Що таке біопсія печінки і для чого вона потрібна
Це один з найбільш поширених методів дослідження, застосовуваних в гепатології з середини минулого століття. Біопсія печінки проводиться для встановлення стану та ступеня ураження органу в процесі хвороби. Найчастіше на дану процедуру направляють лікарі наступної спеціалізації: хірург, онколог або гастроентеролог.
Біопсія - кращий аналіз печінки
Навіть через багато років, цей метод дослідження і діагностування залишається одним з найбільш точних і об'єктивних. Тільки після цього, лікар зможе поставити точний діагноз і призначити правильний курс подальшого лікування.
Біопсія являє собою досить болісний процес з можливими побічними ефектами і ускладненнями. Тому така процедура виконується тільки в певних випадках.
Процедура проводиться шляхом проколу шкіри, підшкірних тканин, власне, самої печінки спеціальної біопсійної голкою. Таким чином виконується забір матеріалу для подальшого діагностування в лабораторії. Іноді проводиться клиноподібна біопсія. У такому разі для встановлення точного діагнозу потрібен зразок більшого розміру, тому проводиться розтин клиновидного ділянки хворої печінки.
Найчастіше біопсію застосовують у наступних випадках:
- для докладної деталізації результатів комп'ютерної томографії або ультразвукового дослідження;
- визначення причин відхилень;
- уточнення причин гепатомегалії або збільшення печінки;
- встановлення причин виникнення жовтяниці.
У деяких медичних установах, даний метод дослідження застосовується до всіх пацієнтів, які страждають на вірусний гепатит с інших, біопсію роблять тільки пацієнтам, у яких виявлено вірус з генотипом 1.
Як проходить процедура біопсії?
Дана процедура дослідження відбувається наступним чином:
- пацієнт лягає на спину і закладає за голову праву руку;
- в момент взяття біоптату (зразка тканин печінки) потрібно зберігати повну нерухомість;
- для більшого психічного спокою пацієнта можливе прийняття препаратів, що надають на заспокійливу дію на нервову систему;
- місце проведення пункції ретельно дезінфікується і знеболюється;
- проводиться надріз невеликого розміру, через який вводиться голка, забирає невеликий фрагмент тканин печінки.
По закінченні процедури, пацієнт залишається під наглядом медичного персоналу протягом 3-4 годин. У цей період можливі прояви залишкових больових відчуттів, тоді лікар може ввести додаткову порцію знеболюючих засобів. Післяопераційні побічні ефекти проявляються в нудоті, ознобі, слабкості, підвищенням температури. Якщо по закінченню часу біль в області печінки не стихає, слід негайно звернутися за медичною допомогою.
протягом доби, після проведення процедури вкрай рекомендується відмовитися від керування автомобілем та іншими транспортними засобами. Також небажані будь-які фізичні навантаження на організм. У більшості клінік рекомендується пройти спеціальний реабілітаційний курс, що займає 3-4 дні. В цей час з вами будуть спостерігати фахівці, а також прийдуть результати досліджень.
Заходи безпеки при біопсії
Варто побоюватися даної операції? Дана процедура не представляє небезпеки для здоров'я пацієнта. У рідкісних випадках спостерігається внутрішньо кровотеча або вилив жовчі з жовчного міхура. Біопсія являє собою невелике короткочасне хірургічне втручання, проте є вірогідність виникнення ускладнень.
За тиждень до початку, не рекомендується вживання медичних препаратів, які мають вплив на печінку. Також передбачена сувора дієта, що виключає солоні, жирні, смажені страви.
Хворим, у яких спостерігаються більш запущені форми хвороби, проведення біопсії протипоказано. Оскільки ця процедура супроводжується певними пошкодженнями тканин організму – це може погіршити стан пацієнта. У такому разі біопсія призначається тільки лікарем-гепатологом, на підставі біохімічного та загального аналізу крові.
Найчастіше проблеми виникають із-за низької кваліфікації лікаря або недобросовісного персоналу, що займається підготовкою і проведенням операції. Рідкісні випадки, коли в період взяття пункції зачіпають інші органи (кишечник, легені, жовчний міхур). Також через недогляд медичного персоналу може виникнути інфікування черевної порожнини.
Тому краще всього звертатися за допомогою в перевірені, відомі клініки. Ще одна порада, який дасть практично кожен лікар - ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. В іншому випадку наслідки можуть вилитися у більш серйозні, важко піддаються лікуванню захворювання. Також не варто купувати ліки від невідомих сторонніх виробників, найкраще скористатися перевірені, зарекомендували себе препарати з Індії. Не економте на своєму здоров'ї.