Корисні властивості японської айви, плодів. Рецепти приготування і застосування фрукта
Користь екзотичного фрукта - японської айви, дозволяють використовувати його не тільки в рецептах для здоров'я людини, а й в інших сферах життя: кулінарії, косметології та медицині.
Що це таке: фрукт або ягода?
Спочатку батьківщиною айви вважається Південно-Східна Азія, хоча сучасні технології дозволяють вирощувати ця рослина практично в будь-яких кліматичних умовах. Айва японська або Хеномелес - це дерево з сімейства вічнозелених, в зростанні досягає іноді два-три метри. Своїм виглядом нагадує лимонні сади в Італії.
Цвітіння айви японської красивого червоно-рожевого кольору, при цьому квіти випромінюють приємний аромат. Іноді квіти бувають білого кольору з рожевою облямівкою або чистого рожевого кольору.
Починається цвітіння традиційно в травні і триває до червня. Найбільші зростання хеномелесу відзначаються в Японії, тому дерево отримало таку назву. Славиться японська айва своїми фруктовими плодами, які багаті цінними природними компонентами.
Сезон плодоношення починається в середині осені, до цього часу плоди встигають налитися усіма необхідними компонентами. Особливий аромат теж зберігається завдяки помірним кліматичним умовам. Надлишок спеки або холоду не сприяють правильному дозріванню.
Як виглядає плід японської айви
Плоди японської айви своїм виглядом нагадують кулясте яблуко або грушу, з наявністю великої кількості насіння коричневою забарвлення. Колір коливається від світло-жовтого до зеленуватого, в залежності від стиглості.
Айва має досить щільну текстуру, і в свіжому вигляді її вживати в їжу проблематично. Цей плід вимагає часу для того, щоб відлежатися і придбати ще більше користі.
Вагою плоди бувають різної величини. Якщо це дикорослі посадки, то плоди особливої величиною не відрізняються і досягають максимум 100-200 грам. У той же час культурне вирощування дерев дозволяє виростити плоди вагою до двох і більше кілограмів.
Купуючи айву на продовольчих ринках і в магазинах, плоди потрібно уважно оглянути. Наявність вм'ятин, плям, пошкоджень говорить про неналежне зберіганні плодів і втрати своєї цінності. Також айва повинна бути рівномірно покрита волосинками по всій поверхні, що дозволяє зберігати харчову цінність довгий час.
Щоб зберегти користь плоду максимально, потрібно обернути його щільним папером і відправити на зберігання в холодильник. При цьому мити і навіть витирати хеномелес від забруднень не рекомендується.
Японська айва: яка на смак
За смаком даний плід не схожий на яблуко або грушу.
Відрізняється японська айва своєї терпкістю, а наявність безлічі фруктових кислот наділяє її відмінною кислинкою.
Саме характерна кислинка дозволяє використовувати айву замість лимонів в чаї, компоти і багатьох інших стравах.
Оскільки м'якоть у айви дуже щільна, то в свіжому вигляді її практично не їдять. Іноді смак дивовижного фрукта порівнюють з ананасами, іноді з лимонами. Насправді айва поєднує в собі смакові якості всіх цих фруктів разом.
В основному з плодів айви готують фруктове пюре, віджимають сік, а також використовують в кулінарії як самостійну основу для безлічі страв. Завдяки наявності великої кількості пектинів айва желирующих без додаткових компонентів.
Айва японська: користь і шкода для здоров'я організму людини, протипоказання
Айва японська - унікальний фрукт, від якого може бути не тільки користь, але і шкоду для організму людини. Цінність айви полягає в її лікувальні властивості. Завдяки багатому хімічному складу айва застосовується для профілактики і лікування багатьох захворювань.
У своєму складі фрукт налічує наступний перелік:
- вітаміни - найбільш насичений плід вітамінами С і A, в меншій кількості - PP, B1, B2, E.
- макроелементи - плоди багаті калієм, кальцієм, фтором, магнієм, натрієм.
- мікроелементи - наявність величезної кількості такого елемента як залізо перетворює айву в особливо кровотворний препарат.
- кислоти - оцтова, яблучна, аскорбінова, винна, лимонна, фумарова, тартронова.
- пектини - сприяють перистальтиці кишечника, сприяють детоксикації всього організму в цілому.
- дубильні речовини - мають в'яжучий, кровоспинну дію;
- нешкідливі цукру - фруктоза, глюкоза, сахароза.
Айва японська має масу корисних якостей, які благотворно впливу на різні органи людського організму:
- Розведений сік і компот допомагають впоратися з розладами шлунково-кишкового тракту.
- Вкрай корисна людям, у яких недокрів'я, вегето-судинна дистонія, значні втрати крові при місячних.
- Показана жінкам під час виношування плоду, а також в період годування грудьми і відновлення організму після пологів.
- Допомагає впоратися з проявами геморою і парандонтіта.
- Має сечогінний і жовчогінний ефект, допомагаючи справитися з набряком.
- Оскільки фрукт має дуже низьку калорійність, то сприяє набуттю стрункої фігури.
- Допомагає відновити захисні функції організму, зміцнюючи імунну систему.
Протизапальну, спазмолітичну, ранозагоювальну і іншими корисними властивостями багата айва японська. Користь і шкода залежать від методу обробки плода.
Без попередньої обробки сирої фрукт шкідливий небезпечними токсичними речовинами, які порушують роботу шлунково-кишкового тракту.
Протипоказання
Айва японська разом з великою кількістю користі має протипоказання і несе шкоду при неправильному застосуванні:
- Дуже обережно потрібно вводити плід в раціон дитини, для дитячого організму велику кількість заліза не йде на користь, може спровокувати запори.
- Людям, страждаючим алергічними реакціями, необхідно ретельно очищати плоди від пуху на шкірці.
- Не зайвим буде навіть ошпарити айву окропом, щоб повністю убезпечити її від алергенів.
- Оскільки в айві міститься рекордна кількість органічних кислот, то людям, які мають виразкові хвороби, вживати її не можна. Те ж саме відноситься і до запальних процесів в кишечнику, різного виду ентероколітах.
- Не рекомендується вживати плоди разом з насінням, в них є органічна речовина амигдалин, яке містить отруту - ціанід.
- Плодами айви японської можна зловживати. Компоненти, що знаходяться в шкірці фрукта, дратують гортанні зв'язки, це негативно позначається на голосі.
Корисні (лікувальні) властивості плодів айви: застосування в народній медицині
Айва японська має широке застосування в народній медицині і дозволяє запобігти багатьом з хвороб, а також проводити профілактичні заходи.
{ad1}У народних рецептах використовується не тільки плоди, але також листя і насіння:
- При наявності блювоти і паталогічна процесів в печінці використовується пюре з відвареної або запеченої айви японської.
- свіжовіджатий сік і плоди ефективні при недокрів'ї, серцевих порушеннях, а також при розладах травлення, які супроводжуються кровопотерями.
- Відвари з засушених плодів покращують апетит, підвищують імунітет, сприяють зупинці крововтрат в матці.
- Ефективно справляється з гемороїдальними шишками свіжовіджатий сік айви, використовується у вигляді зовнішніх примочок.
- відвар з насіння айви має досить широкий спектр дії - обволікає стінки шлунка, допомагає впоратися з парадонтозом, знімає спазми при сильному кашлі, зупиняє діарею.
- Слиз від увареного сиропу застосовується і зовнішньо - при запальних процесах шкірного покриву, опіках, використовується для полоскання мигдалин.
- З листя айвового дерева готують спеціальний відвар, допомагає впоратися з бронхіальною астмою.
- чай, приготований з використанням айвовий листочків і насіння, корисний при схудненні, так як має сечогінний ефект. При регулярному вживанні знижує рівень цукру в крові, знижує артеріальний тиск, знімає стресовий стан.
Використання засобів природного походження за народними рецептурами допомагає організму швидше впоратися з хворобливими станами різного характеру. Вагомим аргументом на користь природних продуктів є відсутність побічних дій, як при використанні аптечних препаратів.
Рецепти приготування ліків від кашлю з плодів айви
Досить ефективними є засоби, приготовані на основі айви японської в боротьбі з проявами кашлю. Рецептів приготування лікувального сировини досить багато:
- Дрібно нарізану м'якоть плоду з шкіркою залити однією склянкою закип'яченої води, дати відстоятися протягом мінімум тридцяти хвилин. застосовувати такий настій необхідно по столовій ложці тричі на добу. Такий розчин знімає навіть симптоми кашлюку;
- Хороші результати проявляє відвар з насіння айви. Щоб заготовити ліки потрібно залити десять грамів насіння сто мл очищеної води. Готувати на слабкому вогні, поки не утвориться слизова консистенція суспензії. Столова ложка ліки тричі на добу забезпечить позбавлення від недуги.
- Якщо кашель сухий, то можна призупинити напади чаєм з насіння айви, який додатково очищає організм від токсичних речовин.
Надані рецепти нескладні у приготуванні, а результат іноді перевершує дорогі лікарські препарати.
Як використовувати плоди айви в кулінарії, що можна приготувати
Айва дуже хороша для приготування різних кулінарних шедеврів, надає їм особливий смак і аромат. Традиційні страви, приготовані з цим фруктом, постають в абсолютно новому амплуа. Гурмани по достоїнству оцінять насичений смак айви в поєднанні з іншими інгредієнтами.
Плов з айвою: приготування, покроковий рецепт
Плов з айвою - блюдо досить екстравагантне, але приготувавши його один раз можна полюбити його смак на все життя.
Для приготування знадобиться: 400 гр круглозернистого рису; одна велика стигла айва; дві моркви середнього розміру; 150 гр курячого філе; одна цибулина невелика; спеції за смаком (зіра, сушений часник, каррі, гострий перець).
Етапи приготування:
- Помити рис холодною водою до прозорості.
- Куряче філе нарізати невеликими шматочками.
- Айву нарізати кубиками і замочити теплою водою.
- Розігріти сотейник, налити олію.
- Обсмажити м'ясо до золотистої скоринки, додати нарізані цибулю і моркву, посолити.
- Покласти айву і долити трохи настою з айви, протушкувати м'ясо разом з овочами.
- Додати спеції, покласти рис і збільшити вогонь.
- На великому вогні готувати 3-4 хвилини, потім зменшити, перемішати і залишити готуватися на середньому вогні ще 7 хвилин.
- Потім поставити вогонь на мінімум і залишити доготовляє ще 7-8 хвилин, накрити кришкою, вимкнути вогонь, дати настоятися 15 хвилин.
- Відкрити кришку, перемішати, подавати до столу.
Японська айва: рецепт приготування фрукта в духовці з м'ясом
М'ясо, томління з айвою в духовці, крім смаку і аромату, відрізняється особливою м'якістю. Наявність в складі айви безлічі органічних кислот сприяє розщепленню волокон білка і робить блюдо надзвичайно ніжним.
Необхідні продукти: 0,5 кг свинини, 3 штуки айви, одна середня цибулина, сіль, спеції за смаком. приготування:
- Плоди айви порізати дольками, очистивши від насіння, обсмажити на вершковому маслі.
- Свинину нарізати порційно шматками, підрум'янити до золотої скоринки.
- Лук обсмажити півкільцями після м'яса.
- У форму для запікання викласти шарами, приправляючи спеціями і сіллю, цибулю, м'ясо, часточки айви.
- Залити все водою, приблизно ¾ склянки, накрити кришкою, томити в духовці приблизно годину.
- Зняти кришку і поставити в духову шафу ще на 15 хвилин, подавати гостям.
Пиріг з айвою: рецепт приготування
Смачний, незвичайний пиріг з айвою порадує всю сім'ю ніжним смаком і корисними властивостями, завдяки вівсяним пластівців і айві. Інгредієнти для випічки: два великих плоди айви, одне куряче яйце, 80 г вершкового масла або маргарину, по половині склянки пшеничного борошна і вівсяних пластівців, півсклянки цукрового піску.
Як приготувати:
- Плоди айви очистити від шкірки і насіння, нарізати часточками, проварити 5-7 хвилин.
- Викласти айву в форму. Попередньо змастивши її вершковим маслом, можна пересипати горіхами, якщо любите.
- З'єднати цукор, вершкове масло, додати яйце, потім борошно і пластівці, добре вимісити тісто.
- Викласти тісто поверх покладених фруктів, запікати в духовці, розігрітій до 200 градусів протягом півгодини.
Заготовки на зиму: смачне варення з айви - приготування, рецепти
В айві присутньо багато пектинів, які сприяють якісному приготуванню закупорок без використання додатково желирующих засобів. Крім відмінних смакових якостей, айва наділяє кожну заготовлену про запас банку вітамінами для зміцнення імунітету.
Варення з японської айви часточками: як приготувати - рецепт на зиму
Для того щоб приготувати варення часточками з айви, потрібно запастися всього лише цукром, плодами айви і водою.
Насамперед слід добротно очистити фрукти від специфічного нальоту і вимити, потім нарізати часточками, очистивши від насіння. Утворені часточки проварити у воді кілька хвилин і відразу злити. Пересипати часточки цукром і дати їм пустити сік.
Приблизно через 9-11 годин можна буде проварити перший раз варення і залишити в спокої ще на 11 годин. Так повторити кілька разів, поки варення не придбає бурштиновий відтінок. Після останнього проварювання залежить в стерильні банки і укутати.
Рецепт варення з айви з волоськими горіхами: як варити
Варення з волоськими горіхами ще корисніше завдяки наявності в складі волоських горіхів. Вони насичують організм жирами і омега кислотами, сприяють поліпшенню роботи головного мозку.
Необхідні продукти: один кілограм айви, 400 грамів цукрового піску, 200 мл очищеної води, 50 гр волоських горіхів, ванільний цукор - 1 пакетик, один лимон. приготування:
- Спочатку ретельно миємо фрукти, нарізаємо на дольки, очистивши від насіння.
- Далі змішуємо воду і цукровий пісок, доводимо до закипання, засипаємо нарізану айву, готуємо протягом 4-6 хвилин, залишаємо натягатися сиропом на 10 годин.
- Повторюємо процедуру ще раз.
- Наступного разу додаємо рубані волоські горіхи, лимон і ванільний цукор, проварити кілька хвилин і укласти в стерильні ємності.
Найсмачніший рецепт варення з айви з лимоном
Поєднання айви з лимоном допомагає при багатьох простудних захворюваннях. Обидва плода рекордно багаті вітаміном С, тому підвищують імунітет і справляються з більшістю вірусних інфекцій. Склад продуктового набору: айва - один кілограм, один середній лимон, кілограм цукрового піску, стакан чисто питної води.
В першу чергу готуємо айву, очистивши її від пуху, насіння і серцевини. Нарізати кубиками, перемішати отриману масу з цукром, дати настоятися 6-10 годин до появи достатньої кількості соку. Якщо соку дуже мало, додаємо стакан води.
Проварити протягом 5-7 хвилин, залишити настоюватися на 10-12 годин. Повторити ще два рази. У четвертий раз додати подрібнений лимон і готувати 7-10 хвилин, розлити в стерильну тару, закатати.
Айва японська - дивина, яка готова замінити лимони в нашому раціоні, нічим йому не поступаючись. За своїми лікувальними якостями айва значно випереджає багато фруктів і ягоди. Користь від застосування айви в медицині та кулінарії значно переважує той незначної шкоди, який можливий в індивідуальних випадках.
Айва японська. Користь і шкода:
Айва японська - вирощування: