Звіробій трава - лікувальні властивості, користь і протипоказання для чоловіків, жінок і дітей. Рецепти, інструкція із застосування
Звіробій трава славиться своїми лікувальними властивостями, але і має деякі протипоказання. Вона широко застосовується як в народній, так і традиційній медицині для лікування і профілактики багатьох захворювань, а також в косметології. Засіб доступне за ціною і легке в застосуванні в складі багатьох рецептів.
Опис лікарської трави
Звіробоєм звичайний або заячою травою називається рослина сімейства звіробійного. Його стебла прямі і тонкі, коріння гіллясті, суцвіття жовті, а висота сягає 80 см. Назву свою трава отримала тому, що коли тварини з'їдають занадто велика її кількість, у них болить шлунок.
У природі розрізняють понад 500 різновидів звіробою, які ростуть у багатьох кліматичних зонах. З них лікувальними властивостями володіють 2 види - звичайний або продірявлений і четирехранний. Вони обидва ростуть на території Росії.
Листя бувають овальними або довгастої форми з просвечивающимися прожилками або чорними крапочками. Квіти ростуть в суцвіттях і мають насичений жовтий колір. Плоди є тригранні коробочки з дрібним насінням. Пік цвітіння припадає на два останні літні місяці.
Збирають рослину в кінці липня і в серпні, зрізуючи прямо над землею, складають у пучки і висушують на відкритому повітрі в тіні.
Корисні речовини в складі
Всі частини рослини мають безліч корисних речовин і вітамінів в складі:
- вітаміни:- Е - дуже сильний антиоксидант, сприятливо діє на чистоту і здоров'я кожі.- А - з групи керотіноідов необхідний для зору, шкіри і допомагає імунітету боротися з вірусними та бактеріальними заболеваніямі.- С - зміцнює імунітет, сприяє регенерації хрящової тканини і суглобів, профілактиці розмноження ракових клеток.- Нікотинова кислота - сприятливо впливає на роботу органів серцево-судинної системи і психіки.
- речовини:- Дубильні - добре допомагають в очищенні ран від інфекцій, знімають запальні процесу, сприяють швидкому зажівленію.- Гіперецін і гіперфорин використовуються в складі антидепресивний препаратов.- Рутин і гіперозид - сприятливо впливають на функціонування серця і судин, зокрема зміцнення стінок кровоносних сосудов.- фітонциди - надають протимікробну действіе.- Мікроелементи: залізо, цинк та інші.
Лікувальні властивості звіробою
Трава звіробій. маючи зовсім небагато протипоказань, характеризується великою кількістю лікувальних властивостей:
- антибактеріальні та антисептичні;
- болезаспокійливі;
- противоревматические;
- протизапальні;
- іммуномоделіруюшіе;
- загоюють;
- заспокоюють нервову систему і сприяють відновленню психіки;
- відновлюють.
Показання до застосування
Застосовується трава звіробій в багатьох випадках завдяки своїм лікувальним властивостям при відсутності протипоказань:
- При запальних процесах в органах травної системи - внутрішньо;
- При захворюваннях ротової порожнини, що супроводжуються запальним процесом (стоматит, проблеми з яснами) і ЛОР-органів - для полоскань і змазування настоями і відварами;
- При термічних ушкодженнях шкіри - опіки обробляють настоями трави;
- При простудних захворюваннях;
- При маститах - зовнішньо;
- Для зміцнення здоров'я органів жіночої статевої системи;
- При захворюваннях серця;
- При порушеннях функцій печінки;
- Для лікування шкірних захворювань - фурункулів, виразок;
- Для відновлення і зміцнення нервової системи;
- Для лікування ревматизму;
- Для зміцнення імунної системи.
Звіробій в класичній медицині
Традиційна медицина визнає лікарські властивості звіробою і його використовують в сухому вигляді або у складі медикаментів. Застосовують для лікування таких захворювань:
- Запальних процесів ротової порожнини: стоматиту і запалення ясен.
- ЛОР-органів - фарингіту, ангіни, гаймориту.
- Травної системи: діареї, гепатиту, холециститу, посиленого газоутворення, низькій кислотності шлунка та інших.
- Жовчовивідних шляхів.
- Психіки: депресій, безсоння, панічних атак, нападів тривожності.
- Препарати на основі трави не викликають сонливість і не провокують сповільнену реакцію.
- Гнійних захворювань шкіри: абсцесу, флегмона, опіків.
Застосування в косметології
У косметології використовується звіробій трава. Лікувальні властивості і протипоказання потрібно враховувати при приготуванні коштів в домашніх умовах.
Найефективніше застосовувати настій або відвар.
жирність шкіри
Для зменшення сального секрету і усунення жирного блиску шкіри застосовують насичений відвар рослини. Щоб його приготувати, необхідно 60 г висушеної трави залити окропом (200 мл) і варити на середньому вогні 8-12 хвилин. Потім залишають до повного охолодження і протирають відваром з допомогою ватного диска. Чи не витираючи, дають висохнути, після вмиваються водою комфортної температури.
Альтернативний варіант для зменшення жирності шкіри - маска з запарених сухого листя. Для цього заливають 100 мл окропу 50 г трави, чекають, поки вона запариться і охолоне. Після накладають чисту шкіру обличчя, крім області навколо очей. Через чверть години змивають теплою водою.
Зморшки і в'янення шкіри
Завдяки вітаміну Е в складі рослини, який є протівоокіслітелі, можна значно сповільнити процес старіння шкіри. З цією метою застосовують протирання шкіри замороженим відваром або лосьйони, приготовані в домашніх умовах.
Лосьйон готується за допомогою змішування насиченого відвару звіробою з 60 грам сухої трави і склянки окропу з 30 мл звичайної горілки міцністю 40 градусів. Цією сумішшю протирають чисте обличчя, шию і зону декольте на ніч.
Обласна, лупа
Запобігти випадання волосся і сухість шкіри голови можна за допомогою міцного настою звіробою: 20 г висушеної рослини залити окропом (250 мл) і дати настоятися 8-15 хвилин.
Від облисіння пити по 70 мл за чверть години до їди щодня. Від лупи потрібно втирати настій у чисту шкіру голови одразу після миття.
гнійничкові захворювання
Для лікування гнійників на шкірі найефективніше застосовувати крутий відвар трави. Ватним тампоном або диском засіб акуратно наносять на запалені ділянки шкіри і навколо неї не більше ніж на пару сантиметрів.
Після кожного гнойничка диск або тампон потрібно міняти.
тріщини п'ят
Від тріщин на п'ятах допоможуть щоденні ванночки з настою звіробою. Готувати його потрібно так: 300 г сухої трави заливають окропом (2 л), наполягають і остуджують, після розбавляють ще 2 літрами теплої води. Тримати стопи в такій ванні потрібно до півгодини, після обробити шкіру зволожуючим кремом або олією.
Вугровий висип
Для лікування вугрів необхідно брати настій звіробою і вмиватися їм на ніч щодня. Чи не витирати обличчя ні серветками, ні рушником, давати висохнути на шкірі. Для максимального ефекту необхідно підключити дієту і виключити захворювання, проявом яких можуть бути вугри.
Рецепти народної медицини для лікування
шлунка
Для лікування захворювань шлунказастосовують відвар із звіробою або збору трав з ним в складі. Щоб отримати відвар, необхідно залити окропом (200 мл) чайну ложку трави і варити на слабкому вогні протягом півгодини. Отриманий засіб приймають внутрішньо по 50 мл тричі на день за півгодини до прийому їжі.
В збір трав входять сухі звіробій, таволга вязолистная і кропива. Готують настій, заливаючи 20 г збору окропом (200 мл) і наполягаючи протягом години. П'ють по 100 мл 5 разів на день.
печінки
При збої роботи печінки, що характеризуються застійними явищами в жовчному міхурі або при холециститах допомагає настій трави звіробою, приготований стандартним способом. Пити його потрібно натщесерце, відразу після сну по 100 мл і по 2 столові ложки після прийому їжі протягом дня. Курс терапії тривати не довше 7 днів.
{ad1}гастриту
Полегшити стан при гастриті можна за допомогою настою збору із звіробою. Готують його в таких пропорціях, як і для інших захворювань шлунка - чайна ложка суміші трав на 200 мл окропу. Приймають двічі на день по 50 мл за півгодини до прийому їжі.
вітіліго
Вітіліго - захворювання, основним симптомом якого вважається втрата пігментації шкіри. Спочатку утворюються плями білого кольору, які з часом збільшуються в розмірах. Ці зміни не супроводжуються фізичним дискомфортом або хворобливими відчуттями. Зазвичай явище відбувається на шкірних покривах обличчя, шиї та рук. Етіологія захворювання на сьогоднішній день не визначена.
Звіробій може допомогти впоратися з цією проблемою в складі таких коштів:
- настій - для його приготування необхідно залити склянкою окропу 10 г трави, дати настоятися і охолонути. Після процідити і приймати внутрішньо тричі на день по 30 мл протягом 21 дня. Потім роблять перерву в 8 днів і повторюють тритижневий курс. Всього необхідно 8 курсів.
- мазь - готується з свіжих квіток рослини таким чином: - збираються суцвіття, щільно утрамбовували в скляну посудину; - залити квітки рослинним маслом холодного віджиму; - протримати вміст в закритій посудині на сонці не менше 14 днів; - через 2 тижні повторно зібрати суцвіття і утрамбувати в іншу посудину; - залити вміст віджатим маслом з першої партії; - повторити процедуру 5 разів; - після останнього двотижневого настоювання кошти готове до застосування.
Мазати отриманої маззю плями потрібно рясноо, раз в день, краще на ніч. Обов'язково залишати до вбирання, не витираючи, приблизно на півгодини.
при депресії
Сприятливий вплив на захворювання нервової системи трави звіробою, завдяки його лікувальним властивостям, вчені вивчили відносно недавно і екстракти рослини стали додавати в медикаментозні препарати.
Протипоказанням до застосування домашніх засобів можуть бути антидепресанти, які використовують для лікування серйозних психічних розладів пацієнтами за 50.
Оптимальною, в цьому випадку, вважається спиртова настоянка з сухого звіробою. Необхідні пропорції - 10 г трави на 70 мл спирту або горілки. Забирають в темне місце на період не менше 3 діб. Застосовувати потрібно по 10 крапель настоянки тричі на день перед їжею. З огляду на, що гіперецін і гіперфорин погано розчиняються, їх потрібно пити, розбавивши кожну порцію водою. Курс лікування триває 1 місяць.
від гаймориту
При гаймориті ефективний відвар рослини, приготований на паровій бані: 30 г сухого рослини заливають окропом (200 мл) і тримають на водяній бані чверть години.
Застосування: після закапування носа судинозвужувальними засобами, носовий прохід промивають відваром температурою 36-40 градусів за допомогою шприца без голки. Процедуру потрібно робити тричі на день протягом 7 днів. Щоб не завдати шкоди і не вдавитися, під час промивання голову нахиляють в сторону задіяної ніздрі.
Застуди, кашлю
У холодну пору року для профілактики і лікування простудних захворювань рекомендують пити чай зі звіробоєм. Він приємний на смак і практично не має побічних ефектів. Основна дія спрямована на відновлення нервової системи і зміцнення загального імунітету.
Готують його за тим же принципом, що і звичайний листовий чай - чайну ложку сухої трави заливають чашкою окропу і дають настоятися кілька хвилин.
Щоб напій допоміг вилікувати від застуди або хвороб, симптомом яких є будь-який вид кашлю, його потрібно вживати від 3 разів на день як мінімум 4 дні.
варикозу
Варикоз лікують народними методами, використовуючи звіробій. Найчастіше траву включають до складу різних зборів. Поширені способи застосування:
- Для загоєння варикозних ран - настій із суміші звіробою, ромашки, календули, дуба, хвоща, фіалки і деревію. 2 чайні ложки збору заливають окропом (200 мл) і дають настоятися пару годин. Після настій використовують для компресів і обмивання ран.
- Для внутрішнього застосування до складу збору включають звіробій, корінь солодки, коріандр, череду, подорожник, Сушиця. Готують настій за тим же принципом, що і для зовнішнього використання. П'ють тричі на день по 50 мл після їди для загоєння ран, що виникли через тромбофлебіту.
- Масло на основі звіробою використовують для обробки варикозних ран за допомогою пов'язок.
радикуліту
Лікувальні властивості трави звіробою допомагають і при радикуліті, не маючи протипоказань. Використовують компреси з настою збору таких рослин: звіробій, чебрець, ромашка, бузина.
Всіх компонентів беруть по столовій ложці і заливають підлогу літрами окропу. Наполягають на водяній бані не менше півгодини і застосовують гарячим. Просочену засобом марлеву пов'язку накладають на хворе місце, зверху укутують вовняним поясом і залишають на ніч.
стоматиту
У стоматологічній практиці для лікування стоматиту використовують масло на основі звіробою. Кілька крапель засобу втирають в ясна вранці і ввечері. Приготувати засіб можна за двома рецептами, які описані нижче.
анемії
Від анемії добре допомагають чаї із звіробою, які можна приготувати кількома способами:
- Залити окропом чайну ложку сухої трави звіробою;
- Залити окропом суміш трав з звіробоєм в складі;
- Приготувати відвар або настій і додавати в звичайний чай в пропорціях 1 до 1.
Пити чай рекомендується 2-3 рази на день, дотримуючись рекомендований лікарем раціон харчування.
Звіробій в гінекології
У народній медицині за дію лікувальних властивостей на жіночий організм і практично відсутність протипоказань, траву звіробою умовно вважають жіночої. У гінекології відвари, настоянки і настої з рослини застосовуються народними цілителями в таких цілях:
- нормалізувати менструальний цикл або викликати місячні при затримці (якщо її причиною не стала вагітність);
- зняти сильні болі під час місячних;
- допомогти нормалізувати гормональний фон;
- підвищити лібідо, побороти фригідність або асексуальність;
- зняти симптоматику молочниці шляхом місцевого застосування - шкіру зовнішніх статевих органів за допомогою ватного тампона обробляють відваром середньої насиченості;
- допомогти в лікуванні маститу: застосовують локально в складі мазі. Готують її з настою і вершкового масла, мажуть засобом місця запалення 1-3 рази на день.
Заборонено використовувати наявні кошти на основі звіробою внутрішньо вагітним і годуючим жінкам.
Приготування і застосування масла
У домашніх умовах можна приготувати масло на основі екстрактів звіробою. Для цього використовують свіжі квіти і листя рослини. Їх збирають, промивають теплою проточною водою і складав в скляну посудину. Після заливають рослинним маслом холодного віджиму в пропорціях 1 до 8. Підійде оливкова, підсолене, лляне, персикове, а також масло виноградних кісточок.
Потім посудину ховають в темне місце і наполягають при кімнатній температурі кілька тижнів, щодня помішуючи. Після закінчення 15-20 днів засіб проціджують через марлю і зберігають у темному місці.
Є альтернативний рецепт, в якому використовують ще біле сухе вино. Пол кг свіжого листя і квіток рослини заливають літром оливкової олії і 2 склянками вина, ретельно перемішують і настоюють в темному місці при кімнатній температурі не менше 3 днів. Після вино випарюють на повільному вогні, безперервно помішуючи.
Застосовують масло на основі звіробою в таких випадках:
- Для лікування шкірних покривів від ран, виразок, пролежнів, опіків і гнійних утворень. На уражені ділянки шкіри накладають марлеві пов'язки, просочені маслом.
- Для лікування виразок травних органів шляхом перорального вживання натщесерце в дозуванні 1 чайна ложка на протязі 2 місяців.
- Для лікування стоматитів і запалень ясен масло втирають в ясна.
Чаї для зміцнення імунітету
Таке просте і безпечний засіб, як чай із звіробою, сприяє зміцненню загального імунітету і тонусу. Організм легше переносить вірусні та інфекційні захворювання. Крім цього, досягаються такі ефекти:
- Поліпшення стану шкіри, волосся і нігтів.
- Сприяє нормалізації здорового сну і емоційної стійкості до зовнішніх подразників.
- Полегшує перебіг хронічних захворювань органів травного тракту, серцево-судинної системи і ревматизму.
- Сприяє загоєнню і відновленню пошкоджених тканин.
Готують чай просто: заливають чайну ложку трав'яної суміші склянкою окропу і дають настоятися 3-5 хвилин. Добавки, які посилюють ефект зміцнення імунітету вітаються: мед, лимон, шипшина, ягоди калини, малина, корінь імбиру, інші трави. Пити можна по 3-4 чашки в день, бажано до їди.
З якими групами препаратів не можна комбінувати
Застосування трави звіробою несумісне при лікуванні такими препаратами:
- Антибіотичними - тому як дію рослини направлено на більш швидке виведення цих медикаментів, що знічується ефективність терапії.
- Індинавір, застосовуваний для лікування хворих на СНІД. Звіробій знижує кількість цих ліків в крові вдвічі, негативно впливаючи на лікування.
- Препарати, застосування яких спрямовано на зниження згортання крові.
- Медикаментозні засоби для лікування серцево-судинних захворювань.
- Знеболюючі препарати - їх ефект миє знизитися або тривати в часі під впливом звіробою.
- Протизаплідні таблетки стають менш ефективні при внутрішньому застосуванні звіробою.
Можливі побічні ефекти
Трава звіробій вважається Слаботоксичні і може викликати неприємні відчуття в печінці і гіркий присмак у роті при довгому вживанні. Крім того, він може викликати такі побічні ефекти:
- підвищує чутливість шкіри до ультрафіолетових променів, тому всім, хто лікується цією рослиною, рекомендується якомога менше проводити часу під відкритим сонцем;
- знижує ефективність протизаплідних препаратів, це потрібно мати на увазі і посилити заходи контрацепції, щоб уникнути небажаної вагітності;
- при тривалому застосуванні чоловіками можуть виникати проблеми з потенцією, яка ускладнюється відразу ж після припинення лікування звіробоєм;
- тривале використання (понад місяць) може вплинути на розміри печінки;
- якщо людина страждає деякими психічними розладами, їх перебіг може посилитися загостренням маніакального синдрому від компонентів складу звіробою;
- може знизити або продовжить ефект від знеболювальних препаратів, тому якщо найближчим часом планується анестезія в різних цілях, від трави краще відмовитися;
- в літньому віці, якщо людина приймає заспокійливі або седативні препарати, звіробій в комплексі з ними миє викликати запаморочення і мігрені.
Протипоказання
Трава звіробій має багато лікувальних властивостей, але перед її застосуванням потрібно знати і про протипоказання застосування:
- Гіпертонія - оскільки рослина сприяє підвищенню тиску, його застосування потрібно узгодити зі спеціалістом.Перенесенние операції з трансплантації органів.
- Вагітність - звіробій може негативно позначитися на стані плода і майбутньої матері.
- Період лактації - може принести шкоду малюкові і продати гіркий присмак грудного молока.
- Алергічні реакції на компоненти складу рослини.
- Захворювання печінки і нирок в хронічній формі перебігу.
- Епілепсія - тому що використовувані для її лікування медикаменти не сумісні з цим лікарським рослиною.
Говорячи про заборону прийому звіробою під час вагітності та годування груддю, мається на увазі пероральний прийом коштів на основі трави. Місцеве застосування дозволяється. Крім перерахованих показань звіробій використовують при туберкульозі, енурезі, алергії і багатьох інших захворюваннях.
Звіробій трава. Лікувальні властивості і протипоказання:
Лікування звіробоєм: