Родимка стала опуклою: чи варто хвилюватися?
Як розцінити ситуацію, якщо колись нешкідлива родимка стала опуклою? На цю тему написано не один десяток статей, але сайт ilady.kharkiv.ua доповнить цей список ще однієї. Важливість цієї теми порівнянна з небезпекою, яку несуть родимки, які виступають над поверхнею шкіри.
Знаки долі, розташовані на нашому тілі, дивують своєю різноманітністю форм і забарвлень. Плоскі і рівні родимки невеликих розмірів здаються вельми миловидна, чого не скажеш про їх антиподах - опуклих родимках. Навіть невеликі горбки легко травмувати і викликати кровотечу, що вже говорити про великих невуса. Найменша побутова травма і безневинна родимка за волею долі може перетворитися в небезпечну і кровожерлива захворювання - рак шкіри або меланому. Сам факт переродження плоскою родимки в опуклу нічого доброго не обіцяє, як і випадкове її поява на чистій шкірі. Тому варто вкрай уважно спостерігати за існуванням рельєфних родимок. Коли бити тривогу? І чи варто показувати кожен новий горбок на тілі онколога? Сайт 6tu4ka.ru спробує відповісти на ці питання.
Чому родимки стають опуклими?
Родимки, які оселилися на нашій шкірі після народження, умовно діляться на три групи:
- Поверхневі, розташовані у верхніх шарах шкіри.
- Прикордонні, що знаходяться на кордоні між дермою і епідермісом.
- Глибинні, що залягають глибоко в дермі.
Глибина залягання групи меланоцитів і впливає головним чином на форму самої родимки. Плоскі родимки в більшості своїй безпечні новоутворення, тому що містять мінімальну кількість пігментів завдяки своєму розташуванню - на поверхні шкіри. У той час як опуклі родимки розташовані всередині дерми.
Звідси напрошується висновок: якщо родимка виступила над шкірою, це може означати збільшення кількості атипових клітин і зростання новоутворення в глиб дерми. Такі зміни невусів вимагають невідкладного візиту до дерматолога, не залежно від того, родимка стала опуклою на обличчі або іншої частини тіла. Чи не тому що з цього починається меланома, а просто тому, що краще убезпечити себе від ризику онкології і спокійно продовжувати жити, знаючи, що нічого страшного не сталося.
Що робити, якщо плоска родимка стала опуклою?
Рельєфна родимка вимагає обов'язкового обстеження якщо:
- Знаходиться на тих частинах тіла, які найбільш часто піддаються опроміненню ультрафіолетом: обличчя, шия з боку спини, плечі і тильна сторони долоні.
- Часто піддається травм через тертя з одягом і аксесуарами: на шиї, талії, зап'ястях, долонях, стопах.
- Спостерігається збільшення більше ніж на 5 мм.
- Рослинність з її поверхні мимовільно випала.
- Стала асиметричною і нерівній по краях.
- Спостерігаються будь-які зміни кольору і форми. Наприклад, раніше коричнева і плоска родимка стала червоною і опуклою.
- Шкіра на її поверхні стала свербіти, лущитися, покрилася скоринкою.
- Шкіра навколо неї запалена і спостерігаються виділення.
- На її поверхні з'явилися вкраплення іншого кольору, а також вузлики.
- З її поверхні зник характерний шкірний рісунок.Во всіх цих випадках необхідно якомога швидше звернутися за консультацією до дерматолога або терапевта. Оглянувши вашу родимку, навіть при мінімальному натяку на загрозу, він випише напрямок до онколога або онкодерматологу. Не потрібно відкладати свій візит до лікаря на тиждень-другий, адже якщо підтвердиться злоякісність освіти, час може виявитися не на вашому боці. Лікування, надану на самій ранній стадії, є найбільш ефективним.
Родимка стала чорною і опуклою
На колір родимок впливає скупчення меланіну: чим більше його накопичилося в родимці, тим темніше вона буде. Мега-дози меланіну здатні забарвити невуси в темно-коричневий, і навіть чорний колір.
Така родимка є досить небезпечним утворенням при зіставленні з іншими фактами: вона така одна на вашому тілі, значно відрізняється від інших родимок, і з'явилася відносно недавно. Якщо чорна пляма з'явилася на шкірі ще в підлітковому періоді, то за нього можна не переживати - окрас міг стати інтенсивно чорним через гормональної перебудови в молодому організмі.
Про подвійну небезпеку попереджає той факт, якщо колись плоска родимка стала опуклою і придбала інтенсивний чорний відтінок. Така ознака, хоч і не завжди, може бути сигналом різкого збільшення числа ракових клітин. Якщо поряд зі зміною забарвлення родимка стала швидко збільшуватися в розмірах, почала свербіти і лущитися, необхідно терміново звернутися за консультацією до дерматолога. І навіть якщо вона мимоволі висохла і відпала, ризик розвитку раку може залишатися на досить високому рівні.
В кінці хочеться додати: щоб в один прекрасний день плоскі родимки не стали опуклими, бережіть їх від шкідливих променів сонця, постійні травми і регулярно перевіряйте на предмет підозрілих змін.