Як правильно вибрати подушку для міцного і здорового сну
Якість сну прямо залежить від постільних речей. Але як з величезного асортименту подушок самих різних форм і розмірів вибрати саме ту, яка підійде вам? Для початку варто ознайомитися з видами, які нам пропонують магазини, а потім підібрати товар за потребами.
Види подушок
Глобально все подушки можна розділити на декоративні та постільні. На перших ми зупинятися не будемо - вони явно не підходять для здорового сну. А ось другі можуть відрізнятися між собою за формою, наповненню і призначенню.
Форма
За формою все подушки для сну можна розділити на дві категорії - класичні та анатомічні.
Перша група представлена звичайними постільними речами прямокутної (наприклад, 70х50 см) або квадратної (найчастіше 70х70 см) форми. Такі подушки двосторонні, вони опуклі з обох сторін, тому уві сні їх можна перевертати і обіймати. Вони м'які і розрізняються між собою за типом наповнювача. Класичні вироби - найпоширеніші, адже на них попит найбільше, оскільки вони підходять абсолютній більшості людей.
До таких подушкам майже всі звикли з дитинства
Анатомічні подушки відрізняються однобічною формою - знизу вони плоскі, а зверху повторюють вигини людського тіла. Для найкращого підтримки хребта їх виготовляють з відносно жорстких матеріалів: поліуретану, латексу. Анатомічні подушки забезпечують оптимальне положення тіла під час сну, підтримують здорове кровопостачання і знижують навантаження на шийний відділ хребта.
На відміну від класичних, такі вироби не є універсальними. Якщо звичайна подушка 50х70 см з великою часткою ймовірності підійде будь-якому члену сім'ї, але анатомічну потрібно підбирати з урахуванням особливостей будови тіла людини. Наприклад, існують спеціальні подушки для новонароджених, для людей з остеохондрозом.
Анатомічні подушки бувають самих різних форм і розмірів
За наповнювача
Класичні подушки часто наповнюють натуральними матеріалами тваринного походження: вовною, пухом, пером. Вони добре знімають статичну електрику, мають приємну, комфортною вагою. До мінусів цих матеріалів варто віднести високий ризик виникнення алергії.
Іноді подушки наповнюють рослинним сировиною, наприклад, бамбуковим волокном. Воно легке, добре тримає форму і пропускає повітря, слабо мнеться з часом. До мінусів варто віднести тільки високу вартість. Ризик алергічної реакції мінімальний.
Є й подушки, наповнені гречаною лушпинням. Вони важкі, незвичні на дотик і досить дорогі. Зате в таких виробах не накопичується пил і бруд, тому їх можна використовувати тим, хто страждає від алергії на пилового кліща.
Подушки з гречаним лушпинням навіть прати не потрібно
Дуже популярні синтетичні наповнювачі з гіпоалергенними властивостями - холлофайбер і екофайбер. Вони відносно дешеві, їх можна легко прати, вони швидко сохнуть. До мінусів можна віднести знижену повітропровідної, а також виникнення статичної напруги.
Латекс і поліуретан зазвичай використовуються в анатомічних подушках. Ці матеріали щодо жорсткі, але цілком комфортні для сну. Серед їх переваг - здатність підтримувати задану форму, екологічність, гіпоалергенність. До мінусів варто віднести досить високу ціну і специфічний запах.
«Аромат» латексу вивітриться протягом пари тижнів
Призначення подушки
Подушки можуть призначатися для:
- масажу. До таких видів відносяться моделі з дрібним і жорстким наповнювачем у вигляді гречаного лушпиння, гороху, вишневих кісточок. Такі подушки під час сну роблять легкий масаж шкіри голови, покращуючи циркуляцію крові;
- вагітних жінок. Під час виношування дитини жінка відчуває підвищене навантаження на хребет і ноги, а це значить, що їй потрібно більше якісний нічний відпочинок. Подушки для вагітних іноді бувають представлені комплектом з двох виробів - одне розташовується під голову, а друге підтримує ноги. Такі подушки найчастіше виготовляють у формі літери U. Часто зустрічаються моделі довжиною близько 150 см, які представляють собою своєрідний «бублик» - в ньому зручно спати, закинувши ногу на подушку, а своєрідна форма знижує навантаження на хребет і таз;
Така подушка додатково захищає плід під час сну
- немовлят. Спеціальні подушки у вигляді підкови забезпечують маленькій дитині підтримку з усіх боків, як якщо б його на руках тримали батьки. Іноді зустрічаються і зменшені версії, призначені тільки для голови. В цьому випадку подушка являє собою варіант ортопедичного вироби - прямокутник з виїмкою посередині, яка ідеально підходить для головки новонародженого.
Такий виріб допоможе малюкові прийняти найбільш зручне положення для сну
Як правильно вибрати подушку
Вибір подушки багато в чому залежить від фізичного стану людини, а також від його звичок і способу життя. Не варто забувати і про звичну позі для сну. Але є і загальні принципи, яких потрібно дотримуватися, вибираючи подушку для будь-якої людини:
- чим м'якше матрац, тим нижчою повинна бути подушка;
- в середньому чоловікам потрібні більш високі подушки, ніж жінкам;
- від квадратних подушок в цілому варто відмовитися.
Для дорослого
У більшості випадків дорослим людям варто вибирати звичайну класичну подушку з натуральним наповнювачем (тваринного або рослинного походження). Якщо у людини спостерігається алергія, то варто вибрати гіпоалергенну синтетичну набивання.
Висоту подушки слід вибирати, виходячи зі звичного пози для сну. Якщо ви частіше спите на спині або животі, то вам підійде тонке виріб - до 8 см. Якщо ж вам більше подобається спати на боці, то вибирайте подушку від 10 до 15 см в залежності від довжини свого плеча (чим довше, тим вище повинна бути подушка). Для тих, хто часто міняє положення під час сну, варто придбати виріб середніх розмірів - 9-12 см заввишки.
Висота подушки багато в чому визначає її комфортність
Якщо людина веде сидячий спосіб життя і працює в офісі, то до кінця дня у нього може боліти голова. Щоб зняти такий синдром, можна придбати масажну подушку з твердим наповнювачем (гречаним лушпинням, кісточками і так далі). Такий масаж не тільки усуне біль, але і поліпшить кровообіг, щоб вранці ви прокинулися бадьорим і відпочилим.
Для дитини
Найменшим домочадцям слід купувати спеціальні подушки для новонароджених, подібні розглянутим раніше. Наповнювач подушки при цьому обов'язково повинен бути натуральним, тому що синтетичні матеріали погано вентилюються і викликають пітливість і попрілості. Найкраще підходять бамбукове волокно і пух.
Подушка повинна ідеально підтримувати голівку дитини таким чином, щоб шия не прогиналася ні назад, ні вперед, тому зверніть особливу увагу на її висоту. Педіатри рекомендують купувати невисокі плоскі подушки дітям до 2 років. Ширина вироби повинна відповідати ширині дитячого ліжечка, щоб, повертаючись уві сні, дитина не сповз з нього.
Подушка для новонародженого не повинна бути занадто м'якою
З 2 до 7 років найкраще купувати подушки розміром 50х40 см і з висотою до 10 см. Матеріал і форма повинні бути такими, щоб під головою утворювалася ямка, а під шиєю - валик. Більшість якісних натуральних наповнювачів з цим завданням справляються, але краще перед покупкою провести невелику перевірку і протестувати подушку.
Вагітним
Вагітним жінкам найкраще купувати великі, майже ростові подушки для підтримки не тільки шиї, але і всього хребта, а також ніг. Такі подушки бувають різних форм:
- U-образні;
- З-образні (їх також називають «бананами»);
- Г-образні;
- подушки-рогалики.
Головна перевага всіх цих подушок - відмінна підтримка всього тіла. Майбутня мати зможе дати відпочити і хребту, і тазу, і ногам. Серед мінусів варто відзначити, що такі подушки вимагають наявності досить великому ліжку. Та й спати в обнімку з коханою людиною буде важко.
Загальна особливість всіх цих подушок - на них можна з комфортом закинути одну ногу, що дозволяє забезпечити належну підтримку тазу і ніг
При шийному остеохондрозі
Якщо у людини шийний остеохондроз, то це пряме показання до покупки анатомічної подушки. Захворювання обмежує кровообіг в шийному відділі, через що можуть з'явитися болі, сплутаність свідомості, зниження працездатності. Правильно підібрана анатомічна подушка допоможе поліпшити кровообіг хоча б під час сну. Це допоможе позбутися від частини симптомів і поліпшити загальне самопочуття.
Фахівці рекомендують людям з остеохондрозом спати на спині з напівзігнутими ногами, на боці або в позі зародка. Виберіть свою улюблену положення і вибирайте форму і розмір подушки таким чином, щоб під час сну ваша шия не викривлялася, голова не «провисає» і не лежала занадто високо. Висоту подушки вибирають за загальним правилом - якщо ви спите на спині, то вона повинна бути невисокою. Якщо ж ви віддаєте перевагу лежати на боці, то подушку потрібно вибирати вище, щоб нижнє плече вільно розташовувалося і не передавлює іншим тілом.
При шийному остеохондрозі важливо підібрати таку подушку, щоб спина відчувала мінімум напруги
У перший раз вибравши відповідну подушку, ви напевно здивуєтеся тому, наскільки міцно і солодко можете спати. Неправильні постіль можуть викликати втому, нездужання, головний біль і втрату бадьорості, але все це легко поправити, якщо знати, який виріб вам підходить найбільше.