Коли обрізати жимолость для омолодження
жимолость - популярний чагарник, що нараховує більше двох сотень видів. Ця рослина відрізняється активним ростом, в результаті чого швидко розростається, сильно галузиться. Через густоти крони не всім гілкам вистачає сонячного світла, тому частина з них засихає або припиняє плодоносити (у випадку зі їстівним виглядом чагарнику).
Якщо не доглядати за жимолостю, то через років п'ять декоративні види будуть виглядати зарослими, безформними, а чагарники з ягодами даватимуть менше плодів. Щоб уникнути неприємних наслідків, рослина потрібно оновлювати, і дана стаття присвячена тому, як правильно і коли обрізати жимолость для омолодження.
Як часто і в який час року обрізати жимолость
В першу чергу потрібно відштовхуватися від конкретної різновиди даного чагарнику: декоративна жимолость, кучерява і їстівна - всі види мають свою специфіку обрізки, особливо з точки зору частоти процедури.
Це обумовлено тим, що декоративна і кучерява жимолость відрізняються більш інтенсивним зростанням на відміну від культурної рослини з плодами. І якщов перших двох випадках обрізку потрібно проводити кожні 2-3 роки, то їстівний вид не варто без потреби турбувати перші років 7.
Отже, коли обрізати жимолость для омолодження: Навесні або восени? Однозначна відповідь -восени, орієнтовно в кінці жовтня-початку листопада. Оптимальним буде період після опадання листя, але до першого снігу і серйозних заморозків.
Навесні обрізати жимолость, особливо плодовий вид, не можна. Це обумовлено специфікою росту рослини в даний період. Якщо навіть вкоротити гілку, то з'являться інші точки зростання, але на обрізаної гілці більше ягоди не виростуть.
Специфіка омолодження різних видів жимолості
{ad1}Плодового увазі жимолості потрібно дати час набратися сили, щоб чагарник досить розрісся і освоївся в саду. Перші років 7-8 для їстівного вигляду - це час, коли немає необхідності обрізати жимолость для омолодження, максимум може знадобитися незначна корекція гілок в санітарних цілях (видалити явно хворі і сухі гілки). після цього «віку» варто проводити регулярне омолодження в середньому кожні 2-3 роки.
Щоб правильно провести процедуру, потрібно пам'ятати, що у жимолості основний урожай плодів дають сильні річні гілки, тому мета обрізки - полегшити проникнення сонячних променів і позбавити чагарник від слабких і старих малопродуктивних гілок. Тому все гілки, що ростуть усередину і забивають крону, хворі, засохлі, з нижнього ряду, які не плодоносять, дрібні пагони, верхівки старих скелетних гілок - видаляються як непотрібні.
Процедуру слід проводити акуратно, щоб не пошкодити верхівки пагонів, де зосереджено найбільшу кількість квіткових бруньок.
В результаті обрізки повинен вийти зріджені кущ, що складається не більше ніж з п'яти великих стовбурових гілок. Якщо правильно і своєчасно проводити обрізку жимолості для омолодження, коли чагарник тільки починає розростатися і надмірно густіти, то можна зберегти рослину родючим на 3-4 десятка років. Якщо чагарник дуже запущений і складається переважно зі старих гілок, то можна поступити радикально - обрізати всі гілки, залишивши близько 50 см від рівня землі. Тим самим дати можливість новим молодим паросткам сформувати молодий кущ за пару-трійку років.
жимолость декоративна, яку часто висаджують в якості живої огорожі, а також кучеряве види менш вимогливі до обрізку. З огляду на відсутність плодів, основне завдання обрізки - створення чагарнику потрібної форми, щоб він виглядав доглянутим. Тому в першу чергу потрібно видаляти ті гілки, які «вибиваються» з бажаної форми.
У випадку з кучерявим типом оптимальним буде переплетення основних гілок і видалення більш коротких пагонів, які стирчать в різні боки. Крім того, потрібно звертати увагу на густоту і стан крони. У разі надмірної густоти необхідно проріджувати гілки, прибираючи молоді пагони, що ростуть всередину, тим самим забезпечується краще висвітлення сонячними променями інших гілок. також слід видаляти старі, хворі та засохлі гілки, щоб вони не «забивали» чагарник і не псували його зовнішній вигляд з естетичної точки зору.
Обрізку декоративних видів можна проводити не тільки восени, а й ранньою весною до перших бруньок.
Важливо пам'ятати, що при обрізанні будь-якого виду жимолості, місця зрізів обов'язково необхідно обробити фарбою або садовим варом, щоб попередити можливі захворювання і продовжити життя рослині.