Лікувальні властивості Звіробій трави, користь, протипоказання, збір, рецепти застосування
Звіробій - що це за трава, що лікує, як виглядає, фото
Звіробій - трава, лікувальні властивості якої відомі людям з давніх часів. Звіробій - це трав'яна рослина, зростання якого, в залежності від підвиду, варіюється від 25-30 см до 1 метра. Корінь тонкий, з численними відгалуженнями. Через безліч залозок на листках, рослина отримала назву - продірявлений.
Стебло у рослини - прямостоячий, поступово зеленуватий відтінок змінюється на червоний. Цвіте звіробій жовтими суцвіттями близько 4-х тижнів, починаючи з першого місяця літа. Плід нагадує коробочку, при повному дозріванні тригранна коробочка розкривається.
Про походження звіробою ходять легенди, одна з яких говорить про те, що трава пробилась через грунт крізь краплі крові, пролиті Христом при розп'ятті. Завдяки зв'язку з Ісусом, рослина було наділене незвичайними цілющими властивостями і має лікувальної силою.
Звіробій - незвичайна трава, її лікувальні властивості визнані не тільки фітотерапевтами, але і представниками офіційної медицини, рослина корисно для лікування:
- опіків;
- гаймориту;
- печії;
- депресії;
- фурункул;
- виразок;
- стоматитов;
- запалень в горлі;
- депресії;
- алкогольного похмілля;
- захворювань печінки;
- сечовивідної системи;
- дизентерії;
- хвороб серця
- кісткового туберкульозу.
Трава має в'язку і протизапальну дію.
Звіробій - хімічний склад
До складу квіток звіробою і трави рослини входять:
- дубильні речовини;
- мінеральні сполуки;
- алкалоїди.
У висушеної трави міститься рутин, кислота аскорбінова, вітаміни (Р, Е). Звіробій цінують за зміст в ньому терпенів, смолистих речовин, флавоноїдів.
У народній медицині він є складовим численних трав'яних зборів, з нього добувають олію, роблять лікувальні настоянки.
Чим корисний для організму
Звіробій допомагає:
- зміцнити імунітет;
- впоратися з застудою;
- усунути всілякі запальні процеси;
- впоратися з кровотечами;
- позбутися від збудженого стану;
- зняти спазми;
- поліпшити кровообіг;
- знищити шкідливі бактерії;
- позбавитися від безсоння;
- сконцентрувати увагу;
- полегшити клімакс;
- зменшити тремтіння кінцівок.
Звіробій - трава, лікувальні властивості якої активно застосовують для лікування захворювань в напрямках гінекології, стоматології та оториноларингології.
Визнано таким, що звіробій і косметологами, за допомогою цієї рослини лікарі борються з гнійничкові висипання, вуграми, акне.
Застосування трави в народній медицині. рецепти
Як пити звіробій при застуді
З квіток і листя звіробою виходить прекрасний тонізуючий напій, наділений протизапальними властивостями. Чай допоможе впоратися з застудою, одночасно відновить імунітет, і розслабить нерви.
Приготування чаю:
- 20 г сухої трави звіробою розбавити окропом (200 гр).
- Залишити для настоювання на 7 хвилин.
Смак звіробою подобається не всім, тому чай можна приготувати, змішавши траву в рівних пропорціях з м'ятою, шипшиною, листям смородини або лимоном. Готувати чай краще у фарфоровому чайнику, вживати по 100 г чаю (4 рази).
Корисна стаття: Коліт кишечника. Симптоми і лікування у дорослих
Звіробій від кашлю
Звіробій - це така трава, лікувальні властивості якої сприяють лікуванню від бронхіту, трахеїту, запалення дихальної системи і кашлю. Вилікувати кашель допоможе масло звіробою.
Щоб приготувати лікувальне масло самостійно, необхідно:
- подрібнити 20 г рослини;
- долити 200 г масла (соняшникової);
- наполягати близько 30-40 діб в темряві.
Після витримки потрібно перелити готову суміш в ємність з темного скла.
При мокрому кашлі рекомендується використовувати компрес. Масло підігрівають, потім наносять на тканину або марлю. Теплий компрес прикладають до горла на 20 хвилин, можна укутати рушником.
При сухому кашлі травники рекомендують робити інгаляції з сухого звіробою. Для інгаляції в миску додається 30 г рослини і 250 г окропу. Над гарячої настоянкою під рушником рекомендується дихати 10-15 хвилин, до одужання.
Як пити звіробій від депресії. Звіробій антидепресант
Звіробій містить хімічні сполуки і елементи (гіпрфорін і гиперицин), що допомагають вилікувати розлади депресивного характеру, нормалізувати функціонування нервової системи.
Відомо, що лікувальні властивості звіробою можуть вилікувати депресію. Щоб позбутися нав'язливих депресивних станів, використовують звіробійні настойки і відвари.
Приготування відвару:
- в 10-15 г рослини додати окріп (200 г);
- прикрити щільною тканиною;
- наполягатиме 10-12 хвилин.
Потрібно пити свіжоприготований відвар протягом 3 місяців щодня, після пробудження і перед сном. У лікуванні важливо сталість, поліпшення стану настане не раніше ніж через 1 місяць.
Безсумнівним плюсом такого лікування є безпека, пов'язана з відсутністю штучних хімічних сполук у складі відвару. Відвар звіробою не впливає на реакцію людини і увагу, може використовуватися людьми, які керують автомобілем.
Звіробій для печінки
Для вирішення проблем захворювань печінки допомагають настойки з звіробою. приготування:
- 50 г «звіробою звичайного» залити 1 л. киплячої води. Півгодини наполягати, після чого процідити за допомогою щільної тканини або бинта.
- Отриману настойку випивати щодня по 100 г. Максимально допустима доза за добу - не більше 300 м Велику користь настоянка принесе, якщо перша доза випита натщесерце.
У лікуванні захворювань печінки відмінно зарекомендувала себе настоянка з суцвіть звіробою, зроблена на вині і олії. приготування:
- У 15 г сушеного листя і суцвіть трави долити 500 г масла (оливкової) і 100 г вина (червоного).
- Щільно закривши, наполягати в темному коморі 96 годин.
- Потім настоявся суміш кип'ятити протягом 45 хв.
- Після цієї процедури знову поставити в темне місце, вже на місяць.
Настояне засіб процідити і пити не менше 3 місяців, по чайній ложечці, після трапези.
Звіробій підвищує або знижує тиск?
Думки експертів про те, як звіробій впливає на тиск, розходяться:
- Одні стверджують, що трава може сприяти згущення крові, а також підйому тиску.
- Інша частина фахівців погоджуються з цією думкою, але підкреслюють, що подібне можливо за умови, що була вжита величезна доза настоянки звіробою.
При дотриманні вказівок щодо застосування препарату, негативний ефект мінімальний. Якщо людина страждає на гіпертонію, від прийому звіробою краще утриматися.
Якщо ж у людини немає проблем з тиском або вони трапляються зрідка, звіробій не тільки не зашкодить, але і надасть позитивний ефект на весь організм: поліпшить кровообіг; зніме головний біль; зміцнить імунітет.
Людям, з постійно зниженим тиском, звіробій принесе полегшення.
Звіробій для шлунка
Ефективність лікування суцвіттями звіробою при проблемах зі шлунком визнана не тільки травниками, а й медиками. Хворобливі відчуття в шлунку фітотерапевти лікують відваром.
Приготування: 15 г трави залити окропом (100 г), настояти чверть години, попередньо прикривши кришкою. Пити необхідно строго після вживання їжі, по 1 ложці (великий). За день допускається 4 прийоми.
Виразку, спільно з медикаментами, представники офіційної медицини лікують маслом, виготовленим із звіробою. Масло загоює ерозії, допомагає зменшити виділення шлункового соку, що сприяє процесу одужання. Завдяки терпким і обволікаючим властивостями, масло знімає больові відчуття і налагоджує травлення.
Застосовувати звіробійного масло, призначаючи його собі самостійно, не рекомендується. Потрібна консультація медика, тільки він зможе в залежності від тяжкості і ступеня захворювання підібрати необхідне дозування.
Звіробій при гастриті
Лікувальні властивості звіробою допомагають вилікувати гастрит. Від нападів гастриту допоможе позбутися відвар.
Приготування: 1 ложку (столову) + 200 г окропу, залишити наполягати на 10 хв. При гастриті вживати за 30 хв. до трапези, по 50-60 гр. відвару (не більше 3-х разів).
При гастриті протипоказані настойки звіробою з високою концентрацією. Збільшення дозувань може спровокувати загострення гастриту.
Звіробій від проносу
Налагодити травлення, позбавити від токсинів, зняти спазми, відновити водний баланс у дітей і дорослих допоможе відвар.
Для дорослих: 200 г окропу з'єднати з 30 г трав, поставити на водяну баню на чверть години. Для дітей готується менш концентрований відвар: на 200 г води береться 15 г звіробою. У остудженому вигляді випивати по 50 г за раз, бажано після трапези (до 3 разів за день).
Звіробій від прищів
Дезінфікуючі властивості трави звіробою допомагають лікувати прищі і вугрі. Приготування відвару: 400 г окропу і 50 г трави, підігрівати на водяній бані (10 -12 хвилин). Остудити. Змащувати обличчя ватним диском, просоченим відваром щодня.
Для жирної шкіри відвар можна заморозити, обтирати кубиками льоду особа щодня.
Для сухої шкіри підходить крем на основі відвару. Приготування: 30 г масла (вершкового) збити з 1 столовою ложкою приготованого настою, додати пару крапель соку лимона. Використовувати крем в ранковий і вечірній час, щодня.
Звіробій від алкоголізму
Вважається, що звіробій - це та трава, лікувальні властивості якої здатні вилікувати близько 100 хвороб. Звіробій полегшує похмільний стан і, за твердженням травників, може позбавити від бажання випивати спиртне.
Приготування: 4 ложки трави (столові) розмішати в окропі (500 мл), залишити настоюватися на 2 години. Пити по 100 -110 мл, в ранковий і вечірній час. За твердженням травників, бажання пити алкогольні напої пропаде, якщо пити відвар 3 тижні.
{ad1}Корисна стаття: Ортопедичні подушки. Зручність, якість, здоровий сон. Як вибрати правильну ортопедичну подушку
Звіробій при циститі
Якщо хвороба має запущену форму, крім неприємних відчуттів в області сечового міхура, є температура, краще звернутися за допомогою до медичного представника. Якщо розвиток хвороби на початковому етапі, можна скористатися народними засобами, приготувавши відвар.
Приготування: 4 ст. ложки трави прокип'ятити в 1000 мл води. Охолоджений напій пити 2 тижні по півсклянки, після прийому їжі (3 рази за весь день).
Звіробій від куріння
Кинути курити допоможе відвар із звіробою і трави - багна. Приготування: 1000 мол води і 1 велику ложку перерахованих вище трав кип'ятити 25 хвилин. Настояти 3 години, прийомів за день має бути - не менше 5.
При бажанні закурити пити відвар, розбавляючи його з водою на власний смак. Відвар із звіробою і багна сприяє виведенню токсинів, очищає легеневі шляху. За твердженням травників, бажання закурити пропадає після 3-тижневого прийому трав'яного чаю.
У цій статті найдієвіші способи: Як швидко і спокійно заснути.
Звіробій при отруєнні
Позбутися в найкоротші терміни від неприємних симптомів отруєння харчовими продуктами допоможе концентрований відвар звіробою. Приготування: в 20 мг трави додати 200 мл окропу. Залишити настоюватися 1 годину.
Вживати всередину по 100 мл відвару до тих пір, поки симптоми отруєння не зникнуть. Міцний відвар допоможе усунути блювотні позиви, зніме спазми, не дасть розвинутися зневоднення.
Звіробій для чоловіків
Трава сприятливо діє на сексуальне життя чоловічої статі, подібно афродизиакам, вона активізує потяг до протилежної статі.
Вплив на потенцію
При порушеннях потенції застосовують настоянку.
Приготування: 1 ложку (столову) трави з'єднати з 200 г окропу. Наполягатиме півгодини, прикривши кришкою. Випивати за раз чверть склянки відразу ж після вживання їжі. Покращення зазвичай спостерігаються після 14 днів прийому трав'яного напою.
Для усунення порушень потенції готують настоянку на спирті або горілці. Приготування: 5 ст. л. сухого звіробою залити горілкою, або спиртом (500 мл). Збовтати, настояти 10 днів, уникаючи сонця. Пити по 1 ст. л. 2 тижні.
Користь трави при простатиті
З метою профілактики або як доповнення до медикаментозного лікування звіробій використовують для лікування простатиту.
Приготування відвару: 2 ложки (великі) змішати з водою (200 г), кип'ятити не менше 10 хвилин. Наполягати близько 3-х годин. У ціддить вигляді приймати всередину по 30 мл (до 4 р в день).
Приготування на горілці: 3 ложки (великі) змішати з якісної горілкою або спиртом (200 мл). Залишити в темряві на 2 тижні. Пити по ложечці перед їжею.
Для профілактики звіробій використовують також зовнішньо: 200 г (оливкової) олії змішати з 2-ма ложками (великими) сухої трави. Настоювати не менше місяця, уникаючи сонця. Застосовувати компрес щодня, витримуючи 15 хвилин.
Застосування звіробою для жінок
Звіробій в гінекології (спринцювання)
Звіробій - природне протизапальний засіб, відвари і настої з нього застосовують для спринцювання піхви. Приготування: в 60 г трави додати 2000 мл води. Прокип'ятити. Спринцюватися тиждень (не більше 2 разів на день) охолоджені і процідженим відваром.
Звіробій при вагітності
Незважаючи на всю корисність рослини вживати його в період вагітності протипоказано.
Тривале і неграмотне застосування трави може привезти до викидня, викликати кровотечу і набряки. У першому триместрі, коли відбувається початкове формування внутрішніх органів майбутньої людини, застосування звіробою строго заборонено.
В окремих випадках, у другому і третьому триместрі, коли плацента здатна захистити плід, застосування трави можливо, але тільки за призначенням лікаря. При вагітності звіробій призначають для полоскання рота і горла.
Звіробій при клімаксі
Звіробій успішно використовують для зниження неприємних симптомів при клімаксі. У період клімаксу використовують настоянки з звіробою, основою може бути вода або спирт.
Водна настоянка: 200 мл окропу прокип'ятити з 20 г суцвіть звіробою, дати настоятися (20 хвилин). Вживати по ложці процеженной настойки, після їди.
Звіробій, настояний на горілці, приготування: 50 г сухого звіробою залити 500 м горілки, дати настоятися 3 тижні. Вживати по 1 - ой ложці їдальні, перед трапезою, до 4 разів на день. Настояний звіробій допоможе поліпшити стан при клімаксі, позбавить від нервозов і депресії.
Як застосовувати звіробій для схуднення
Звіробій має здатність, як підвищувати апетит, так і знижувати, на це впливає лише його дозування.
З метою схуднення готують чай. Приготування: 1 маленьку ложечку висушеного звіробою змішати з 250-300 мл кип'яченої гарячої води. Накрити, настояти. Випивати бажано перед їжею. Норма - до 3 порцій на день.
Щоб схуднути, виготовляють настій. Приготування: столову ложку і 500 мл окропу залишити настоюватися 2 години. Вживати до 5 раз по півсклянки. Звіробій сприяє виведенню зайвої рідини, завдяки гіркуватий присмак відбиває бажання переїдати, тим самим допомагаючи худнути.
Як заварювати (готувати) звіробій. рецепт
Через те, що звіробій володіє слабо вираженою токсичністю, зловживати цією рослиною можна. Варто усвідомлювати, що трава буде дуже корисним лише при грамотному вживанні і приготуванні.
Важливо правильно заварювати звіробій, уникаючи високої концентрації. Стандартне заварювання звіробою: обполоснути скляний або фарфоровий ємність окропом, насипати 10 г трави, додавши окропу (стакан). Наполягати, накривши ємність, не більше півгодини.
Фітотерапевти попереджають, що максимальну користь заварений звіробій принесе, якщо його приймати всередину тільки в свежеприготовленном вигляді. Перші 2-3 дні травники рекомендують спостерігати за реакцією організму, щоб виключити алергічні реакції.
Завдяки правильно приготовленого трав'яному напою можна вирішити безліч проблем зі здоров'ям, ні в якому разі не зловживати напоєм, пити не більше 3 порцій на добу.
настоянка звіробою
Настоянка допоможе усунути больові відчуття в суглобах, активізує імунітет, зведе нанівець запальні процеси. Наполягати траву звіробою можна, як на горілці, так і на самогоні і спирті. Стандартна пропорція настойки: 1 частину сухої трави на 5 частин спиртовмісної речовини.
приготування:
- 1/5 частина ємності заповнити травою звіробою;
- додати до верху горілкою або спиртом;
- закрити і наполягати, уникаючи сонця, протягом 14-20 діб.
Орієнтиром того, що настоянка готова, буде ніжно-рубіновий відтінок. Після цього суміш процідити, перелити в зручну, закривається ємність. Як вживати звіробійного настоянку, залежить від переслідуваної мети і того недуги, який необхідно вилікувати.
Чай із звіробою
Стандартне приготування 1 порції: в 1 (чайну) ложечку листя або суцвіть додати 200 гр окропу. Попередньо накривши, настояти 5-7 хвилин. Через гіркого присмаку чай подобається не всім, це можна виправити, додавши в нього мед або варення, або зробити менш концентровану порцію трав'яного напою.
Пити звіробійний чай переважно відразу після його заварювання. Зловживати чаєпиттями зі звіробоєм не бажано, максимально в день можна пити не більше 500 мл.
відвар звіробою
Приготування: 30 мл висушеного листя і квітів рослини змішати з окропом (склянка), залити в термостійку ємність, кип'ятити 20 хвилин. Процідити, пити до прийому їжі, 3 рази в день.
За допомогою відвару звіробою можна вилікувати:
- холецистит;
- запалення горла;
- діарею;
- гастрит;
- акне.
Корисна стаття: Чистотіл. Корисні властивості і протипоказання застосування чистотілу. Рецепти з чистотілом
Ефірна олія звіробою. Властивості і застосування
Ефірна олія звіробою активно застосовують травники і представники народної медицини. Масло має: розсмоктуючими, спазмолітичні, протизапальні властивості. Допомагає відновлювати шкіру після ран і опіків, зміцнює судини.
За допомогою масла борються з:
- опіками;
- діатезами;
- стоматитами;
- виразками;
- гематомами;
- риніти;
- забоями;
- безсонням;
- рубцями;
- депресіями;
- запорами.
Концентрований масло використовують зовнішньо (пов'язки, компреси, розтирання) і внутрішньо.
Звіробій в таблетках. Ціна препаратів в аптеці
Якщо немає можливості або бажання готувати відвари і настоянки, можна вдатися до таблетованій формі рослини. До складу пігулки форми входять:
- лактоза,
- магнію стеарат,
- кукурудзяний крохмаль,
- екстракт сухого рослини.
Таблетки рослини звіробою лікують депресії і безсоння. Таблетки допоможуть усунути нервові розлади, страх, апатію. Залежно від виробника і кількості таблеток, ціна препарату варіюється від 1700 до 2500 руб.
Інструкція по застосуванню в косметології. рецепти
Звіробій застосовують в косметології для усунення вугрової висипки і акне. Зовнішнє застосування трави здатне уповільнити появу зморшок, відновити пружність, освітлити веснянки. Звіробій входить до складу різних масок, призначених для всіх типів шкіри.
Для зняття набряклості використовують лід, основою якого є звіробійний відвар. Приготування: 30 мл трави + окріп (100 мл), настояти протягом 30-35 хвилин. Налити в формочки і заморозити. Щодня змащувати чисте обличчя льодом, надлишки обтерти, протерти тоніком.
Для усунення вугрів застосовують маску з масла рослини. Приготування: 20 г звіробою залити гарячим оливковою олією, настоювати в темряві місяць, після процідити. Чисте обличчя протирати у вечірній час щодня.
Звіробій в масці для волосся
Застосування масок, основою яких є трава звіробою, добре використовувати при жирному волоссі. Звіробій нормалізує активацію сальних залоз, усуваючи жирний блиск, а також перешкоджає випаданню волосяних цибулин.
Маска із звіробою для стимуляції росту волосся - приготування:
- 30 г сухого звіробою залити 50 мл окропу;
- залишити настоюватися на 12-15 хвилин;
- додати ложечку меду;
- змішати з яєчним жовтком.
Отриману суміш накласти на корені вимитих волосся, витримати 10 хвилин, змити.
Шампунь із звіробоєм для волосся
Коли немає можливості або часу заварювати і наполягати звіробій, на допомогу прийдуть шампуні, основою яких є звіробій. Шампуні, в складі яких присутній звіробій, відрізняються м'якістю і безпекою, їх рекомендують використовувати в період випадання волосся. Шампунь відновить цибулини, нормалізує роботу сальних залоз, запобіжить швидке забруднення.
Виробників, що випускають шампуні на основі звіробою, безліч. але найбільшу користь для волосся принесуть ті, які не містять парабенів, ароматів з хімічним складом, сульфатом. Одним з таких натуральних шампунів є фірми - «INCI». Ціна шампуню не маленька - 1000 руб.
Як приготувати звіробій в складі маски для обличчя
Маски для обличчя з звіробоєм добре очищають шкіру, освіжають її, допомагають освітлити пігментні плями і веснянки. Для жирної шкіри - звіробій підходить ідеально, він знімає роздратування, запалення, бореться з акне і прищиками.
Приготування маски:
- 1 ложку (велику) звіробою змішати з чвертю склянки окропу;
- накривши, настояти до охолодження.
Накладати невеликим шаром на обличчя, тримати 20-25 хвилин. Рекомендується в тиждень робити не більше 2-3 процедур.
Можлива шкода, побічні дії
Звіробій, незважаючи на свої великі лікувальні властивості, може принести шкоду:
- Складові звіробою мають здатність активувати дію сонячних променів, в деяких випадках можлива поява опіків.
- Якщо годуюча жінка вживає звіробій, молоко може придбати гіркий присмак.
- Якщо трава звіробою застосовується більше місяця, можливий розвиток алергії, нудоти і блювоти.
- Звіробій має здатність зменшувати дію антибіотиків, тому його застосування в цей період не обгрунтовано.
- При надмірному вживанні звіробій може підвищувати тиск.
- В деяких випадках звіробій знижує статевий потяг.
Протипоказання:
- вагітність;
- гіпертонія;
- прийом антибіотиків;
- застосування оральної контрацепції;
- годування груддю.
Тривалий прийом звіробою може призвести до проблем з печінкою і травленням. В даному випадку варто уникати високих концентрацій, не брати рослина всередину більше місяця.
Де росте звіробій
Звіробій може виростати в багатьох місцях: біля доріг, у лісах, галявинах, луках, степах, горах. природно, уздовж запорошених доріг звіробій краще не збирати.
Для лікарських цілей трав'яниста рослина можна вирощувати самостійно. Для аптечних зборів звіробій збирають на ділянках в спеціалізованих установах.
Коли збирати звіробій для сушіння на зиму
Заготівля звіробою на зиму здійснюється в період його цвітіння, який припадає на літні місяці. У вересні, коли трава дозріває, і з'являються плоди, що нагадують коробочки, збирати звіробій не можна. В такому стані звіробій не володіє цілющими властивостями.
Ідеальний час збору трави звіробою - з червня по серпень. Згідно з народними повір'ями, звіробій володіє магічними і найбільш сильними цілющими властивостями на Іванов день, який відзначається 7 липня.
Досвідчені травники рекомендують збирати траву виключно в першій фазі місяця, за їхніми твердженнями, саме в цей період трава максимально корисна.
Численні корисні і лікувальні властивості незвичайної трави Звіробій допомагають в лікуванні багатьох захворювань, але зловживати нею не рекомендується, інакше замість користі можна принести шкоду здоров'ю особливо, якщо воно слабке.
Будьте здорові і бережіть себе!
Звіробій трава. Лікувальні властивості:
Користь і протипоказання до застосування звіробою: