23 Тиждень вагітності
Двадцять третій тиждень вагітності - все ще досить комфортне та безпроблемне час очікування вашого малюка. В цей час всі відчуття майбутньої мами зосереджені на дитині, так як жінка постійно відчуває свою дитину. Живіт до цього часу досить відчутно піднявся - він вже трохи вище пупка, дитина штовхається з кожним днем все більш активно, нерідко починає гикати, і досить часто змінює положення в матці.
Проте зовсім вже безхмарним цей період також навряд чи можна назвати - майбутня мама на двадцять третьому тижні вагітності може відчувати деякі незручності. Наприклад, різкі рухи, незручне положення тіла може супроводжуватися болем - тягне, нечіткою або сильною - як правило, біль виникає за боки матки і буває спровокована натягом маткових зв'язок. Змінивши положення тіла ви зможете позбутися від болю в області матки. Однак деякі майбутні мами на цьому терміні можуть відчувати біль в ділянці симфізу (кісткове зрощення тазу в області лона). Також відзначаються і зміни в ході - все це пов'язано з тим, що перед майбутніми пологами кістки починають розходитися.
Крім цього, вагітна жінка може відчувати біль, важкість у ногах. Стара ваша взуття стає вам вже тісній - це нормальне явище, так як під зростаючою вагою жінки і через розтягнення зв'язок стопа ноги трохи подовжується, може розвинутися статичну плоскостопість. Вирішити проблему допоможе стійка зручне взуття, спеціальні устілки для вагітних.
зростає ризик виникнення варикозної хвороби - нерідко це захворювання виявляється повною мірою під час другої половини вагітності, так як через гормональної перебудови організму стінки вен розслабляються, а матка порушує кров'яний відтік по венах з-за того, що здавлює вени малого тазу.
Ще одна неприємність, з якою стикаються майбутні мами в цей період - це запори, і як наслідок, геморой. Захворювання це не просте, тому не варто займатися самолікуванням, а краще відразу звернутися до лікаря.
Але є і хороші новини - ви виглядаєте на цьому терміні напевно просто чудово - високий рівень гормонів сприяє тому, що ваші волосся росте швидше, перестали випадати: таких пишних і густого волосся, як зараз, у вас раніше не було.
А ось шкіра стає надмірно чутливої, в тому числі і до ультрафіолетового випромінювання - сонячні ванни вам протипоказані, так як закінчитися це може пігментними плямами.
На двадцять третьому тижні вагітності багато жінок скаржаться на нудоту. Це також цілком нормальне явище - збільшена в розмірах матка тисне на жовчовивідні шляхи та заважає нормальному травленню. Якщо нудота особливо сильно проявляється після їжі, встаньте в коліно-ліктьову позу, це допоможе полегшити нудоту - до речі, така поза також покращує відтік сечі, що сприятливо позначається на роботі нирок.
При складанні меню слід враховувати схильність до закрепів, печії, нудоті - уникайте продуктів, які посилюють соковыделение, викликають запори. Харчуватися слід часто, але маленькими порціями.
Ваш малюк. Вага вашої дитини на двадцять третьому тижні вагітності становить близько 480-520 грам, зріст коливається в межах 28-32 див. Потрібно розуміти, що дані цифри вельми приблизно, так як різні діти можуть важити по-різному, і чому про більшому терміні вагітності буде йти мова, тим більші відмінності в рості і вазі в різних дітей можуть спостерігатися.
На цьому терміні вже всі майбутні мами відчувають ворушіння дитини - малюк ще досить вільно рухається в матці, перекидається, пхається - зайво різкі рухи дитини в животі можуть заподіювати дискомфорт.
Поки маля більшу частину доби проводить у сні, прокидаючись приблизно щогодини. Ворушиться дитина, відповідно, в період бадьорості. Треба вважати: в добу повинно бути не менше десяти відчутних поштовхів.
Що стосується розвитку малюка, то воно відбувається стрімко. На цьому терміні вагітності дитяча центральна нервова система вже настільки розвинена, що з допомогою приладів є можливість зареєструвати активність дитячого головного мозку, яка аналогічна з такою ж у вже народжених дітей, а також у дорослих. Рухи малюка стають більш координованими - дитина не тільки довго смокче пальчики, але обмацує пуповину, себе, стінки матки. Малюк впевнено утримується в ембріональній позі, згорнувшись клубком - в такому положенні йому потрібно мінімум місця.
Поки ще ваша дитина більше нагадує сморщенного, дуже худенького дідка з червоною шкірою, тонкими ручками і ніжками, але незабаром він почне перетворюватися, все більше і більше стаючи схожим на новонародженого.
На цьому тижні вагітності розвиток дитини спрямоване вже на становлення і налагодження функцій усіх його органів, які до цього моменту повністю сформовані. Навіть легкі крихти вже розвинені настільки, що в разі передчасних пологів є шанси на виживання - випадків виходжування малюків такого віку відомо чимало.