Яке масло корисніше: рафінована або нерафінована?
26.04.2019 0

Яке масло корисніше: рафінована або нерафінована?

Здоров'я
В закладки


Яке масло корисніше: рафінована або нерафінована?

Дивно, як змінюються наші уявлення про корисну їжу. В кінці 90-х, наприклад, нас активно переконували, що розумна господиня завжди віддасть перевагу очищене масло неочищеному. Старожили напевно ще пам'ятають голосисту дочка з реклами, обурено запитував з екрану: «Мама, на якому маслі ви смажите ?!» і приголомшливий пляшкою прозорої рафінованої рідини. Але пройшло трохи часу, і потрапив в опалу продукт знову почав повертатися на наші кухні. Добре це чи погано?

Рафінована і нерафінована масла: переваги і недоліки

Якщо не вдаватися в подробиці технологій, перетворити насіння і плоди рослин в масло можна двома способами:

  • шляхом холодного віджиму, пропустивши їх через спеціальний прес;
  • багатоступінчастої очищенням із застосуванням високих температур і хімічних реагентів.

Перший спосіб дає нам нерафіновану олію - жирне, ароматне, що володіє насиченим смаком і вираженим кольором і зберегло максимум корисних властивостей.

Другий поставляє на наш стіл олія рафінована - більш легке, майже прозоре, що не має ні запаху, ні смаку, але, на жаль, позбавлений разом з ними і левової частки цілющих з'єднань.

Яке масло корисніше: рафінована або нерафінована?

Рафінована олія очищають від пігментів, ароматичних речовин і здебільшого корисних з'єднань

Здавалося б, вибір очевидний? Беремо те, що корисніше, і відправляємо в вічну відставку пусте і марне?

Не зовсім так.

У рафінованих олій є як мінімум один незаперечний плюс. Їх «точка димлення» - температура, при досягненні якої масло починає чадить і розпадатися на канцерогенні речовини, шкідливі для людського здоров'я - значно вище, ніж у нерафінованої продукту. Наприклад, якщо ви наллє на сковороду неочищена соняшникова олія, воно перетвориться на справжню отруту для організму вже при 107 °, тоді як той же масло, що минув глибоке очищення, збереже свої властивості аж до 232 °. Відчуваєте різницю? Так що дочка зі старої реклами була повністю права.

Яке масло корисніше: рафінована або нерафінована?

Нерафінована олія при нагріванні піниться, чадить і виділяє небезпечні для здоров'я канцерогени

Крім того, рафінована олія:

  • звільняється в процесі очищення не тільки від жирних кислот, вітамінів та інших корисних речовин - що прикро - але і від пестицидів, які могли бути використані при вирощуванні олійних культур, що добре;
  • не боїться прямих сонячних променів, які не кращим чином діють на нерафіновану олію, і має більш тривалий термін зберігання;
  • не привносить в страви зайві смакові і ароматичні нотки, які доречні далеко не в кожному страву.

Рафінована олія зберігає високу здатність, що змазує і розділяє здатність, тобто, дозволяє якісно змішати інгредієнти страви без ефекту їх склеювання і заважає продуктам прилипати до сковороди.

Який же висновок? Для повноцінного і правильного харчування нам необхідні обидва види масла:

  • нерафінована - для заправки салатів та інших холодних страв;
  • рафінована - для смаження, гасіння та інших способів термічної обробки продуктів.

Неочищена олія знаходить широке застосування не тільки в кулінарії, але також в косметології і народній медицині. Застосування ж рафінованого в цих областях не має великого сенсу.

Яке масло корисніше: рафінована або нерафінована?

Нерафінована олія в будь-якому випадку корисніше рафінованого, незалежно від того, з якої рослини його отримали

Чи справедливо буде сказане вище для всіх видів масел?

В цілому так. Хоча деякі з них - наприклад, гірчичне, кунжутне і харчове кокосове - допускається використовувати для смаження неочищеними, оскільки вони мають високу точку димлення (254, 230 і 232 оС відповідно). Але в більшості випадків дієтологи і медики радять дотримуватися загального правила, відводячи для нерафінованих олій роль заправки в холодних стравах.

Відео: користь і шкода рослинних масел

Наостанок зауважимо, що виробники масел як холодного, так і гарячого віджимання не завжди бувають чисті на руку. Для багатьох на перший план виходить дешевизна і простота технології, а не якість кінцевого продукту. Щоб не мати справи з таким горе-господарями, намагайтеся купувати товар відомих брендів, які дорожать своєю репутацією: ймовірність купити гарне масло буде вище.

Комментарии (0)
Додати коментар
Готуємо салат «Райська пташка» і тішимо всю сім'ю
Листковий салат «Райська пташка» - дуже смачне блюдо, яке сподобається всій родині. Є кілька варіантів його приготування, але незмінними інгредієнтами є
Мигдальне масло для особи, користь і застосування
Оскільки масло мигдалевого горіха є, без перебільшення, натуральним, не дивно, що цей продукт користується попитом як засіб для догляду за шкірою обличчя.
Масло ши для волосся
Масло ши для волосся
Масло ши для волосся
05.03.18 Догляд за волоссям
Масло Ши вже давно застосовується в різних косметологічних засобах. Про його цілющі здібності знають по всьому світу. Але куди більш ефективним стане застосування масла
Кокосове масло для засмаги
Кокосове масло для засмаги
Кокосове масло для засмаги
21.01.18 Догляд за тілом
Натуральні засоби для шкіри і волосся вже давно стали улюбленими продуктами для мільйонів жінок. І все тому, що вони, як правило, безпечні, прості у використанні і в той
Кокосове масло для особи, користь
Кокосове масло для особи, користь
Кокосове масло для особи, користь
01.03.18 Масло для обличчя
Суха шкіра, що лущиться - це ще не привід панікувати і заздрити тим, чий статок шкіри близький до ідеального. Якісне зволоження і правильне харчування шкірного покриву