Чи можна засмагнути через скло, віконне і автомобільне
Все частіше, по телевізору або від знайомих, кожному з нас доводиться чути про захворювання раку шкіри, яке виникає в результаті тривалого впливу на неї сонячних променів.
Саме тому доводиться замислюватися, наскільки можна засмагнути через скло вікна або автомобіля, і чи потрібно в момент знаходження за склом захищати шкіру спеціальними кремами.
Про типах і властивості УФ-променів
Хочете зрозуміти, чи дійсно можливо засмагнути через скло? Тоді чому б для початку не розібратися, яким чином на шкірі людини з'являється загар?
В першу чергу, відзначимо, що він є захисною реакцією шкірного покриву, коли на неї починають впливати промені сонця, проте цю реакцію під силу викликати не зовсім їм, а тільки їх ультрафіолетового спектру.
Так як в шкірі присутні клітини, що містять спеціальний пігмент - меланін, то, як тільки на неї впливають промені, пігмент активізується, шкіра темніє, заважаючи шкідливим променям проникати далі. Дана властивість пігменту і забезпечує появу потемніння шкіри, яке прийнято називати засмагою.
Тепер перейдемо до типам променів. Відомо, що промені ультрафіолетового спектра бувають трьох типів - це типи А, В і тип С.
- Якщо говорити про найнебезпечнішому з них, то таким вважається тип С, оскільки його вплив може призвести до повного знищення всього живого на нашій планеті. На превеликий полегшенню, Дане випромінювання успішно нейтралізує атмосфера, і тому вся поверхня Землі, де живуть люди і тварини, знаходиться поза небезпекою.
- У порівнянні з типом С, випромінювання іншого типу - В, не так небезпечно, втім, це зовсім не означає, що воно не може погано відбитися на різних живих організмах. Але все ж боятися не варто, адже турботлива атмосфера і в цьому випадку вберігає нашу планету, затримуючи цілих 90% цього випромінювання. Решта десять хоч і добираються до нас і теж відповідають за виникнення засмаги, від них все ж живі організми, завдяки властивостям своєї шкіри або шерсті, в стані захиститися.
- Залишається розібратися з останнім типом випромінювання - А. Незважаючи на те, що його атмосфера практично не затримує і тому він безперешкодно досягає поверхні нашої планети, це випромінювання справедливо вважається найбезпечнішим і м'яким з усіх вже перерахованих. Воно навіть не викликає ніяких захисних реакцій у вашої шкіри і не активізує вироблення в ній меланіну. Все, що йому підвладне - так це викликати легке потемніння (і то за умови тривалого впливу) шкіри. Не лякайтеся, воно ніяким чином не позначитися на її стані.
Як отримати засмагу через звичайне віконне скло?
Чи можна засмагнути через віконне скло чи ні, залежить від того, якими властивостями воно володіє.
Суть в тому, що шибки пропускають виключно ультрафіолет типу А. З огляду на цей факт, ви не зможете засмагнути через скло.
Іноді, звичайно, бувають випадки, що людина якийсь час проводить під сонячними променями, які проходять через скло, а потім виявляє на тілі легкий загар, і тоді він повністю впевнений, що засмаг саме через скло. Однак це не зовсім так.
{ad1}Такий загар виникає за наступним принципом: будь-яка людина, що знаходиться в приміщенні, все одно іноді виходить на вулицю - він або вийде покурити під час робочої перерви на вулицю, або в магазин і т.п.
Поки знаходиться на вулиці, особливо в теплу пору року, він отримує деяку кількість ультрафіолетового випромінювання за типом В, в результаті чого шкіра і стає засмаглою.
Коли ж на вулиці починається похолодання, люди поспішають одягнутися тепліше і тому вони менш схильні до випромінюванню, а меланін знову приходить в своє нормальне стан. Але все ж трохи зарядженого пігменту залишається (тільки він вже не активізований), отже, коли на нього знову впливає випромінювання типу А, то заряджений меланін тут же активізується.
В результаті цього ланцюжка подій шкіра стає трохи засмаглою, хоча таке потемніння досить швидко проходить.
Погодьтеся, назвати все це засмагою всерйоз досить важко - це більше можна віднести до так званим залишковим ефекту.
А чи можна засмагнути через вікно автомобіля?
Професійні водії часто помічають, як через якийсь час перебування за кермом машини їх шкіра темніє. Причому одні ділянки тіла можуть бути темніше (наприклад, кисті рук і обличчя), інші ж набагато світліше.
А ось деякі люди навпаки повністю впевнені, що засмагнути таким дивним способом абсолютно неможливо. Так хто ж з них прав в цій суперечці?
Правда десь посередині, полягає вона в тому, що по тому, як автомобільне скло взаємодіє з ультрафіолетовими променями, воно не відрізняється від скла звичайного.
Іншими словами, автомобільне скло, так само як і скла на вікнах будинків і інших будівель, здатне пропускати лише ультрафіолет типу А.
Однак в цьому і полягає найголовніша загадка: таке випромінювання дійсно може викликати потемніння шкіри, ось тільки потрібно на цей цікавий процес в десять, а можливо навіть в сотню разів більше часу, ніж якби ви вирішили зіграти на пляжі або в солярії.
Так чи можна засмагнути через скло автомобіля? Висновок дуже простий: чим більше часу людина перебуває за кермом свого авто, тим вище його шанси отримати засмагу через скло, але, знову ж таки, від часу знаходження за кермом залежить і ступінь вираженості потемніння шкірного покриву.
Іншим же людям, що знаходяться в його автомобілі, про дану проблему навіть переживати не варто, тому як пасажири все одно не сидять в ньому так часто, як водій.
Якщо ж вам з якоїсь причини хочеться засмагнути через звичайне або автомобільне скло, то для початку доведеться погуляти під сонячними променями на вулиці, а вже потім зіграти через скло. Зрозуміло, вам доведеться запастися великим терпінням.
Чи потрібен сонцезахисний крем, якщо засмагати через скло?
Турбуватися треба, мабуть, тільки тим людям, чия шкіра схильна до появи пігментних плям, адже спровокувати їх може все, що завгодно.
Таким людям, перебуваючи тривалий час в авто або взагалі під впливом сонячних променів, краще користуватися спеціальним сонцезахисним кремом - підійде і найслабший з них.
Навіть якщо ви будете використовувати свій звичайний денний крем, він все одно захистить вашу шкіру, оскільки в складі подібних кремів теж міститься фільтр ультрафіолетових променів.
Нанесіть невелику кількість захисного кошти на шию та обличчя - зазначені ділянки вважаються найбільш уразливими і саме там найчастіше з'являються неприємні пігментні плями.
Не варто панікувати, якщо ніякого захисного крему або іншого схожого кошти під рукою не виявилося. Організм людини виробив ще одну додаткову захист, яка рятує нас при впливі сонячного випромінювання не гірше меланіну.
Ви і самі напевно не раз помічали, що, коли перебуваєте на сонці досить тривалий проміжок часу, шкіра починає потіти. Саме піт допомагає шкірі, захищаючи її природним чином від УФ-променів.
Так що не бійтеся ні машин, ні вікон у своїй квартирі - ви під надійною охороною!
При цьому важливо пам'ятати, що в невеликій кількості сонячні промені навіть необхідні кожній людині, тому не варто прям вже так активно від них захищатися, особливо якщо за вікном прохолодна осінь.