Горобина чорноплідна. Корисні властивості і протипоказання для жінок, дітей, чоловіків. Рецепти застосування в народній медицині
Горобина чорноплідна, корисні властивості і протипоказання плодів і листя якої добре вивчені, є дуже популярною і широко застосовується з лікарської, харчової, а також декоративною метою.
склад ягід
Що володіють в'язким і терпким, досить приємним кислувато-солодким смаком, плоди чорної горобини, представляють природну джерело корисних мікроелементів та вітамінів, необхідних організму. Плоди містять фруктозу і глюкозу, а також солодкий на смак циклічний спирт сорбіт, здатний замінити цукор людям, що страждають на діабет.
В даному продукті присутні:
- вода - 80,38 г;
- харчові волокна - 4,1 г;
- органічні кислоти - 1,37 г;
- моно- і дисахариди - 11,2 г;
- зола - 1,34 г;
- крохмаль - 0,12 м
Дивує кількість і радує багатство вітамінного складу, що міститься в 100 г стиглих плодів:
- А - 200 мкг;
- РР - 0,6 мг;
- Е - 1,5 мг;
- В2 - 0,02 мг;
- В6 - 0,06 мг;
- В9 - 1,7 мкг;
- С - 15 мг.
В'язкому післясмаку плоди зобов'язані наявності танінів, що володіють дубильними властивостями і перешкоджають утворенню пухлин.
Широко представлені і мікроелементи:
- магній - 1,43 мг;
- фосфор - 53,8 мг;
- натрій - 4,3 мг;
- кальцій - 28,8 мг;
- залізо - 1,22 мг;
- калій - 158,8 мг.
Також ягоди містять органічні кислоти в кількості 1,3% від загальної маси.
Корисна стаття: Чистотіл. Корисні властивості і протипоказання застосування чистотілу. Рецепти з чистотілом
Калорійність
Незважаючи на свою солодкість, плоди горобини не є висококалорійними і містять в середньому близько 55 ккал на 100 г. У складі присутній:
- вуглеводи - 10,9 г;
- білок - 1,5 г;
- жири - 0,2 г.
Завдяки низькій калорійності ягоди прекрасно підходять людям, що стежать за збалансованістю раціону і власною фігурою.
Лікувальні властивості і протипоказання
Горобина чорноплідна, корисні властивості і протипоказання якої давно вивчені травниками і народними цілителями, з успіхом застосовується і в традиційній медицині:
- нормалізує рівень холестерину, що міститься в крові;
- ефективно очищає і полегшує роботу кишкового тракту;
- знижує підвищений артеріальний тиск, надає позитивний ефект в боротьбі з гіпертонічною хворобою;
- надає допомогу при атеросклерозі;
- корисні властивості чорноплідної горобини відомі і при цукровому діабеті, при цьому повністю відсутні протипоказання;
- активізує роботу шлунка;
- відновлює функції щитовидної залози;
- зміцнює стінки судин, знижує крихкість капілярів, покращує роботу всієї кровоносної системи;
- позитивно впливає на роботу всієї системи органів дихання;
- відновлює зір, знижуючи ризик розвитку катаракти і глаукоми;
- виявляє легку сечогінну дію;
- знижує нервове збудження, врівноважує емоційний план;
- благотворно впливає на роботу серця;
- сприяє зняттю набряків, має антисептичну дію;
- підвищує загальний рівень імунітету, заповнює вітамінну недостатність;
- активізує роботу печінки;
- нейтралізує патогенні мікроорганізми, знижує ризик розвитку онкології.
Корисний розглянутий продукт майбутнім матерям, нормалізує необхідні для виношування процеси і поповнюючи запас мікроелементів і вітамінів. Сприятливий вплив відчує і здорова людина, зміцнивши власний імунітет і поліпшивши загальне самопочуття.
Користь плодової культури очевидна, але велика насиченість активними речовинами вимагає дотримання запобіжних заходів, тому важливо знати протипоказання застосування лікарського рослини:
- підвищене тромбоутворення;
- хронічні запори, коліти;
- виразка шлунка або стінок дванадцятипалої кишки;
- гіпотонія, знижений тиск;
- гастрит в гострій або хронічній формі, підвищена кислотність шлунка.
Існує думка про шкідливість вживання чорноплідної горобини людьми з підвищеним згортанням крові. Дослідження дану точку зору не підтвердили, але і офіційних спростувань не дали.
Підвищує або знижує тиск?
Плоди чорноплідної горобини ефективно знижують і приводять у норму підвищений артеріальний тиск.
Вживання в їжу не більше 100 г ягід лікарської рослини не викликає ускладнень, надаючи благотворний вплив на організм.
Рецепти приготування на зиму
Багатство дарів природи надає господаркам безмежні можливості приготування на зиму смачних, вітамінних запасів. Що володіє великою концентрацією корисних речовин чорноплідна горобина прекрасно зберігає їх в заготовках і ділиться ними в холодний зимовий період.
Приступати до заготівлі чорноплідної горобини потрібно на початку жовтня. Після перших заморозків плоди досягають своїх найкращих смакових якостей і максимальної концентрації цілющих елементів.
Зберігають ягоди в сушеному, в'ялена або замороженому вигляді. Закочують компоти, варять смачні варення, мармелад і джеми. Роблять настойки, домашнє вино. Готують корисний, вітамінний сік. Використовують у випічці, роблять смачні цукати і родзинки.
Родзинки з чорноплідної горобини в домашніх умовах
Дивно, але з чорноплідної горобини, що володіє масою корисних властивостей і не має протипоказань навіть для хворих на цукровий діабет, можна приготувати родзинки.
Необхідні інгредієнти:
- плоди - 1 кг;
- цукор - 650 г;
- вода - 270 мл;
- лимонна кислота - 9 м
Для приготування родзинок використовуються зрілі, якісні плоди. Перебравши і видаливши всі зайві, чорноплідна горобина добре промивають і викладають обсихати.
Далі слід приступити до приготування сиропу. У каструлю, поставлену на плиту заливається вода. Поле закипання, помішуючи, засипається цукор і лимонна кислота. Після їх розчинення додаються підготовлені плоди. Проварити їх потрібно на повільному вогні і без перерви, помішуючи протягом 25 хвилин. Відварені плоди відкидаються на друшляк і дають стекти сиропу.
Сушать готовий родзинки в добре вентильованому місці, як можна пухкі розклавши ягоди.
Настоянка на горілці
Популярність застосування плодів чорноплідної горобини в спиртових настоянки пояснюється не тільки можливістю приготувати гідне частування, а й лікарськими можливостями плодової культури. При приготуванні настойки на горілці можна застосовувати сухі і свіжі плоди.
Складові:
- алкоголь - 0,5 л;
- ягоди - 500 г;
- цукор - за смаком.
У чисту банку засипається перебрана і підготовлена чорноплідна горобина і заливається горілкою. Додається цукор, все ретельно перемішується.
Настоянку, щільно закривши кришкою, залишають на два місяці в темному прохолодному місці. Раз на кілька днів вміст необхідно гарненько струшувати. Готовий продукт фільтрується і можна насолоджуватися смаковими якостями продукту.
У цій статті найдієвіші способи: Як швидко і спокійно заснути.
вино
Чорноплідна горобина дає прекрасну можливість приготувати в домашніх умовах смачне і корисне вино.
Складові:
- плоди - 10 кг;
- цукор - 9 кг;
- вода - 1 л.
Насамперед необхідно підготувати плоди. Чи не промиваючи, лише прибравши великі листя, гілочки і сміття, ягоди ретельно перетерти або перекрутити на м'ясорубці. В отримане пюре висипається цукровий пісок, доливається вода і все перемішується. Залежно від бажаної солодощі готового вина, кількість використовуваного цукру можна зменшити або збільшити.
Готове винне сусло накривають марлею і на тиждень залишають в теплому приміщенні. У правильно грає продукту утворюється білувата пінка, чутно тихе шипіння і відчувається кислуватий запах. Після 7-10 днів сусло проціджують, переливається в бродильно ємність, на яку надівається гідрозатвор з гумової рукавички.
Дозрівати вино ставиться на місяць у темне прохолодне місце. Після його просвітління, відсутності ознак бродіння і опускання випав осаду на дно, можна знімати пробу з готового продукту.
Наливка (лікер)
З плодів чорноплідної горобини досить швидко і просто приготувати хороший, що володіє лікувальними властивостями лікер.
Необхідні інгредієнти:
- ягоди - 1,5 кг;
- спирт або горілка - 0,5 л;
- цукровий пісок - 250 г.
Перебрані плоди засипають цукровим піском і ретельно перетирають до однорідної консистенції. Готову масу перекладають у скляну тару і заливають спиртом або горілкою. Шийка запечатують гідрозатворів, надівши гумову рукавичку.
Зберігати наполягає лікер необхідно в прохолодному і темному місці. Закінчилося в напої бродіння можна зрозуміти по осіла рукавичці. Через 2 тижні вміст зливають в каструлю і трохи підігрівають. Готовий лікер проціджують і подають на стіл.
рецепти варення
Чорноплідна горобина при варінні поводиться дуже добре. Плоди не розварюються, прекрасно просочуються цукровим сиропом. Класичне варення з чорноплідної горобини не має протипоказань і володіє масою корисних властивостей.
Складові:
- підготовлена ягода - 1 кг;
- цукор -650 г;
- вода - 45 мл.
Ягоду засипають цукром, даючи настоятися до виділення соку. Додають воду, акуратно перемішують і ставлять на прогріту плиту. Проварюють 25 хвилин і дають повністю охолонути. Другу варіння проводять 20 хвилин і розливають готовий продукт по ємностей для зберігання.
Корисні властивості варення зберігає навіть при кімнатній температурі.
Варення з яблуками
Додавання яблук в варення з чорноплідної горобини відтіняє зайву терпкість в нотах смаку і врівноважує кислотність готового продукту. При цьому здатність знижувати тиск залишається на досить високому рівні.
Складові:
- підготовлена ягода - 1 кг;
- очищені яблука - 450 г;
- вода - 220 мл;
- цукор - 1 кг.
Приготування варення починається з 30 хвилинної бланшировки очищеної, якісної чорноплідної горобини. Після охолодження, ягоди перекладаються в каструлю і додаються нарізані яблука. Все засипається цукром і доливається вода.
Процес першої варіння при тихому кипінні повинен тривати 30 хвилин. Другий, після охолодження, не більше 10 хвилин. Готове варення прекрасно зберігається в стерилізованих і загорнених банках.
Джем (повидло)
Прекрасно зберігається, смачний і корисний джем використовується для киселів, компотів, морсів. Є чудовою начинкою для солодких пирогів і здоби.
Складові:
- ягода - 1 кг;
- цукор - 1,3 кг;
- вода - 350 г.
Добре промиті плоди ставляться на плиту і розпарюються в повільно киплячій воді до повного розм'якшення. Готова ягода протирається через сито і змішується з цукром. Пюре вариться близько півгодини до густої консистенції джему. Зберігають корисну заготовку в стерильних загорнених кришками банках.
Корисна стаття: Ортопедичні подушки. Зручність, якість, здоровий сон. Як вибрати правильну ортопедичну подушку
компот
З чорноплідної горобини нескладно приготувати підтримує імунітет, ароматний і дуже смачний компот.
Складові:
- ягода - 600 г;
- цукор - 500 г;
- лимон - 30 г;
- вода - 2,5 л.
Плоди горобини і скибочки лимона поміщаються в простерилізованих тару. У каструлі протягом 5 хвилин вариться сироп з запропонованого рецептом кількості цукру і води.
Коли солодка основа компоту готова, трохи вичікують час і заповнюють тару з ягодою по самий верх горлечка. Ємність закручують і для поступового охолодження вмісту, накривають ковдрою. Через добу компот можна ставити на зберігання в прохолодне темне місце.
Сік на зиму
Із запропонованих ягід можна приготувати вітамінний сік, імееющій незрівнянний смак і аромат, а також гарний, насичений колір.
Складові:
- чисті, виспевшіе плоди - 800 г;
- цукор - 250 г;
- вода - 1,5 л.
Для віджимання соку підходить будь-який доступний спосіб. Найпростішим є застосування соковижималки. При використанні м'ясорубки або блендера, перекручена маса віджимається за допомогою марлі.
