Каланхое - догляд, лікувальні властивості рослини
Сучасні квіткові магазини представляють досить різноманітний вибір каланхое. І не дивно, що багато любителів кімнатних рослин зупиняють свій вибір саме на ньому, адже рослина має квітки неймовірно яскравого забарвлення або популярних ніжних, пастельних тонів, і за ним не складно доглядати вдома.
Крім того, квіти і листя мають лікувальні властивості, які здатні надати допомогу при найрізноманітніших захворюваннях.
[Contents]
Чим примітно «Древо життя»
Батьківщиною кімнатної рослини є Мадагаскар. Крім всім відомого «Дерева життя», в народі цю квітку називають також «оленячі ріжки», а ще однією назвою служить «Каланхое розсічення».
Рослина привабливо також завдяки розміру, що знаходиться в діапазоні від міні-формату до середнього, якраз відповідного в будь-яку кімнату.
Всі члени дружної сім'ї каланхое володіють однією досить важливою для декоративного рослини рисою - вони довго і красиво цвітуть. Яскраві фарби домашніх горщиків квітів радують погляд і створюють атмосферу гарного настрою.
Сорт «Екзотика» відрізняють великі листя з зигзагоподібними краями. А ось колокольчатая виду квітки каланхое «Мірабель» відмінно прикрасять інтер'єр в період довгих зимових вечорів.
На його листі активно розмножуються «повітряні дітки», які мають листочки і корінці. Обсипавшись, вони швидко вкорінюються в грунті. Утворюють численне потомство. Цей домашній квітка має колосальну життєву силу, яка здатна за пару хвилин знеболити рану на тілі або запалення в порожнині рота.
Догляд в домашніх умовах
Догляд за каланхое не вимагає особливих зусиль. Його товсті м'ясисті листя витримують тепле сухе повітря в приміщенні. Надлишок вологи може завдати шкоди рослині, томуполив квітів повинен бути помірним. Своєчасне видалення млявих квіток допоможе оживити період активного цвітіння.
Сезон цвітіння - зима, але за певних умов можна змусити рослину зацвісти в іншу пору року. Видаліть відцвілі суцвіття, зрізавши їх ножицями. Щодня з 16 години вечора до 8 ранку накривайте каланхое відром або достатнього розміру картонною коробкою.
Древо життя - рослина короткого світлового дня. Штучно створені більш короткі дні спровокують освіту квіткових бутонів.
Як пересадити каланхое
Ця рослина стало досить поширеним в наші дні. Багато збирають на підвіконні цілу колекцію різних за забарвленням квітів. Вони можуть бути червоного, жовтого, рожевого, білого кольору. Зустрічаються і махрові квіти.
Квітникарів-аматорів приваблює те, що за ними нескладно доглядати, вони легко розмножуються відростками, швидко вкорінюються у воді. Пересаджувати рослину найкраще навесні.
Причиною пересадки каланхое може стати те, що ви помічаєте, що частина коренів вилазить назовні, земля стала твердою, відчуваєте, що рослині мало місця для розвитку. Якщо ви придбали квітка в магазині, то зазвичай його садять занадто в маленький горщик, та й грунт там в основному торф'яної, а йому потрібен змішаний, тому рослина краще пересадити.
Пересадку каланхое починають з того, що потрібно вибрати відповідний горщик. Найкраще підійде глиняний горщик, на крайній випадок пластмасовий, тільки його потрібно вибрати побільше, ніж колишній. Якщо ви вирішили пересадити в глиняний, його попередньо необхідно кілька годин потримати в воді, щоб вийшли всі гази, які з'явилися після випалу.
Потім підготувати дренаж, землю, яка складається з суміші дернової, листової і піску, вона повинна бути легкою, пропускає вологу. Як дренаж можна використовувати керамзит, черепки, зверху насипати пісок. Дренаж повинен займати приблизно четверту частину ємності горщика.
Потім насипати трохи землі. Витягнути рослина з іншого маленького горщика, струснути частина землі з коренів. Якщо коріння частково загнили, їх видаляємо за допомогою ножиць, пошкоджені місця можна обробити вугіллям. Рослина розміщуємо на середині горщика і починаємо підсипати землю, що залишилася, трохи придавлюючи пальцями біля стовбура. Після пересадки рослину потрібно полити, при цьому простежити, щоб зайва вода витекла.
Для хорошого розвитку каланхое необхідні милостиві умови. Після пересадки кілька днів не ставити на сонячне вікно. Потім бажано вибрати світле вікно, з хорошою освітленістю, але прикривати від прямих сонячних променів. Стежити, щоб земля не пересихала, але і перезволожувати не можна.
Ця рослина відноситься до сукулентних, тому легко переносить сухе повітря, але іноді все ж бажано обприскувати каланхое пульверизатором. Згодом, щоб земля не скінчився, підгодовувати комплексним добривом для кімнатних рослин, особливо під час цвітіння один раз в місяць.
Після того як рослина відцвіте, потрібно зрізати всі засохлі квіти і поставити на більш темне вікно, щоб рослина трохи відпочило і набрало бутони для наступного цвітіння. У цей час потрібно буде скоротити полив.
Каланхое пересаджують за тими ж правилами, як і багато інших рослин - сукуленти. Потрібно тільки знати склад землі і дотримуватися умов, щоб рослина прижилася.
Лікувальні властивості рослини
З давніх-давен цілющими властивостями каланхое користувалися для лікування головного болю, циститу, печінки, при запаленні лімфатичних вузлів, для очищення ран від омертвілої тканини.
Біохімічний склад листя рослини
У лікувальних цілях використовують листя каланхое. Їх них вичавлюють сік, в якому сконцентрована велика кількість корисних інгредієнтів.
Біохімічний склад квітки каланхое
Лікувальні властивості для організму
ФлавоноідиПовишают еластичність кровоносних сосудов.ТрітерпеноідиСпособствуют загасання запалення, а також оновленню тканей.ЛектіниНеобходіми для справної роботи імунної системи організма.ПолісахарідиОсновной функцією є енергетіческая.Дубільние веществаОбладают бактерицидними і протизапальними свойствамі.АмінокіслотиВосстанавлівают м'язову структуру.СтеріниІх споживання здатне знизити абсорбцію холестерину в крові.КатехіниОбладают властивостями антиоксидантів .ФерментиВиполняют роль біокаталізатора.Б уфадіенолідиСтімуліруют тонус серцевого мишци.Органіческіе кислоти(Оцтова, яблучна, лимонна, щавлева) Створюють оптимальні умови для травного процесса.Мікроелементи (Fe, Mn, Al, Cu, Ca, Si) Відповідають за кислотно-лужний баланс організму, підтримують імунітет, і стимулюють кровообращеніе.Вітаміни (аскорбінова кислота, рутин) Регулюють всі функції клітин, сприяють відновленню імунітету, зміцнюють судини
Цілющі властивості каланхое
Домашнє рослина каланхое славиться широким спектром цілющих характеристик, таких як бактерицидний, протизапальний, загоює, кровоспинну дію. У лікувальних цілях використовують свіжий сік (власного виробництва або готовий), листя, відвари, настоянки та мазі з цієї рослини.
Свіже листя
Вживати свіже листя каланхое - це найшвидший і простий спосіб для місцевого лікування запальних процесів. Для цього зрізаний лист миють і подрібнюють. Отриману кашкоподібну масу загортають в бинт або марлю і прикладають як компрес на хворе місце.
Розім'яті свіже листя каланхое також добре справляються з загоєнням ран і зупинкою кровотеч, сприяють загасанню гострого болю, застосовуються при лікуванні панарицію, тріщин на сосках, що виникають при годуванні немовляти, маститу, допомагають при опіках, трофічних виразках і свищах.
сік
Для отримання соку з каланхое рекомендується використовувати заздалегідь заготовлений і витримане тиждень сировину, але підійдуть і свіжозірвані листя і частини стебла:
- Листя потрібно добре очистити і ретельно подрібнити.
- Отриману напіврідку масу поміщають в марлеву серветку і вичавлюють сік.
- Переливають сік в скляну ємність і зберігають не більше 7 днів в холодильнику.
Немає потреби в самостійному приготуванні соку з каланхое. Готовий препарат можна придбати в аптеці.
В цілющих цілях сік квітки каланхое рекомендується вживати зовнішньо або всередину виходячи зі свідчень, в чистому або розбавленому стані. Сік використовують при виготовленні різних мазей і кремів.
Завдяки своїм протизапальну і загоює властивостями сік каланхое широко застосовується в косметології. Його застосовують в боротьбі з пігментними плямами, вікової висипом вугрів. Також в дерматології допомогою соку каланхое лікують висип і хронічні шкірні захворювання.
настій каланхое
Дрібно порубані листя каланхое потрібно пересипати в скляну банку і залити окропом. Вміст слід помістити на водяну баню і прогріти 15 хвилин.
Якщо засіб вживається всередину, розбавляти водою слід в пропорції на ложку настою 10 ложок води. Потрібно застосовувати як додатковий засіб при проблемах в травленні, при гінекологічних патологіях, при туберкульозі.
При локальному вживанні настою каланхое для полоскань, протирання або компресів потрібно дотримуватися пропорцію: 1 частина настою і 5 води.
екстракт
Подрібнити листя і стебло і залити окропом. Слід дотримуватися пропорції 1:10 (на 1 частину сировини з квітки каланхое 10 частин води). Настій потрібно процідити і далі випарити на водяній бані, поки вміст не зменшитися вдвічі.
отриманий екстракт частіше вживається зовнішньо, але при лікуванні окремих захворювань рекомендовано внутрішнє застосування. Лікувальні властивості екстракту дозволяють домогтися позитивного результату при лікуванні туберкульозу, афтозних стоматитів і гінгівіту (запалення і кровоточивість ясен), при захворюванні дихальних шляхів.
{ad1}У косметичному виробництві екстракт каланхое додають в креми, маски, шампуні і бальзами. Екстракт застосовується для живлення сухої шкіри, для очищення жирної шкіри, надає розгладжують дію на зморшки, сприяє швидкому загоєнню тріщин.
спиртова настоянка
Щоб приготувати спиртову настойку, необхідно заздалегідь зрізати листя каланхое і потримати їх в холодильнику, через тиждень листя подрібнити і вичавити сік. Утворене сировину потрібно на 2 дня помістити в холодильник, потім дістати і процідити. Отриманий сік розводять спиртом в пропорції 20 мл соку на 1 мл медичного спирту.
Використання спиртової настоянки каланхое сприяє лікуванню гаймориту, виразки і гастриту. Спиртова настоянка довго зберігається і не втрачає своїх властивостей до року. Зберігати слід в темній і герметично закривається пляшці в холодильнику.
Домашня мазь
Для лікування екземи, псоріазу, пролежнів, гнійних ран, висипу на шкірі, обморожень фахівці рекомендують скористатися маззю з каланхое.
Для приготування мазі потрібно:
- натуральний концентрований сік каланхое - 30 мл;
- безводний ланолін або вершкове масло - 50 г;
- новокаїн - 1 ампула.
Всі інгредієнти потрібно добре вимішати. Якщо є алергія на новокаїн, його слід виключити з рецепта. Зберігають приготовлену мазь в холодильнику не більше місяця.
Рецепти, як використовувати каланхое
Зілля з каланхое вживаються як для місцевого лікування, так і всередину. Тривалість лікування в середньому 2 тижні, але в деяких випадках збільшується на більш тривалий час залежно від захворювання. Терміни необхідно узгодити з лікарем.
Каланхое для лікування нежиті у дітей і дорослих
Отоларингологи радять при риніті закопувати в ніс сік каланхое. Однак попередньо необхідно з'ясувати, чи немає алергії на даний засіб.
Для лікування нежиті у маленьких дітей слід скористатися настоєм або відваром каланхое. Закапувати потрібно по 2 краплі від 3 до 5 разів на день. Не рекомендується використовувати в лікуванні новонароджених і малюків до 5 місяців, так як закопування соку викликає активне чхання, що здатне спровокувати отит у немовляти через потрапляння шкідливих мікробів з носоглотки в вухо.
Для позбавлення від нежиті дітей старше 2-х років використовують розведений відвар каланхое. Більш швидкому прогресу в лікуванні сприяє змазування нутрощів носа ватною паличкою, яку змочують в розведеному соку каланхое. Попередньо необхідно перевірити, чи немає у дитини алергії на рослину.
При лікуванні дорослих і дітей старше 12 років сік рекомендується закапувати в чистому вигляді по 3-4 краплі в кожну ніздрю прохід з проміжком в 2-3 години. Процедура викликає інтенсивне чхання, яке сприяє ефективному очищенню носових пазух. Але якщо виникне дискомфорт, засіб слід розбавити кип'яченою водою.
Лікування наривів, саден, синців, кровотеч на шкірі
У лікуванні різних форм наривів слід застосовувати мазь, в основі якої лежить квітка каланхое.
Лікувальні властивості цієї рослини сприяють загасання запальних процесів і стимулюють загоєння тканин: потрібно накласти пов'язку з маззю безпосередньо на інфікований ділянку або на краю рани після розтину вогнища нагноєння.
Щоб збільшити ефективність лікування, потрібно поєднувати мазь каланхое з маслом звіробою.
Риніт, гайморит
При лікуванні гаймориту так само, як і при лікуванні риніту, свіжий чистий сік каланхое рекомендується закопувати кожні 2 години по 3 краплі в кожну ніздрю прохід.
Від гаймориту дієвим властивістю також є мікс із соку алое і каланхое. Інгредієнти змішуються в однаковій пропорції. Отриману суміш потрібно капати по 2 краплі не менше ніж два рази на день.
При гаймориті корисно також робити компрес з соку: потрібно просочити серветку з марлі соком каланхое і на 30 хвилин прикласти на область між брів і на ніс.
Усунення запалення в яснах, зубного болю, стоматиту, пародонтозу
У стоматологічній практиці використовують лікувальні властивості квітки каланхое для полегшення зубного болю і при різних запаленнях слизової в ротовій порожнині. Стоматологи рекомендують полоскання порожнини рота соком цього дивного рослини.
Перед використанням сік рекомендується зігріти до 370 на водяній бані.
У разі лікування пародонтозу або стоматитудобре робити на ясна або слизову оболонку аплікацію з соком каланхое або зі свіжої кашки, приготовленої з розім'ятих листочків. Аплікацію потрібно накладати тричі на день на 20 хвилин протягом 10-14 днів. Ця процедура також сприяє зміцненню зубів.
При кровоточивості ясен корисно проводити аерозольну інгаляцію з соком.
туберкульоз
У боротьбі з таким серйозним захворюванням, як туберкульоз, успішним доповненням до медичних препаратів є терапія з використанням засобів з каланхое. При лікуванні туберкульозу слід двічі на день приймати після їжі 1 ч. Л. розведеного водою соку каланхое. Розбавляти потрібно 1 частина соку 2 частинами води.
Екзема, вугрі, дерматит
Різні шкірні дерматити, а також екзему і юнацьку вугровий висип допомагає вилікувати втирання свіжого соку каланхое в проблемні ділянки шкіри. Щоденне проведення даної процедури на ніч дозволяє зробити шкіру на обличчі більш чистою, м'якою і білою.
На уражені екземою або псоріаз області також рекомендується накладати лист, очищений від шкірки.
Усунення гематом, синців, екземи, суглобових болів
Як засіб для лікування гематом або синців, а також різних екзем і суглобових болів добре зарекомендувала себе мазь з каланхое, яка володіє знеболюючим ефектом. Мазь слід втирати круговими рухами в хворе місце.
Застосування при вушних болях, отиті
Для зняття вушної болю слід закапати сік прямо в вухо або вставити в вухо марлевий тампон, змочений в настоянці каланхое: На 20 мл соку 1 мл медичного спирту або 3 мл горілки.
Замість соку в марлеву серветку можна загорнути потовчений в кашку лист каланхое і вставити в вухо на ніч.
Лікування захворювань шлунково-кишкового тракту
При проблемах з шлунково-кишкового тракту ефективно використовувати 1 ч. Л. соку каланхое тричі на день. У лікування гастриту або хронічного коліту слід вживати настій цієї рослини за 20-30 хвилин до їжі протягом місяця.
Пролежні, варикозне розширення вен
При лікуванні варикозу на ногах добре застосовувати горілчаний настій каланхое.
Для його приготування потрібно:
- чисті подрібнене листя каланхое скласти в скляну банку;
- приготоване сировину залити горілкою, при цьому слід дотримуватися такої пропорції: квітка каланхое 2 ст. л. + Горілка 200 мл;
- вміст банки настояти до 10 днів у теплому місці;
- потім настій профільтрувати;
- для збереження лікувальних властивостей настій зберігати без холодильника в темному місці.
Розтирати слід протягом 4-х місяців тричі на день, рухаючись від низу до верху. Розтирання також покращує циркуляцію крові. Ефективне дію надає втирання мазі каланхое в проблемні ділянки.
При пролежнях потрібно накладати на уражену ділянку шкіри марлеву пов'язку, змочену в соку або спиртової настоянки рослини каланхое.
Загоює надасть і свіжий лист. Потрібно зняти верхню шкірочку і докласти соковитої боком до пролежнів, зафіксувати бинтом і залишити на ніч. Днем слід знімати пов'язку. Продовжують лікування до зникнення пролежня.
Каланхое в боротьбі з бородавками
Щоб позбутися від бородавки, слід накласти на неї чистий розім'яту лист каланхое і забинтувати. Поміняти пов'язку потрібно через добу. Лікування необхідно продовжувати тиждень.
Використання при фурункульозі, прищах
Завдяки своїм бактерицидним властивостям каланхое ефективно застосовується в боротьбі з прищами і при фурункульозі. Для цього необхідно зняти з свіжозрізаної промитого листочка верхню плівку і ретельно змастити запалене місце.
З метою позбавлення від дефектів на шкірі допомагають також щоденні протирання обличчя розведеним водою соком або накладанням масок з потовчених свіжих листків каланхое.
Лікування захворювань очей: блефарит, кон'юнктивіт
Щоб впорається з кон'юнктивітом або блефаритом, офтальмологи радять прикладати до очей ватяні диски, змочені соком каланхое, навпіл розведеним кип'яченою і охолодженою до комфортної температури водою. Промивати очі слід 3 рази на день.
Лікування захворювань жіночої сечостатевої системи
Медичні препарати, виготовлені на основі рослини каланхое, успішно використовують при лікуванні сечостатевої системи у жінок: ерозія на шийці матки, кіста яєчників, цистит, запальні процеси в нирках.
При лікуванні ерозії шийки матки протягом 10-14 днів застосовують вагінальні аплікації з цього цілющого соку. При цьому не можна вживати нерозбавлений сік, щоб уникнути опіку.
При проблемах з нирками і циститі допомагає вживання соку всередину тричі на день по 1 ч. Л.
Протипоказання до вживання
Практично будь-який мед.препаратов або лікарська рослина має перелік протипоказань, який необхідно враховувати перед вживанням. Не виняток і квітка каланхое, його лікувальні властивості в деяких випадках здатні привезти до негативних наслідків. Зовнішнє нанесення безпечно за умови відсутності алергії на компоненти препарату. При внутрішньому застосуванні необхідно порадитися з лікарем щодо дозування і тривалості терапії.
Не слід застосовувати засоби з каланхое при вагітності і лактації, а також у разі, якщо:
- є онкологічні захворювання;
- знижений артеріальний тиск;
- є захворювання печінки, наприклад цироз або гепатит;
- турбують болі в суглобах або ревматизм;
- спостерігаються алергічні реакції;
- лікування проводиться дитині до року.
Як перевірити себе на появу алергічної реакції
Перевірити чи є алергія на препарат досить просто. Для цього потрібно нанести краплю натурального соку каланхое на внутрішню частину ліктьового згину. Якщо після закінчення 15 хвилин ніякої шкірної реакції (висип, свербіж, почервоніння, набряк) не буде, то немає ніяких заборон в застосуванні даної рослини.
Якщо ж реакція все ж буде, потрібно добре промити ділянку, на якому проводилася проба, прийняти активоване вугілля і пити більше води.
Реакцію на алергію в деяких випадках проводять на слизовій оболонці носа: потрібно змастити носові пазухи краплею чистого соку каланхое. Якщо подальше за цим дією чхання супроводжується свербінням і палінням в носовій порожнині - не слід користуватися даними засобом.
Збір, заготівля, зберігання каланхое
У медикаментозних метою слід використовувати дворічний квітка каланхое. Лікувальні властивості молодого рослини поступаються дорослому, так як у нього в листі і стеблі ще недостатній вміст корисних складових.
За 7 днів до збору листя потрібно припинити полив квітки, але переставляти горщик при цьому не слід, щоб не змінити звичний температурний і світловий режим каланхое. Все це сприяє концентрації активних компонентів в листі.
Для приготування цілющих зілля слід використовувати нижні листки: Вони більш соковиті і акумуляція корисних речовин в них вище. Листя потрібно добре очистити серветкою.
Як показали дослідження, якщо витримати тиждень зрізані листя каланхое, то кількість корисних компонентів зростає вдвічі. З цією метою зібрані і очищені листя потрібно звернути в паперову серветку або серветку з натуральної тканини і покласти в холодильник або інше прохолодне місце.
Через тиждень або 10 днів сировина готова до використання.
При приготуванні зілля з квітки каланхое не рекомендується користуватися металевим посудом. Щоб уникнути окислення і зберегти лікувальні властивості, необхідно використовувати скляну або дерев'яний посуд.
Крім застосування в приготуванні лікарських засобів, домашнє рослина каланхое добре справляється з функцією очищення повітря в приміщенні.
Каланхое - правила догляду за рослиною в домашніх умовах, лікувальні властивості:
Рецепти застосування каланхое в народній медицині: