Депресія у чоловіків - симптоми, причини, ознаки, лікування
Депресія у чоловіків зустрічається набагато рідше, ніж у жінок. Які її причини і симптоми, як подолати нудьгу своїми силами, а коли краще звернутися до фахівця, ви дізнаєтеся, дочитавши статтю до кінця.
Депресія стала такою ж звичною для сучасної людини, як звичайна застуда. Але всякої депресії притаманні свої підводні камені, і часто потрібна допомога професіонала.
Депресія у чоловіків: причини
Ні одне з проведених досліджень не виявило певну причину виникнення депресії. Найчастіше присутні різні чинники, і спрацьовує так званий ефект «останньої краплі».
Що отримують діти після розлучення батьків? Читай далі.
Гени і навколишнє середовище безпосередньо впливають на зміни біохімії мозку, і це позначається на настрої.
Основними причинами та подіями, що викликають депресію у сильної статі виступають:
- неспроможність - недосяжність цілей, раптові проблеми з грошима, втрата роботи;
- любовна хандра - проблеми у відносинах, питання сексуальності;
- депресія після розлучення - неприємні судові процедури з документацією, розділ майна, дитячий питання;
- післяпологова (новоспечений батько) – мати приділяє весь час дитині, нові сімейні обов'язки, догляд за малюком;
- передвесільна - переживання з приводу одруження, створення сім'ї і відповідальності;
- стрес на роботі або вдома;
- вимушений відрив від сім'ї;
- бойовий досвід;
- смерть коханої людини;
- хвороба або нещасний випадок;
- зловживання наркотиками або алкоголем;
- вихід на пенсію.
Відео: Чому виникають
Вікова зона ризику
В житті чоловіка існують особливі періоди, коли він буває особливо схильний депресивним настроям і вразливий.
Юність і молодість
Молодий чоловік (до 25 років) часто змушений залишити свій будинок для того, щоб продовжити навчання чи знайти роботу в іншому місті, в абсолютно незнайомому місці або в новій для нього середовищі. Така ситуація сама по собі володіє величезним стресових потенціалом.
Молодь дуже часто схильна депресивного стану у такий період. Найпоширеніші наслідки, що виникають у цей час, вживання психоактивних речовин і поява тривожних розладів.
Криза середнього віку
Йому відповідно схильні чоловіки середнього віку, зазвичай до 30 років (рідше - у 40 років), які вже створили сім'ю і пов'язані певною відповідальністю. Безліч страхів переслідують з-за боязні втратити роботу або не отримати кар'єрного просування.
Захворювання члена сім'ї або власне проблемне здоров'я плюсують кілька годин до робочого дня і виступають чудовим ґрунтом для стресу.
В цей період чоловікам властиво підведення підсумків за результатами всього свого багаторічного стажу роботи і особистісних досягнень, проводити аналіз задоволеності і якості відносин. Якщо результати характеризуються негативною оцінкою, а майбутнє туманне, може виникнути депресія.
Пенсійний вік
Головний фактор стресу після 50 – усвідомлення пониження своєї соціальної значущості. Чоловікам часто доводиться страждати від втрати близьких людей і сумувати від подібних непоправних втрат по мірі старіння. Ці почуття не є відхиленнями від норми, однак можуть спровокувати депресію.
Чоловіча депресія протікає інакше, ніж жіноча. Більшою мірою вона супроводжується наступними ознаками:
- виражена дратівливість;
- гнівливість;
- безсоння;
- постійні коливання в плані самооцінки;
- відсутність апетиту;
- головні болі, біль у спині або грудях;
- скачки тиску;
- різанні зниження лібідо.
Симптоми
Більшість симптомів депресії сильної половини людства спостерігається і у жінок. Симптоми вважаються такими, якщо виявляються щонайменше два тижні.
Серед них:
- Відчуття втоми (постійна втома, уповільнені рухи і мова, а також розумові процеси).
- Регулярна сонливість або навпаки відсутність сну.
- Зміни ваги (значна втрата у вазі або ж його збільшення - не більше 5% від маси тіла за місяць).
- Хворобливі відчуття в животі або спині (при депресії чоловіки можуть страждати запорами або діареєю, страждати від головного болю і болю в спині, але сильній статі часто не властиво пов'язувати з депресією хронічні болі або порушення травної системи).
- Подразнення (постійні думки тільки про погане, крайня нестриманість).
- Проблеми з концентрацією уваги (з-за затримки психомоторної активності стає важко зосередитися).
- Злість чи агресія (відчуваючи певні труднощі, чоловік інстинктивно намагається довести, що він ще чогось вартий і може стати грубим і агресивним).
- Стрес (перебування в стабільно стресовому стані свідчить про наявність депресії).
- Почуття тривоги (підвищена тривожність і депресія тісно взаємопов'язані).
- Зловживання алкоголем і наркотиками.
- Еректильна дисфункція (втрата статевого потягу, поява імпотенції).
- Невпевненість в собі (вельми ускладнює можливість приймати рішення).
- Суїцидальні думки.
Як вивести чоловіка з депресії рідним
найпростіша допомога, яку можуть надати близькі чоловіка, який перебуває в депресії, для того, щоб вивести його з цього стану, це надати йому можливість гарненько виговоритися.
Дружнє спілкування – чудовий спосіб отримання підтримки, душевної реакції на негатив, а також черговий аналіз життєвих проблем у процесі їх озвучування вголос.
Якщо переживання вашого близької людини засновані на якомусь негативному подію, вивести його з депресивного стану допоможуть пошуки сенсу безпосередньо в цій події. Нерідко нам здається, що все погане, що з нами відбувається, дуже несправедливо, і що ми такого не заслуговуємо, але це все одно руйнує наше життя.
Але якщо постаратися відшукати сенс в будь-яких, навіть найбільш страшні події, це дозволить знову відчути під ногами ґрунт.
яка Страждає на самоті чоловікові це не під силу, саме тому допомога і свідомість, яка не замутнено пригніченістю будуть вельми до речі.
Ось інші прийоми, які розповідають як допомогти чоловікові, який страждає від депресії:
- Перефокусирование - переведіть його увагу, запросивши на прогулянку по свіжому повітрю. В процесі акцентуйте її увагу на самих різних оточуючих деталях: забарвленням листя, птахів, ближніх і дальніх предметах. Ваше основне завдання - подолання можливого опору, яке пов'язане з небажанням піти від власної проблеми.
- Розвага – позитивні емоції завжди виступали чудовим ліками від депресії! Найкращий варіант – це відправиться в таке місце, де не потрібно спілкування з великою кількістю людей (вечірка, швидше за все не підійде). Але спільний перегляд фільму або похід в театр – відмінний засіб.
- Придбання тваринного – подібний метод вже давно взяли на замітку психологи для подолання різного роду проблем, включаючи і депресію. Варто звернути увагу, що такий варіант необхідно заздалегідь обговорити з "страждальцем": може так статися, що він не любить домашніх тварин або у нього алергічні реакції або просто чоловік не готовий бути у відповіді за братів наших менших.
Насильство в школі: що робити? Читай далі.
Про те, як подолати власну лінь, читай у статті.
Способи самому подолати нудьгу
Чоловік, який сам усвідомлює свою проблему, здатний вийти зі стану депресії, а також не допустити відходу в неї цілком. Він буде прагнути до одержання як можна більшої кількості позитивних емоцій, так як:
- Люди, які намагаються відшукати ліки від депресії, повинні частіше проводити час з друзями, своїми рідними і близькими.
- Намагатися приділити більше уваги собі коханому, наприклад, робити собі приємні подарунки.
- Мінімізувати час, коли вони знаходяться наодинці самі з собою.
- Деякі фахівці рекомендують провести радикальну зміну обстановки (наприклад, ремонт квартири або туристична поїздка).
- Постаратися відкласти всі справи, які терпіти не можете «на потім».
- Згадувати лише хороше з того, що відбувалося в житті – це допоможе повірити в свої сили.
- Тренувати м'язи сміху особі.
- Практикувати фізичні вправи.
- Поповнити раціон багатою складними вуглеводами їжею (макаронними виробами, картоплею) і обмежити білок.
- Обмежити спиртне.
Лікування
Важливо пам'ятати, що при посиленні симптомів необхідно звернутися за допомогою кваліфікованого психотерапевта. Якщо не лікувати депресію, вона може затягнутися на довгі місяці і роки. За основу лікування приймається застосування ліків і методи психотерапії.
Медикаменти для лікування затяжної депресії у чоловіків (антидепресанти) індивідуально підбирає лікар для кожного пацієнта. Їх слід приймати тривалий час, на протязі декількох місяців. Таке лікування пройде успішно, якщо хворий буде суворо дотримуватися рекомендованого режиму прийому препаратів.
Метою психотерапії є допомога, яка полягає у навчанні регулювання власних емоцій. Ця методика лікування вимагає активного участь пацієнта і його готовність до обговариванию своїх проблем.
Для ефективного перешкоджання розвитку депресії слід навчитися подолання стресових ситуацій. Кращою профілактикою депресії у сильної статі є дотримання здорового способу життя, спорт, помірний режим роботи і правильний відпочинок. Це як раз те, що допомагає позбавлятися від стресу, зберігаючи при цьому душевну рівновагу.