Ультразвукова діагностика: що потрібно знати, якщо вам призначили УЗД
УЗД – поширений нешкідливий сучасний метод діагностики, яким користуються в різних сферах медицини. Ультразвукове дослідження https://moydoktor.dp.ua/uzi/ (УЗД) не піддає людину променевому навантаженню, тому ультразвук широко використовують для обстеження вагітних і дітей, а не тільки дорослих. Якщо лікар вам уже призначив УЗД або це обстеження тільки рекомендовано, то не варто лякатися цієї маніпуляції. Давайте дізнаємося докладніше, що таке УЗД і як до нього підготуватися.
УЗД – що це таке
УЗД – це метод дослідження внутрішніх органів і тканин за допомогою ультразвуку. Ультразвукові хвилі, під час проходження через різні за своїм складом органи, відбиваються від них із різними показниками. Такі показники фіксуються спеціальним датчиком і переводяться в графічне зображення. Цю «картинку» видно на екрані монітора, а також можна роздрукувати на папері. Сучасні апарати УЗД мають безліч функцій і дають змогу поставити діагноз із максимальною точністю.
Метод ультразвукової діагностики нешкідливий і не має протипоказань. У разі потреби дослідження можна проводити не лише через місяць чи два, а й в один і той самий день. УЗД широко застосовується під час спостережень за розвитком плода у вагітних, оскільки на відміну від рентген-обстеження не опромінює майбутнього малюка. Також ультразвук використовують для діагностики захворювань ШКТ (шлунково-кишкового тракту), нирок, у гінекології та андрології тощо.
Чому після УЗД можуть призначити додаткове обстеження
Бувають випадки, коли одного УЗД недостатньо для постановки точного діагнозу. Дослідження може бути малоінформативним через те, що в пацієнта є післяопераційні рубці, ожиріння, метеоризм або він не виконав рекомендації лікаря та не підготувався до обстеження.
У таких випадках лікар може порекомендувати комп'ютерну томографію (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ).
Як підготуватися до УЗД
Якщо на вас чекає обстеження шлунка, кишечника, підшлункової та інших органів черевної порожнини, то потрібно трохи підготуватися. Прийняти їжу потрібно за 6-8 годин до проведення УЗД: зазвичай обстеження призначають вранці, тому важливо не снідати перед діагностикою. УЗД проводять натщесерце. За 2 дні до обстеження внесіть поправку в раціон. Виключіть вживання сирих овочів, бобових, чорного хліба, молока – продуктів, які призводять до посиленого газоутворення.
Під час обстеження органів малого таза необхідно, щоб сечовий міхур був повним. За годину до проведення УЗД слід прийняти близько 500 мл води, а за 3 години до проведення УЗД – не мочитися. У разі внутрішньопорожнинних обстежень (через піхву, пряму кишку), навпаки – сечовий міхур має бути порожнім.
Якщо належить обстежити за допомогою УЗД серце, судини, щитоподібну залозу, то спеціальна підготовка не буде потрібна.
Як відбувається УЗД
УЗД абсолютно безболісне. Вам потрібно буде лягти на кушетку і надати лікарю доступ до тієї частини тіла, в якій знаходиться обстежуваний орган або тканина. Спеціаліст намаже шкіру в місці дослідження спеціальним гелем для кращого відображення звукових хвиль. Лікар водитиме по тілу пацієнта спеціальним датчиком, і стежитиме за зображенням на моніторі.
Якщо вам призначили обстеження судин, то проведення діагностики буде супроводжуватися характерним звуком. Дослідження судин вимагає визначити швидкість кровотоку, тому використовується доплер, який дає ще й звукове відображення руху крові по судинах.