Віджату ягідну масу необхідно розмочити кип'яченої і вже остигнула водою. Через 30 хвилин, давши макухи настоятися, знову повторити процес віджиму.
Отриманий сік змішується з цукровим піском і ставиться на 20 хвилинну стерилізацію. Після закочують кришками і, дочекавшись охолодження, прибирають готовий сік в темне прохолодне місце.
Корисна стаття: Коліт кишечника. Симптоми і лікування у дорослих
сироп
Приємний на смак, ароматний сироп можна вживати ті тільки як самостійне ласощі, але використовувати для приготування морсів. Крім того, сироп є прекрасною підливою в каші, в морозиво і до млинців.
Складові:
- чиста, перебрана ягода - 1 кг;
- цукор - 600 г;
- вода - 0,8 л;
- вишневе листя - 40 г;
- лимонна кислота - 15 м
У киплячу воду опускаються підготовлені плоди і чисті листки вишні. Через кілька хвилин листя віддаляються і додається лимонна кислота. Ємність знімається з плити і майбутнє ласощі настоюється добу, після чого проціджують.
Частина, що залишилася рідина змішується з цукром і кип'ятити на повільному вогні кілька хвилин. Після охолодження смачний сироп розливається в банки і закочується кришками.
горобина мочена
Замочувати на зиму потрібно тільки якісні, визріли ягоди. Кисті діляться на більш дрібні частки по кілька ягід, добре промиваються і укладаються в ємності. Плоди заливаються кип'яченим розчином. На 1 літр води використовується:
- цукровий пісок - 100 г;
- сіль - 10 г;
- кориця, гвоздика - за смаком.
Через місяць горобина готова до вживання. У холодному місці вона буде добре зберігатися до весни.
рецепт самогону
Для алкогольного напою найкраще підходять схоплені першими заморозками плоди.
Складові:
- свіжозібране плоди - 5 кг;
- пресовані дріжджі - 250 г;
- цукровий пісок - 2,5 кг;
- вода - 8 л.
Процес отримання самогону починається з приготування браги. Немиті ягоди розминаються до однорідної кашки і поміщаються в ємність для зброджування. Додається цукор, свіжа вода і попередньо розчинені дріжджі. На кілька днів ємність залишається в теплому місці.
Після початку бродіння на горловину встановлюється гідрозатвор. Раз на кілька днів брагу необхідно помішувати. Швидкість процесу залежить від безлічі факторів і може тривати більше 2 тижнів.
Про закінчення бродіння буде свідчити просвітлення браги і припинення виділення газів. Вона готова і можна зливати в перегінний куб.
Головне при перегонці, не забувати розподіляти виходить продукт на фракції.
Аджика на зиму
Аджика з плодів горобини готується дуже легко і виходить з цікавим, трохи терпким смаком і дуже приємним ароматом.
Складові:
- чисті, добірні плоди-500 г;
- сіль - 25 г;
- цукор - 60 г;
- оцет - 30 г;
- кориця - 3 г;
- мелена гвоздика - 3 г;
- хмелі-сунелі - 5 г;
- перець, часник - до смаку.
Підготовлені інгредієнти ретельно перемішуються блендером або перекручуються на м'ясорубці. Любителям гострої приправи варто додати кілька пекучих червоних перців. Готова аджика забирається в прохолодне місце і залишається для набору смаку.
Як заморозити на зиму
Піддана заморожуванні чорноплідна горобина досить добре зберігається, не має протипоказань і в основному зберігає всі цінні, корисні властивості.
Для збереження використовуються тільки цілі, якісні ягоди. Їх потрібно добре промити, повністю просушити, позбувшись від вологи. Заморожувати плоди найкраще в одноразових, невеликих ємностях, уникаючи багаторазового розморожування чорноплідної горобини.
Горобина чорноплідна, корисні властивості і протипоказання якої перевірені часом, без сумніву гідна більш пильної уваги господинь. Плодова рослина з щедрістю ділиться багатством смаку, аромату і цілющими властивостями.
Горобина чорноплідна, корисні властивості і протипоказання:
Чим корисна чорноплідна горобина і як її вирощувати: