Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання
05.06.2018 0

Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання

Кулінарні рецепти
В закладки


Брусниця має масу корисних властивостей, причому і протипоказань до її застосування майже немає. Ягода чудова тим, що в достатку росте майже у всіх регіонах нашої країни. Все це разом робить її одним з найпопулярніших лікарських рослин.

Брусниця (листя і ягоди) - вітаміни, корисні і лікувальні властивості

У всіх частинах рослини містяться всілякі мінерали і вітаміни: Fe, P, Mg, Ca, Cu, вітаміни А, С і В2. Брусниця також багата бензойної та саліцилової кислоти.

Основні корисні і лікувальні властивості брусниці:

  • сечогінний;
  • дезінфікуючий;
  • жовчогінний.

Піднімає або підвищує брусниця тиск. фото

Брусниця цінується за свої корисні властивості, але і протипоказання варто враховувати, особливо якщо є певні захворювання. Ягода нормалізує серцевий ритм, здатна зміцнювати і прочищати судини і знижувати тиск.

Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання

Щоб не плутати, який вплив робить той чи інший продукт на тиск, запам'ятайте просте правило: всі продукти, що володіють сечогінною дією, або знижують, або стабілізують тиск.

Користь для організму жінок

Брусниця сприятливо діє на жіночий цикл і зменшує сильні і різкі болі в період менструацій. Брусниця сприяє усуненню захворювань сечостатевої сфери, вживання ягоди в їжу сприяє поліпшенню кольору обличчя і усунення зморшок.

Користь для здоров'я чоловіків

Брусниця, корисні властивості і протипоказання більш відомі господаркам, проте ягоди корисні і для чоловіків.Вживання брусниці допомагає впоратися з простатитом і підвищити потенцію. Ягоди брусниці сприяють розщепленню каменів у нирках.

Брусниця при вагітності

Брусниця підвищує захисні функції організму і допомагає організму вагітної жінки протистояти простудним захворюванням. Брусниця здатна підвищувати гемоглобін - одне з найважливіших умов для виношування малюка.

Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання
Вагітним брусниця не протипоказане. Її корисні властивості підвищують рівень гемоглобіну

Брусниця рятує від набряклості, до якої схильні жінки на пізніх термінах вагітності. Допомагає ягода і в період лактації, сприяючи запобіганню різних захворювань грудних залоз.

Брусниця при діабеті

При діабеті брусниця здатна каталізувати дію інсуліну і знижувати цукор у крові. У брусниці містяться речовини глюкокініни, що володіють цукрознижувальними властивостями, їх вплив на організм подібно впливу інсуліну.

Корисні властивості брусниці допомагають запобігти і усунути захворювання, що розвиваються на тлі діабету. При цьому важливо пам'ятати про протипоказання і враховувати особливості застосування: ні в якому разі не можна при діабеті вживати брусницю після їжі, дотримання цього правила допоможе уникнути розладу травлення або виникнення діареї.

При діабеті показано використовувати відвари з листя брусниці. Їх потрібно просушити, подрібнити і заварювати одну столову ложку на 200 мл води, настоювати протягом півгодини. Перед вживанням процідити, режим прийому - 1 столова ложка тричі на день.

Брусниця при циститі

Найчастіші причини циститу - це знижений імунітет і інфікування сечовивідних шляхів. У ягодах брусниці містяться речовини фітонциди, які знижують ріст хвороботворних бактерій. А листя брусниці містять дубильні речовини, що володіють протизапальними властивостями. Допомагають також сечогінний і послаблюючу дію брусниці.

Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання

Для лікування підходить звичайний свіжовичавлений брусничний сік або настій з листя. Приймати невеликими порціями кілька разів на день.

Протипоказання до вживання брусниці, шкода ягід

Брусницю не варто вживати в таких випадках:

  • Вживання брусниці знижує тиск, тому що страждають гіпотонією слід вживати брусницю з обережністю.
  • Також не радять захоплюватися брусницею людям, що страждають від холециститу.

Різкі протипоказання для людей, які страждають від таких захворювань шлунково-кишкового тракту:

  • гастрит;
  • підвищений рівень кислотності шлунка;
  • виразкові хвороби шлунка, 12-палої кишки.

Можлива індивідуальна непереносимість, тому перш ніж використовувати корисні властивості брусниці, дізнайтеся протипоказання і обережно вживайте ягоду, особливо вперше.

З'ясувавши, які має брусниця корисні властивості і протипоказання, можна перейти до того, як її використовувати в лікувальних цілях.

Як правильно зберігати брусницю в домашніх умовах, як її заморозити

Термообробка згубно позначається на вмісті вітамінів і мікроелементів, тому до ще одним достоїнств брусниці можна віднести простоту в зберіганні. Щоб зберегти свіжі ягоди, досить добре їх промити, розкласти по скляних банках і залити на 3 дні холодною кип'яченою водою. Через три доби воду можна злити, і що залишилися в банках ягоди простоять 2, а то і 3 місяці.

Ягоди можна зберігати і без попередньої заливки водою, просто промивши і виклавши їх на суху поверхню. Головне, за чим необхідно стежити в обох випадках, це відсутність пошкоджених ягід, так як одна зіпсована ягода поступово буде «заражати» сусідні. Щоб правильно заморозити брусницю, важливо дати повністю краще просохнути.

Що робити з брусницею. Рецепти - як приготувати заготовки з брусницею на зиму

Свіжі ягоди не простоять до наступного сезону без додаткової обробки. У брусниці є бензойна кислота - природний консервант. Це робить список відповідних способів зберігання брусниці на зиму практично безмежним!

Квашені брусниця - як замочити

Добре промиті і обсушені ягоди заливаються цукровим сиропом. На 5 кг ягід взяти півкіло цукру і 2,5 л води. Для приготування сиропу воду закип'ятити. Далі в воду додати цукор, який повинен повністю розчинитися. За смаком можна додавати спеції - корицю або гвоздику. Коли сироп охолоне, можна заливати ягоди.

Важливий момент: банки обов'язково повинні бути добре простерилізовані.

Є варіант рецепта без цукру. Промиті і підсушені ягоди просто заливають охолодженої кип'яченої водою в стерилізовану тару. Приблизний термін готовності - 2 місяці. В обох випадках заготовка зберігається в холодному місці.

{ad1}

Парена брусниця - як парити

Ягоди перебрати, прополоскати і підсушити, потім відправити в духовку в закритій кришкою каструлі на 1,5 - 2 години. Потім ягоди поміщаються в заздалегідь простерилізовані банки.

Протерта брусниця з апельсином

Пропорції: апельсини, брусниця, цукор 1/1/1. Апельсини просто промити, брусницю попередньо обдати окропом і прокрутити в м'ясорубці або подрібнити блендером. Апельсини можна брати і очищені, і в шкірці, але без кісточок. В отриману суміш додати цукор, розмішати. Перед тим, як розкласти продукт по банкам, обов'язково дати цукру повністю розчинитися.

Варення з брусниці з яблуками, з грушами

Для варення знадобиться брусниця, цукор і яблука чи груші в пропорції 2/2/1. Чисті, перебрані ягоди брусниці ошпарити окропом і висипати у велику каструлю або таз. Варити, поки ягоди не полопаються і не виділять сік.

Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання

Суміш перетерти в сито, розмішати з цукром і варити протягом півгодини на слабкому вогні, періодично помішуючи і знімаючи піну. Очищені і порізані дольками яблука чи груші додати в вийшло пюре і проварити до готовності.

Брусниця з цукром в сиропі (у власному соку) без варіння

Промиту і просушену брусницю подрібнити будь-яким підходящим способом: вручну, блендером або в м'ясорубці. Засипати цукром в пропорції 1,5 / 1. Рецепт допускає і меншу кількість цукру, так як брусниця добре зберігається за рахунок міститься в ній бензойної кислоти навіть при мінімальній обробці.

Ємність з продуктом накрити і залишити на ніч у прохолодному місці. Вранці розмішати і розфасувати в будь-яку зручну стерильну тару.

Пиріг (шарлотка, пісочний) з яблуками і брусницею

Поєднання яблук і брусниці в здобне блюді особливо порадує любителів вишуканого кисло-солодкого смаку.

пиріг з брусницею

Для приготування знадобиться:

  • 3 яйця;
  • 1 склянка борошна;
  • 1 склянка цукру;
  • 6 яблук;
  • 250 г брусниці.

Включити духовку на розігрів до 180 градусів. Для приготування начинки просто вимити брусницю і яблука, брусницю підсушити на рушник, яблука очистити від насіння і нарізати кубиками або часточками.

Для тесту відокремити яєчні білки, збити до густої щільної піни. Додати цукор і знову збити. Тепер додати жовтки і продовжувати збивати. Потім поступово підсипати муку, розмішуючи майбутнє тісто, поки не вийде суміш, що нагадує за щільністю густу сметану.

У тісто додати підготовлену начинку і розмішати. Вилити тісто у форму для запікання. Можна прикрасити тісто, виклавши на поверхні візерунок з яблучних часточок. У розігріту духовку шарлотку відправити на 20-30 хвилин. До столу шарлотка подається злегка остигнула, можна подати з кулькою морозива.

Компот і морс з брусниці

Для морсу ягоди попередньо віджимають, макуха проварюють окремо і відвар змішують з соком; в компоті же варять ягоди цілком. Для обох рецептів найкраще підходить співвідношення ягід і води 1/6. Цукор за смаком.

Корисні властивості брусниці. Домашні рецепти приготування на зиму варення, настойки, заготівля і зберігання

Корисна порада при приготуванні компоту: заздалегідь підсушити ягоди і потім опускати в киплячу воду, це допоможе ягодам залишитися цілими після варіння, а компоту - прозорим.

Джем, кисіль з брусниці

Джем з брусниці можна приготувати класичним способом на плиті на слабкому вогні, в каструлі або і в мультиварці в режимі «Гасіння». Для цього знадобиться тільки брусниця і цукор, ідеальне співвідношення - 1/2. Готовність страви визначається «на око», коли варена маса прийме бажану консистенцію. Головне тут - це не пропустити момент закипання, щоб не дати джему «втекти».

Для приготування киселю знадобиться брусниця, цукор і вода з розрахунку літр води на 300 г ягід. На це кількість також піде 50 г крохмалю і 80 г цукру. Спочатку обдати брусницю окропом і подрібнити. Мелену ягоду викласти на дно каструлі і залити гарячою водою, закип'ятити. Потім процідити відвар через сито або марлю.

Знову поставити відвар на вогонь, додавши цукор, і довести до кипіння. У склянці холодної води розмішати крохмаль і вилити в каструлю, ще раз закип'ятити, помішуючи. Після готовності дати напою настоятися.

Настоянка, наливка з брусниці на горілці, на спирті

Брусниця корисні властивості і протипоказання поєднує в дуже вигідному співвідношенні, користі маса, а шкоди майже не приносить. Тим не менш, коли мова заходить про алкогольні рецептах, не можна не нагадати про дотримання золотого правила - ліки і отрута відрізняються тільки дозою.

настоянка брусниці

Для рецепта підійде горілка, спирт або коньяк. Все залежить від бажаної міцності настоянки. Для приготування знадобиться брусниця, горілка (розведений до 45-75% спирт) і цукор в пропорції 1 кг ягід на 1 літр алкоголю, цукор за смаком.

Ягоди промити, просушити і покласти в скляну банку, влити алкоголь, закрити щільніше і залишити в темряві на термін до місяця. Потім злити отриману настойку і додати цукор або мед, добре розмішати.

Ягоди злегка розім'яти, щоб напій настоюється з виділеним соком. Ягідна маса заливається цукровим сиропом, розчиненому у воді 1: 1. Сироп доводиться до кипіння і вариться до появи піни. Після того, як піна знята, остудити і змішати з ягодами, щільно закрити і витримувати місяць в теплі, струшуючи двічі в тиждень. Перед вживанням охолодити.

Пиріжки, ватрушки з брусницею

Для приготування знадобиться:

  • 300 г брусниці;
  • 400 г борошна;
  • 200 г цукру;
  • 15 г дріжджів;
  • ванілін;
  • 150 г масла вершкового;
  • 400 мл кефіру;
  • 2 яйця.

пиріжки з брусницею

Злегка підігріти кефір і розвести в ньому дріжджі з додаванням ложки цукру. Цю суміш збити з яйцями і цукром до однорідності. Додати в неї розтоплене масло і ванілін за смаком і розмішати. Акуратно, по чуть-чуть підсипаючи борошно, помішувати, отриманого тесту дати настоятися протягом години. Далі обминути тісто і залишити ще на півгодини.

Поки стоїть тісто, можна почати готувати начинку. Для цього змішати брусницю з цукром і злегка підігріти, щоб ягоди випустили сік, а цукор підтанув. Тісто розкачати у формі гуртків і викласти на них начинку і відправити ватрушки в розігріту градусів духовку (180 градусів). Щоб вийшли пиріжки, додатково «запечатати» начинку в тісто.

Брусниця з медом

Приготування: подрібнити ягоди і змішати з медом у рівній пропорції. Вживати можна як в чистому вигляді, так і розбавляти водою або чаєм.

Пастила з брусниці

Буде потрібно брусниця і мед в пропорції 2/1. Вимиті ягоди покласти в каструлю і залити медом. Після закипання вогонь зменшити і не забувати помішувати. Поступово маса почне уварювалася і відділятися від стінок, це сигнал про готовність.

пастила з брусниці

Затверділі шматочки потрібно викласти на чисту поверхню (найкраще підійде папір для запікання) і розкачати качалкою. Потім можна надати акуратний вигляд пластин, обрізавши нерівні краї або видавав фігурки формами для печива. Остигнула пастилу скласти для зберігання в скляну тару.

Вино з брусниці

Для приготування вина з брусниці будуть потрібні свіжі ягоди, цукор і вода в пропорції 2/1/1. Ягоди промити і підсушити, потім подрібнити в блендері або потовкти вручну. Залити масу водою і залишити настоюватися в темному і теплому місці протягом 5 днів.

Після цього суміш буде необхідно процідити і додати цукор, знову повернути в тепле місце і залишити аж до закінчення процесу бродіння. Вживати під час їди в помірних кількостях.

Соус з брусниці для м'яса

Найпростіший рецепт приготування: ягоди залити водою в пропорції 2/1 і варити протягом 7-10 хвилин. Далі протерти або розтовкти до кращою консистенції (соус хороший як однорідний, так і з включенням цілих ягід), додати цукор за смаком і варити кілька хвилин, поки соус не загусне.

соус з брусниці

Господині доповнюють цей соус іншими інгредієнтами і спеціями: перцем, корицею, крохмалем для більшої густоти і навіть вином або коньяком.

Желе з брусниці без желатину

Ягоди необхідно прокип'ятити в широкій каструлі або в тазі у власному соку без додавання води. Коли ягідки полопаються, кип'ятіння припинити. Після охолодження процідити через марлю. Отриманий сік і буде основою желе. У нього потрібно додати цукор або мед в рівній пропорції, суміш варити до готовності, потім остудити і розкласти в банки.

Журавлина і брусниця - в чому різниця, відмінності

Брусниця, корисні властивості і протипоказання якої важливо з'ясувати перед вживанням, нерідко відносять і до журавлині. Вона, як і брусниця, не рекомендується людям при гіпотонії або захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Алергія на журавлину зустрічаються частіше. Також вживання ягоди не рекомендується під час вагітності та годування груддю.

Відео про користь і шкоду брусниці і рецептах її приготування

Відео про корисні властивості і протипоказання брусниці:

Відео про користь і шкоду брусниці та її застосуванні в народній медицині:

Комментарии (0)
Додати коментар
Чудо-ягода чорниця: корисні властивості рослини з далеких холодних країн
Складно знайти людину, яка б не знала таку ягоду, як чорниця. Проте, дуже часто рослина плутають з лохиною - ягодою, дуже схожою на чорницю зовні. Однак, якщо від
Обліпиха корисні властивості
Обліпиха корисні властивості
Обліпиха корисні властивості
25.01.18 Продукти для краси
Ягоди обліпихи користуються популярністю ось вже кілька тисячоліть. Давньогрецькі воїни вживали в їжу цю помаранчеву красуню для підтримки сили і витривалості в
Корисні властивості ківі в косметології
Хто б міг подумати, але років 5 назад в Росії мало хто знав про існування такого екзотичного фрукта, як ківі.
Брусничний морс при вагітності: користь і шкода. Рецепт приготування морсу з брусниці для вагітних
Порятунок від токсикозу – ось перше, навіщо вживають брусничний морс вагітні жінки. Коли нудота стає майже нестерпною мукою, майбутня матуся шукає не просто кисленькое,
Брусниця при вагітності: користь і шкода. Правильно вживаємо брусничні ягоди і листя
Як заварювати? Для приготування чаю використовуйте подрібнені в кавомолці сухі брусничні листя.