ванни потрібно рясно змащувати прополісним маслом і залишати для впливу на кілька годин. Цю процедуру найзручніше проводити на ніч.
Зверніть увагу! Запорукою успішного і швидкого одужання є дотримання правил особистої гігієни. Необхідно частіше обмивати ноги, міняти шкарпетки і не носити чуже взуття.
Для профілактики захворювання недаремним буде обробка особистої взуття антисептичним ефірною олією з прополісной настоянкою.
Застосування настоянки прополісу в гінекології
Прополіс і прополісосодержащіе продукти дуже благотворно діють на жіночий організм. Особливо це стосується жіночої репродуктивної системи.
Для лікування і профілактики жіночих хвороб використовуються настойки, мазі, свічки, розчини, напої, турунди. Наприклад, для лікування циститу, запалення яєчників використовується внутрівлагаліщнимі марлевий турунд, змочений розчином ланоліну, вазеліну і прополісу.
Показаний прополіс і для вагітних жінок. В цей період часу буде надзвичайно корисний напій з прополісом і шипшиною.
Рецепт цілющого напою для майбутніх матусь:
- Промиті і подрібнені плоди шипшини замочуються на деякий час для розм'якшення.
- Потім їх заливають водою і ставлять на вогонь.
- Як тільки напій закипить, вогонь зменшують і дають потомитися протягом години.
- Рідина і ягоди зливають в термос, додають невелику кількість прополісу і дають настоятися деякий час.
- Перед вживанням напій слід процідити. Можна пити теплим або охолодженим.
Користь настоянки прополісу в косметології
У сучасній косметології прополіс широко використовується, як ефективний антиоксидантну, антисептичну і загоює засіб.
Цей природний продукт добре підтягує шкіру, помітно покращує кровообіг, очищає шкіру від шлаків і токсинів, добре справляється з симптомами проблемної шкіри, вуграми і фурункулами.
Створені на основі прополісу косметичні засоби сприяють активній регенерації і оновленню шкіри.
Для виготовлення лікувальної косметики використовуються спиртові, масляні розчини прополісу, а також настоянки прополісу на воді. Для догляду за шкірою використовуються шампуні, креми, мазі, масла, гелі, лосьйони і скраби, вироблені на основі прополісу або меду.
Лікувальні властивості настоянки прополісу застосовують в косметології як засіб боротьби з мікробами, патогенними забрудненнями і як основа для натуральної косметики в різному асортименті і ціновому діапазоні. Косметика з прополісним компонентом є лікувальною (є протипоказання до застосування).
Наприклад, виробники відомого косметологічного бренду «Revonia Botanika» використовує цей природний продукт для виготовлення гелю по догляду за шкірою обличчя.
У поєднанні з рослинними добавками лаванди виходить чудовий засіб, що забезпечує максимально ефективний догляд за шкірою, надає їй еластичність, пружність і природний здоровий вигляд.
Стало незмінною традицією використовувати прополіс для волосся. Прополіс містить всі необхідні компоненти в потрібній пропорції, щоб зробити волосся пишним, блискучим, зволоженими.
Цей унікальний продукт відмінно справляється з проблемою випадіння волосся, наслідками негативного термічного і хімічного впливу і іншими захворюваннями шкіри голови.
Бальзам для волосся можна приготувати у себе вдома:
- 10% настоянку прополісу розводять невеликою кількістю води (приблизне співвідношення - 2 ч. Л. Настоянки прополісу на 0,5 л води) і втирають в волосяну частину голови масажними рухами.
- Потім дають масці просохнути, не змивати.
Процедуру можна застосовувати щодня або в якості профілактики - після кожної миття волосся.
Прополіс є унікальним природним продуктом, цілющою комори для здоров'я і лікування людини. Маючи багатющий комплекс лікувальних натуральних компонентів, він давно і надовго увійшов в аптеку народної медицини (в якості настоянок на спирту або воді), в фармацевтику і косметологію.
Лікувальні властивості і протипоказання настоянки прополісу:
Застосування прополісу в народній медицині: