Що робити, якщо у дитини болить шия з одного боку
Трапляється, дитина говорить батькам, що у нього болить шия, причому з одного боку. На ці слова дорослі часто не звертають уваги, вважаючи що, малюк просто хоче привернути увагу до себе або просто несильно вдарився.
- Швидка навігація по статті:
- Причини болю в шиї у дитини
- Що робити
- Чому самолікування може бути небезпечно
- Відгуки
Не можна забувати, що біль - це одна з ознак захворювання. Так, біль в шийному відділі хребта може бути дзвіночком наявності серйозної хвороби у малюка.
Причини появи болів в шиї у дитини
Коли малюк говорить про біль в шийному відділі, то має на увазі біль в задній частині шиї або біль, яка поширюється від лівого до правого плеча.
Яке саме захворювання викликало біль, батьки самостійно розібратися не зможуть, тому при перших скаргах рекомендується відвідати лікаря. Він обстежує малюка і призначить правильне лікування.
Причини, за якими у дитини болить шия з одного боку:
1. Неправильна постава.
Комп'ютер і телевізор прикували до себе дітей. Вони все більше часу проводять за ними, мало рухаються і перебувають довго в фіксованих позах. В результаті остеоартроз і остеохондроз стали супутниками життя з дитинства.
Кісткові і хрящові тканини шийного відділу хребта деформуються, як результат - з'являються болі в шиї ззаду. Ознаками остеохондрозу є біль, що віддає в спину, і хворобливі відчуття в хребті і суглобах.
2. Травма.
Діти люблять грати в рухливі ігри, тому не можна виключити різного характеру травми. Забій шиї, розтягнення зв'язок, м'язів, пошкодження хребта або суглобів - все це супроводжується больовими відчуттями різної інтенсивності.
Головна небезпека цього моменту в тому, що біль несильний, і поступово про травму забувають. Але пізніше може з'явитися набряклість шиї, оніміння рук, запаморочення або втрата свідомості.
3. Підняття і перенесення ваги.
Першокласник, що йде в школу, вражає розмірами свого портфеля. Цей громіздкий і об'ємний ранець може вмістити одночасно всі підручники і зошити.
В результаті, навіть дорослій людині ця ноша здасться важкою, не кажучи вже про дитину. Несумірний з віком вантаж тримає м'язи шиї і плечей в напрузі.
Як результат, у дитини болить шия з одного боку, і починає розвиватися сколіоз.
4. Запалення лімфовузлів.
Якщо лімфовузли збільшилися в розмірах, з'явився больовий синдром при повороті або згинанні голови, тягне біль в шиї, то це привід відвідати лікаря.
Лімфовузли на шиї запалюються при багатьох захворюваннях:
- інфекції;
- запалення в лор-органах;
- відхилення в роботі щитовидної залози;
- аутоімунні захворювання;
- онкологія та ін.
Запалення лімфовузлів у дитини супроводжується болем в області шиї з одного боку, викликає сильну втому, підвищення температури, озноб. При появі цих сигналів не можна займатися самолікуванням, а потрібно звернутися до терапевта або викликати швидку допомогу.
Спазм м'язів шиї - це процес, при якому стискаються кровоносні судини, нервові пучки і м'язові тканини. Це супроводжується сильним болем в шиї.
причини:
- найпоширеніша - виникає, в основному, в весняний період, коли дитина, зраділий яскравим сонечком, виходить на вулицю, одягнувшись не по погоді. Він забуває надіти шарф, і у нього охолоджуються м'язи шиї. В результаті, прокинувшись вранці, дитина не може поворухнути шиєю без болю;
- нестача натрію в складі крові;
- авітаміноз;
- міжхребцева грижа;
- тривале перебування м'язів в незручному положенні;
- запалення м'язів.
Все перераховане і призводить до виникнення спазму, як результат - у дитини болить шия з одного боку.
5. Менінгіт.
{ad1}Це серйозне захворювання, яке викликане інфекцією мозкових оболонок. Їм хворіють в основному діти до 5 років, що викликає певну небезпеку.
Починається хвороба проявляється загальною слабістю, відкривається блювота, підвищується температура. Далі починаються головні болі, шия стає нерухомою і болючою. У новонароджених розпухає джерельце від внутрішньочерепного тиску, з'являються напади і втрата свідомості.
Якщо менінгіт викликаний вірусами, то він протікає непомітно і без ускладнень. Інша справа, якщо збудником є бактерія, то несвоєчасне лікування призведе до порушення роботи мозку або до летального результату.
6. Артрит.
У дітей, до досягнення ними 16 років, після перенесених вірусних і бактеріальних інфекцій може розвинутися ювенальний ревматоїдний артрит.
Захворювання викликає підвищення температури, кількість суглобової рідини збільшується, змінюється і пошкоджується хрящова тканина, збільшуються лімфовузли. Хвороба всередині дитячого організму може прогресувати, але дитина на болі в суглобах може не скаржитися.
7. Кривошея.
З народження у деяких малюків голова нахилена в сторону, що викликає хворобливі відчуття в області шиї і постійна напруга лицьових м'язів з іншого боку. У цьому положенні м'язи на обличчі розтягуються і подовжуються.
Лікування кривошиї належить починати в двотижневому віці. Інакше неправильне розташування голови призведе до асиметрії особи і деформації черепа.
Надалі це захворювання призведе до розвитку сколіозу. Чим доросліше буде дитина, тим складніше протікає процес лікування і у дитини буде постійно боліти шия з одного боку.
8. Прийом деяких ліків.
При лікуванні малюка деякі ліки дають побічний ефект у вигляді болів в шиї. Це рідкісне явище, але все-таки не варто про нього забувати.
9. Неправильне подушка, матрац.
Вранці, прокинувшись, дитина іноді відчуває односторонню біль в шиї. Це завдає багато незручностей, викликає дискомфорт, скутість в рухах. Причиною виникнення може бути незручна поза, в якій дитина спала, або неправильно підібрана подушка або матрац.
Подушку підбирають так, щоб було зручно і приємно спати на ній. Голова повинна розташовуватися на одній висоті з хребтом, не підніматися вгору або звисати вниз.
Якщо подушка і матрац неправильні, відбувається здавлювання судин, як підсумок, затискаються нерви, набрякають м'язи. Все це може дати поштовх для розвитку хвороб хребта.
Що робити батькам
Якщо у дитини заболіла шия з одного боку, то слід показати його лікаря. Але це іноді неможливо зробити негайно.
Тому необхідно надати маляті першу допомогу, щоб зняти або послабити больові відчуття. М'язову напругу знімають натисканням пальцями протягом декількох хвилин на вогнище болю.
Після скарги малюка до шиї прикладають лід або роблять холодний компрес на невеликий відрізок часу. Потім прогрівають гарячою грілкою або роблять на ніч компрес з горілки або спирту. Все це сприяє зменшенню больового синдрому.
Перша допомога при болях в шиї:
- Народні методи досить часто застосовують для полегшення стану, так як всі компоненти натуральні:
а) для приготування водної настоянки низки беруть одну ложку сухої трави і заливають склянкою окропу. Дають настоятися протягом 3 годин, потім проціджують. Дають дитині пити по чверті склянки перед їдою;
б) правильно приготований лопух прекрасно знімає больовий синдром в шиї. Для цього підігрівають соняшникову олію, але не сильно, додають листя. Протягом 30 хв. тримають на вогні. Далі проціджують і остуджують. Наносять на хвору шию як мазь;
в) змішати жовток з однією ложкою скипидару, потім влити ложку оцту, але тільки яблучного. Наносити суміш на шию і втирати масажними рухами.
- Аптечні препарати.
Перший крок батьків зобов'язаний бути спрямований на діагностику причини виникнення болю. Як тільки буде виключений менінгіт, дозволяється дати Ібупрофен або Нурофен. Це знеболюючі апарати.
Зверніть увагу, якщо болі виникли після простудних хвороб, то лікар призначає протизапальні, а також знеболюючі ліки. Можна додати сухе тепло на шию.
Чому самолікування може бути небезпечно
Це необхідно зробити якомога раніше, щоб виключити менінгіт. Це небезпечна хвороба, яка при неправильному лікуванні може привести до летального результату.
Дитячий терапевт обстежить малюка, призначить лікування сам або випише напрямок до іншого вузького спеціаліста. Тому лікувати дитину самостійно небезпечно.
важливо пам'ятати, щоб у малюка не виникали болі в шиї, необхідно займатися профілактикою. Адже всім відомо краще хвороба запобігти, ніж займатися її лікуванням.
Нехай ваші дітки будуть здорові!
У цьому відео доктор Комаровський розповість про причини запалення лімфовузлів у дітей і порадить, що робити в такому випадку:
Причини болю в шиї і як від неї позбутися - дивіться цей відеоролик:
Що таке кривошия у дитини, які причини і лікування: