Ромашка: лікувальні властивості, користь, рецепти і правила застосування, протипоказання
Ромашка - один із символів російського літа, добре відома в народі через численні лікувальних властивостей і малої кількості протипоказань. Цей скромний, але улюблена квітка, допомагає при самих різних захворюваннях, будучи універсальним домашнім ліками в світі трав.
Хімічний склад і лікувальні властивості ромашки
З усіх видів ромашки найбільш цілющими вважаються аптечна ромашка і пахуча. У народі ромашку аптечну називають маткової травою, румянок, моргун, камила. У такого квітки листя схожі на кріп. Якщо розрізати суцвіття навпіл, то всередині буде порожня порожнину.
Ромашка пахуча має більш виражений аромат, білі пелюсточки відсутні. Народна медицина вважає, що обидва рослини діють на людину практично однаково.
Суцвіття ромашки накопичують лікарські речовини на початку цвітіння. Хімічні компоненти рослини:
- ефірниемасла (хамазулен, матріцін);
- саліціловаяівалерьяноваякіслота;
- Вітамін, С, В3, Е, РР;
- цинк, мідь, селен;
- флавоноїди;
- глікозиди;
- апигенин;
- холін;
- смоли;
- слизу;
- гіркоти;
- камеді.
Найбільш активні властивості:
- протизапальну;
- бактерицидну;
- седативну;
- спазмолітичну;
- антитоксичну;
- противиразковий;
- болезаспокійливий;
- антиалергічна;
- иммуномодулирующее.
Препарати, виготовлені на основі ромашки, надають ефект:
- жовчогінний;
- жарознижуючий;
- вітрогонний;
- кровоспинний;
- сечогінний;
- відхаркувальний;
- проносний.
У жовтих суцвіттях міститься сильнодіюча ефірне масло, завдяки якому ромашка є найбільш затребуваним в народній медицині рослиною.
Ефект лікування збільшується, якщо квітка поєднувати з іншими лікувальними травами.
Ромашка розширює адаптаційні можливості нервової системи. Вона хороша в тих випадках, коли людина переїжджає на інше місце, змінює клімат або потрапляє в незвичну ситуацію. Каміла застосовується проти болю будь-якої локалізації. Біль не йде сама по собі, але людина перестає її відчувати.
Протипоказано поєднувати ромашку з гомеопатією, оскільки вона нейтралізує лікувальні властивості гомеопатичних трав. Не рекомендується приймати одночасно з сечогінними і заспокійливими ліками.
Слід зазначити, що рослина ефективно тільки при тривалому застосуванні до 2-3 місяців. Надлишок ромашки також не є корисним. Можуть з'явитися головний біль, загальна слабкість і нудота.
Класичний чай з ромашки: користь і шкода
Водна витяжка з квіток ромашки (чай), має виражену імуномодулюючу дію, добре знімає втому. Корисно пити такий напій на ніч, так як заспокоює нервову систему за рахунок присутності цинку, валеріанової кислоти і відсутності кофеїну. Вчені з Університету Огайо в чаї з ромашкою знайшли апігенін, який захищає від ракових клітин.
Щіпку суцвіть заварити 90-градусної водою, наполягати, поки квіточки не опустяться на дно. Напій має приємний гіркуватий присмак. Покращує смак чаю додавання сушеного яблука. Можливо вторинне заварювання.
Тримати квітки потрібно в герметичній скляній банці. Так краще зберігаються ефірні масла і не вбираються сторонні запахи. Суцвіття не слід кип'ятити, інакше діючих елементів стане значно менше.
Особливо корисний ромашковий чай маленьким дітям, які часто прокидаються вночі. Для цього напій потрібно розбавити навпіл кип'яченою водою. Чай корисно давати при проблемах з животиком, але вже після консультації у педіатра.
Чоловікам бажано в добу випивати чашку ромашкового відвару, щоб добре відпочити після робочої зміни, а також для профілактики простатиту. Лікувальні ванни для стоп позбавляють від стороннього запаху. Чай з маткової трави може завдати шкоди, якщо є індивідуальна непереносимість. При занадто частому вживанні напою можлива нудота і блювота.
Ромашка, лікувальні властивості та протипоказання якої зафіксовані офіційною медициною, чудово лікує всі захворювання від порожнини рота до сечостатевої системи. Вона улюблена серед травників і входить до складу великої кількості зборів для внутрішнього і зовнішнього застосування. Її, як засіб швидкої допомоги, бажано мати в будь-який домашній аптечці.
Застосування в народній медицині
при гастриті
Вчені довели, що ромашку аптечну можна застосовувати при ураженні слизової оболонки шлунка, так як вона надає спазмолітичну дію і нормалізує кислотність. Для відновлення стінок шлунка знадобляться трави, які мають в своєму складі слиз.
Ромашка за своїми властивостями протипоказана для лікування анацидного гастриту. При такій патології слизова оболонка з різних причин атрофується, і вироблення соляної кислоти істотно сповільнюється.
При гастриті зі зниженою секрецією необхідно взяти ромашку і деревій в рівних кількостях, і склянку окропу. З збору зробити гарячий настій (2 стол. Л. / 20 хвилин). Вживати по 100 г кожні 3 години.
При підвищеній секреції шлунка:
- ромашка 2 г;
- деревій 1,5 г;
- звіробій 1,5 м
Готується і приймається настій по наведеним вище рецептом.
Збір при гастритах у дітей: камила (10 г) + солодка (10 г) + аїр (5 г) + липа (5 г) + стакан води. Гарячий настій із суміші (1 ч. Л. / 2 години), розподілити на 4 прийоми, пити натщесерце не більше 1 стол. ложки.
При хворобах печінки і жовчовивідних шляхів
Ромашка діє як жовчогінний засіб, виводить токсини і шлаки, які скупчуються в печінці і жовчному міхурі. Для приготування гарячого настою заварити в чашці столову ложку Каміли, настояти під кришкою 20 хв., Процідити, пити вранці і ввечері по половині склянки.
Протипоказана терапія печінки збором трав, в тому числі і ромашкою, дітям до 12 років. Лікувальні рослини потрібно вибирати при строгому обліку властивостей кожного компонента спільно з педіатром.
Ревматизм і інші захворювання суглобів
При ревматизмі застосовуються трави, що усувають джерело стрептококової інфекції (тонзиліт). Для мигдалин потрібно полоскання, а для шкіри робляться аплікації з протимікробних трав. Одна з них - ромашка.
При ревматизмі, артриті, подагрі, болі в суглобах, ударах суцвіття запарити окропом до утворення кашки, перекласти на бавовняну серветку і обкласти пошкоджене місце. Ванна при ревматизмі і подагрі: 200 г ромашки на відро води, нагріти до кипіння, укутати, настояти не менше години з додаванням склянки солі.
Глоссит (запалення язика)
Всі патологічні процеси в слизовій тканини відображаються на мові. Для лікування застосовуються полоскання і аплікації спільно з виявленням більш серйозної причини цієї недуги. Стане в нагоді ромашка з її протизапальну і ранозагоювальну дію: 10 грам суцвіть висипати під скипіла воду (200 мл). Полоскати рот протягом дня і на ніч.
Каміння в жовчному міхурі
При каменях в жовчному міхурі застосовуються жовчогінні трави - холеретики, які стимулюють відходження жовчі за рахунок збільшення процентного вмісту в її складі води. Потрібно взяти в рівних частках ромашку, вахту трилистий, чистотіл.
Засипати 1 стол. ложку збору в чашку гарячої води (90 град.), витримати протягом години, загорнувши в рушник, відкинути на ситечко. Дозу розділити на 2 частини і вжити протягом дня через годину після їжі.
шкірні захворювання
Один із секретів здорової шкіри - ромашка. Лікувальні властивості і протипоказання Каміли враховуються травниками при лікуванні шкірних патологій:
- При екземі 1 ст. ложку запарити склянкою гарячої (90 град.) води, помістити на чверть години в темному місці. Змочувати хворі ділянки шкіри.
- Ексудативний діатез: ромашка, кора дуба, череда. Помістити в холодну воду по 3 стол. ложки кожного сировини. На наступний день нагріти до кипіння і вилити в ванну. Після процедури не витиратися.
- При стригучий лишай заварити склянкою нагрітої до 90 град. води половину ст. ложки Каміли, настояти, змочити шкіру голови. Через півгодини промити голову.
- Псоріаз: дрібку суцвіть заварити 200 мл гарячої (90 град.) Води, укутати рушником і настояти півгодини. Розпарені квітки прикласти до уражених місць, накрити серветкою, компресорної папером, зробити тугу пов'язку і залишити до ранку.
При сонячних і інших опіках хорошим засобом є крем «Ромашковий», до складу якого входить азулен.
Захворювання серця і судин
Ромашка гальмує всмоктування холестерину в кишечнику, що є профілактикою атеросклерозу. За рахунок вмісту серцевих глікозидів ромашка входить до складу зборів як допоміжний засіб при аритмії, також рекомендується при підвищеному тиску легкого ступеня.
На високій стадії гіпертонії вона буде малоефективна. У цю квітку досить багато холіну, який попереджає розвиток атеросклерозу. При ішемії іноді призначають невеликі дози саліцилової кислоти. Таку кислоту має і ромашка.
Серцевий збір:
- плодитміна;
- ромашка;
- кореньвалеріани;
- склянка води.
Трави змішати в співвідношенні 5: 3: 2. З збору готується гарячий напій (10 г / 20 хв.), Який після заварювання потрібно буде віджати. Весь обсяг випити натщесерце за 4 прийоми. Для оздоровлення сну при аритмії потрібно порівну ромашка і кора жостеру. Гарячий настій (1 с. Ложка суміші / 200 мл / 15 хв.) Приймати незадовго до сну.
Застосування в гінекології
При збої менструації
Ромашка - це подарунок жінкам від природи для краси і здоров'я. Є в квітці розріджують кров кумарини і фітостерини. Маткова трава є хорошим регулятором менструацій (надмірних і мізерних). При систематичному вживанні напою місячний цикл стає безболісним і регулярним.
У разі затримки регул рекомендується пити збірний гарячий настій з трав:
- м'ята 4 частини;
- ромашка 4 частини;
- валеріана 3 частини;
- вода 100 мл.
Готувати за рецептом 5 г / 15 хвилин. Вживати по половині чашки протягом дня 2 рази. Настій при болях в області живота: змішати в рівних частках ромашку, деревій і малинові листя. Спосіб приготування: 1 ч. Ложка / 200 мл / 15 хв. Пити протягом дня по 50 мг.
при вульвите
Для зняття запалення цілителі рекомендують сидячі ванночки з квіток ромашки і маку. Рослини знижують неприємне відчуття свербіння. Гарячою водою заварити 1 щіпку суміші, настояти на водяній бані, поки квітки не опустяться на дно. Відкинути на сито і вилити в таз, наповнений теплою водою. Ця ванночка підійде дорослим і дітям.
При запаленні придатків
Народний спосіб лікування аднекситу за допомогою клізми: заварити в чашці 2 стол. ложки ромашки, настояти півгодини, обгорнувши рушником. Лягти на лівий бік. Проціджений теплий настій ввести в пряму кишку за допомогою гумової груші. Почекати, поки настій вбереться. Процедуру виконувати ввечері.
При ерозії шийки матки
При терапії ерозії включається цілющий компонент аптечної ромашки - хамазулен, який відсутній в інших видах квітки. Хамазулен стимулює відновлення епітелію і зменшує больові прояви.
Для спринцювання в чайну ложку маткової трави додати окріп в обсязі 200 мл, накрити і настояти півгодини, процідити. Наповнити спринцовку настоєм, провести спринцювання піхви над ванною. Курс лікування: 6 - 8 днів.
від молочниці
Молочниця або кандидоз - наслідок ураження грибками. Недуга супроводжується свербінням, виділеннями з неприємним запахом. Приготувати настій для спринцювання з квіток маткової трави можна так: 2 стол. ложки на половину літра скипіла води. Томити на тихому вогні 5 хвилин. Півгодини настояти, накривши рушником. Відфільтрувати і остудити до 40 град.
Кандидоз проявляється не тільки у жінок, але і у чоловіків, хоча не так часто. Вищевказаний настій використовується для примочок і обмивань головки статевого члена. Для посилення дії додатково пити чай з ромашки.
Спринцювання ромашкою в домашніх умовах
Спринцювання настоєм ромашки - одне з домашніх засобів лікування запальних захворюваннях в гінекології. Оскільки жіночі органи є самоочищається системою, то ця терапія не є гігієнічною процедурою, і може бути призначена в лікувальних цілях тільки лікарем в наступних випадках:
- при молочниці;
- циститі;
- ерозії;
- вагинозе;
- воспаленііпрідатков.
Настій має бути завжди теплим і свіжим. Тривалість зрошення не більше 15 хвилин. Максимальний термін лікування - 7 днів. Вводити розчин потрібно поступово, без появи болю.
Протипоказані спринцювання лікувальної ромашкою жінкам при виношуванні дитини, так як маткова трава має властивість посилювати тонус матки. Не слід проводити цю процедуру під час регул і після гінекологічної операції.
Полоскання горла ромашкою
при ангіні
Завдяки своєму бактерицидній властивості ромашка незамінна при інфекційних захворюваннях ЛОР-органів. Ефірні масла діють як антисептик. Якщо з'явилися гнійні нальоти, то в першу чергу потрібно очистити мигдалини від гною сольовим розчином (10%) тричі на день.
У перервах обробляти мигдалини настоєм ромашки. Потрібно пам'ятати, що ангіна чревата ускладненнями і вимагає обов'язкової медичної допомоги. Приготувати на водяній бані настій з 6 столових ложок ромашки і половини літра гарячої води 90 град. Витримати 20 хвилин, полоскати мигдалини.
при грипі
Вченими було доведено, що по відношенню до вірусу грипу маткова трава має противірусну дію. Протигрипозний чай:
- Взяти по 10 г ромашки і мати-й-мачухи, додати 5 г материнки.
- Залити окропом, настояти.
- Гарячий настій (10 г збору / 400 мл / 6 годин) пити натщесерце в теплому вигляді по 100 г вранці, в обід і ввечері.
при тонзиліті
Ознакою хронічного тонзиліту є схильність до загострення навіть при незначному переохолодженні. Це вказує на зниження імунного захисту, слід застосовувати імуннокоррігірующіе кошти на фазі ремісії як всередину, так і місцево.
Приготувати на тихому вогні відвар з суміші 2 частин квітів липи і 3 частин квітів Каміли (1 с. Ложка / 200 мл / 5 хв). Зробити годинну витримку. Полоскати горло, додавши в відвар мед.
При застудах, ГРЗ
Завдяки наявності аскорбінової кислоти, ромашка зміцнює захисні сили, пом'якшує болі в горлі. При схильності до сезонних застуд травники рекомендують включити ромашковий чай в свій раціон і промивати горло теплим настоєм із збору трав:
- ромашка;
- календула;
- евкаліпт;
- 1 стакан гарячої води (90 град).
Спосіб приготування: 2 стіл. ложки збору / 20 хвилин. Розділити настій на 2 частини, полоскати горло вранці і ввечері.
Чи можна ромашку при вагітності і грудному вигодовуванні?
Під час виношування дитини ромашку краще використовувати після консультації гінеколога. У разі необхідності лікар може призначити препарати з маткової трави як альтернативу лікам, які протипоказані в даний період. Ромашка допоможе перенести токсикоз, полегшить сон мамі і малюкові.
При грудному вигодовуванні потрібно починати пити чай з малої дози, відстежуючи стан дитини. Незважаючи на свої корисні властивості, маткова трава може спровокувати алергічну реакцію. Якщо у немовляти з'явилися висипання і набряк, то прийом відварів або чаю негайно припинити. Алергія може з'явитися і при зовнішньому застосуванні. Якщо негативна реакція відсутня, то допускається не більше 2 чашок чаю в день.
Як заварювати ромашку для купання новонародженого
Ромашка лікарська - саме широко використовуваний засіб для маленької дитини від народження до 3 років. Вона повинна бути в аптечці у кожної мами. Ванна з міцним настоєм рослини дозволяє зняти будь-які подразнення шкіри і заспокоїти малюка.
На 1 літр гарячої води (не більше 90 град.) Буде потрібно 2 щіпки квіток, настояти на пару 30 хвилин. Додати в воду для купання. У перші місяці грудничка купати, загорнувши в пелюшку, що посприяє ще більшого розслаблення.
Ромашка при болях у вушку у малюків і прорізуванні зубів
Ромашка добре знімає біль, пов'язану з появою перших зубів. Дитина спокійно спить ночами, і зуби ростуть швидше. Потрібно напоїти малюка 1 ч. Ложкою ромашкового чаю або дати посмоктати заварений фільтр-пакет. Можна капнути 2 краплі водного гомеопатичної ромашки на мову.
При болю в вушку зшити мішечок з марлі, покласти в нього квітки і залити окропом. Витримати до комфортної температури. Віджати воду, покласти на вушко, укутати і тримати до охолодження. Обов'язково відвідати ЛОР-лікаря для з'ясування причини болю.
Кровоочисний чай для шкіри
Погіршення зовнішнього вигляду шкіри свідчить про перевантаженість крові токсинами. Ромашковий чай стимулює обмінні процеси в шкірі, сповільнює старіння. Травники радять пити чай натщесерце і вмиватися відваром. Замороженими кубиками напою можна змочувати шкіру обличчя, шиї і декольте. Покращують стан шкіри і теплі клізми з відвару.
Лікування та відновлення структури волосся
Якщо використовувати шампуні на основі ромашки або обполіскувати волосся її настоєм, то локони стають золотистими і набуває здорового вигляду. Ромашка - прекрасний засіб при випаданні волосся і лупи.
Відвар для ополіскування готується з 4 столових ложок Каміли на 1,5 л гарячої (90 град.) Води. Якщо волосся сухе і ламке, то настій робиться більш концентрованим:
- 4 ст. ложки заварити половиною літра окропу, витримати 30 хвилин, процідити.
- Додати жовток одного яйця, змочити волосся, залишити на годину, потім обполоснути.
- Виконати 10 масок з інтервалом в 3 дня.
Протипоказань до застосування в якості засобу для оздоровлення волосся і шкіри голови у ромашки немає. У косметиці її лікувальні властивості завжди доречні. Масло ромашки входить до складу деяких шампунів, ополіскувачів, бальзамів і масок для волосся.
Ромашка стоїть на сторожі здоров'я і краси, будучи найбільш шанованою і доступним природним засобом. Сонячна сила літа завжди допомагає тим, хто побажає скористатися природною коморою здоров'я.