Чи можна їсти алое, лікувальні властивості, застосування
Все більша кількість людей для профілактики і лікування хвороб намагаються застосовувати натуральні засоби. Так, одним з криниць корисних властивостей є поширена рослина столітник. Через велику кількість корисних властивостей, багато хто задається питанням, а чи можна їсти алое і як його правильно вживати.
[Contents]
Склад і калорійність рослини
До складу цієї рослини входить не менше 75 поживних речовин і близько 200 активно діючих компонентів в різних концентраціях.
Таблиця основних речовин, що містяться в листі алое:
Найменування речовини
властивостіВплив на організм
АлоінОказивает послаблюючу дію на організмСтімулірует перистальтику кішечнікаАнтрахінониОказивают послаблюючий ефект, антибактеріальний і противірусний еффект.Оказивают подразнюючу дію на кішечнікСапонін - глікозідХарактерізуется протизапальними, антисептичними і очисними свойстваміСтімуліруют центральну нервову сістемуГексуроновая кіслотаОбладает антиоксидантними свойстваміВиводіт токсини, стимулює зростання клетокРамнозиПовишает життєдіяльність клетокПітает шкіру на клітинному уровнеОкс ідаза, каталаза, алііназа амілаза, целлюлаза, Що володіють протеолітичними властивостями ферментиСодействуют розщепленню важко засвоюваних продуктовАльфа-амілазаОбладает протизапальними свойстваміБорется із запаленнями тканин і їх набрякомКрім цього, до складу соку алое включаються замінні і незамінні амінокислоти, комплекс мінералів і вітамінів, а калорійність складає всього 20 ккал на 100 г продукту.
Саме завдяки такому широкому переліку хімічних речовин столітник знайшов велике застосування в багатьох сферах життя людини.
У чому користь вживання алое в їжу
Чи варто говорити, що використання листя алое для зовнішнього і внутрішньом'язового застосування стало звичним. Однак інформація про те, що рослина можна їсти, для багатьох стає новиною.
Завдяки численним дослідженням доведено, що в результаті вживання листя або соку столітника в їжу поліпшується робота багатьох органів і найважливіших систем людського організму, а саме:
- поліпшується робота кишечника, шлунку і системи шлунково-кишкового тракту в цілому;
- відбувається очищення організму від токсинів;
- коригується робота кровоносної системи;
- стимулюється клітинний ріст;
- підвищується імунітет.
З огляду на безліч корисних властивостей і низьку калорійність, листя і сік цього корисного рослини часто використовують виробники дієтичного харчування в складі різних напоїв і сумішей.
Хімічний склад листя алое найбільш підходить для профілактики і лікування таких захворювань шлунково-кишкової системи, як:
- Запор. Досить делікатна проблема, але зустрічається часто. Особливі ферменти, присутні в алое, допомагають розщеплювати навіть такі важкі для перетравлення продукти, як крохмаль. Сік рослини завдяки кислотам, що містяться в ньому, м'яко подразнює стінки шлунка і кишечника, стимулюючи перистальтику.
- Гастрит. При вживанні алое збільшується вироблення шлункового соку, що знижує підвищену кислотність, а також стимулюється моторика.
- Виразка шлунку. Сік алое і містяться в ньому протизапальні та протимікробні речовини благотворно впливають на стінки шлунка і кишечника. Вони борються з бактеріями, знімають запальний процес.
Шлаки і токсини, що накопичуються в організмі, погіршують роботу організму, для очищення і запобігання небажаних наслідків можна їсти алое. Лише невелика кількість прозорого гелю алое здатне вивести з організму речовини, не розчинні в рідини, завдяки здатності зв'язувати їх і підвищувати розчинність.
В результаті очищення організм оновлюється і молодшає на кілька років, поліпшується стан волосся, нігтьових пластин і шкірних покривів.
Алое давно застосовується у виробництві косметичних засобів, призначених для догляду за шкірою. Рослина вважається гіпоалергенним і підходить для самої чутливої шкіри, так як алергічна реакція на нього велика рідкість.
Жінки застосовують косметичні маски, до складу яких входить алое. Для лікування опіків, травм, наривів та інших ушкоджень шкіри ця рослина незамінне.
Однак для поліпшення стану шкіри алое можна приймати і в їжу. Рослина стимулює вироблення колагену, зростання нових клітин, а також білкової основи сполучних тканин, що важливо при інфарктах.
Потрапляючи в кровоносну систему, алое підвищує здатність клітин засвоювати корисні речовини і переносити кисень. Речовини, що містяться в ньому, сприяють нормалізації кров'яного тиску, зниження холестерину і поліпшення мікроциркуляції крові. Саме тому екстракт алое часто використовують при проблемах з серцево-судинною системою.
Беручи до уваги все неймовірні властивості алое, є його можна навіть при відсутності гострої необхідності для лікування хвороб, буде не зайвим використовувати його для загального зміцнення імунітету. Відновлення лужного балансу, тонусу організму, поліпшення травлення, а також відновлення організму після хвороб - далеко не весь перелік позитивного впливу алое при прийомі в їжу.
{ad1}Сік алое - користь і шкода
Сік алое - це жовтувата, в'язка рідина, що отримується шляхом видавлювання з листа алое. Завдяки вмісту в ньому речовин сік алое має низку лікувальних властивостей:
- зміцнює імунітет;
- очищає організм;
- покращує обмінні процеси;
- бореться із запальними процесами;
- знеболює;
- покращує роботу систем організму (судинну, нервову, травну, сечовидільну).
Однак при неправильному прийомі можуть виникнути симптоми передозування негативного характеру. Найчастіше передозування супроводжується пошкодженням слизової шлунка і кишечника, в результаті чого виникає сильна діарея.
Про питання дозування можна не переживати тільки при зовнішньому застосуванні, в цьому випадку алое нешкідливо.
Чи можна їсти алое сирим, з шкіркою або без
Як правило, листя алое не їдять цілком в чистому вигляді. Найчастіше використовують сік, вичавлений з листя, або гель, отриманий шляхом видалення верхнього шару шкірки.
Фахівці не рекомендують використовувати саму шкірку при приготуванні різних лікувальних рецептів. У ній містяться отруйні речовини, що є захисною системою рослини від шкідників.
Який алое вибрати
Вважається, що тільки цей вид не провокує зростання ракових клітин через що входить до складу речовини під назвою Ацеманнан, що сприяє регенерації на клітинному рівні.
На думку фахівців, найбільша концентрація корисних речовин спостерігається в рослинах, вирощених у відкритому грунті. Для лікування використовують нижнє листя рослини довжиною від 18 см, яка досягла віку не менше 3-х років. Більш молоді рослини не володіють достатніми лікувальними властивостями.
Рекомендується не поливати рослину за два тижні перед відрізанням листя, так концентрація корисних речовин буде вище.
Народні рецепти для лікування в домашніх умовах
Існує безліч рецептів з використанням алое, кожен з яких застосовується при лікуванні в домашніх умовах.
Рецепт - кагор, мед, алое
Найбільш популярними з них є Алое з медом і кагором. Мед і кагор виступають не тільки як консерванти соку, вони здатні підсилити, розкрити цілющі властивості рослини, а також приховати гіркуватий присмак.
Найбільш часто цей рецепт застосовують при бронхітах, кашлюку і туберкульозі. На 700 мл кагору, знадобиться 300 мл соку суккулента і 10 г меду. Кількість меду за бажанням можна збільшити.
Через вміст алкоголю цей рецепт не рекомендується для вживання дітьми.
Як готувати і приймати сік
Для приготування соку найкраще підходять свіже листя, але при необхідності їх можна зберігати в зоні холодильника з нульовою температурою 24-48 годин, без втрати властивостей. Зрізані листки промиваються для видалення пилу і мікробів з поверхні, після чого будь-яким зручним способом вичавлюється сік.
Для довгострокового зберігання сік змішують з горілкою дотримуючись пропорцію 4/1. Приймають сік в чистому вигляді або у складі сумішей і настоянок в дозуванні, відповідного ступеня і характеру захворювання.
Таблиця дозування соку алое при найбільш поширених хворобах:
Найменування хвороби
Дозування соку алоеОсобливості застосування та склад
Застуда, насморкКапать 3-4 краплі в кожну ніздрю проходІспользуют свіжий сік протягом 7 днейКон'юнктівіт1капля в кожен глазІспользуют суміш 1 частина соку / 1 частина медаКатаракта1 крапля в кожен глазІспользуют розчин в співвідношенні 1 частина соку / на 10 частин водиКашель3р. на добу по 1 ч. л.1часть соку / 1 частина медаІзжога½ скл. 1-2 прийоми. в деньсвежій сік 0,5 ст. л, корінь лепехи 1 ст. л., 300-250 мл. водиПрі інфаркті міокарда1 / 3 скл. протягом дня0,5 ст. води, 2 ст. л. соку, 3 ст. л. сухофр.Язва, гастрит, запор1 ч. л. до едичістий сокПрі істощеніі1 ч. л. 3 р. день до еди½ склянки соку, 500 р подрібнених волоських горіхів, сік 3-4 лимонів, мед 300 гр.Стімуляція імунної системи, очищення крові і желудка1 ст. л. 3 р. День3 частини соку / 1 частина водиПеред прийомом алое в їжу слід проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути ускладнень.
Алое з медом: як приготувати, рецепт
Мед за своїми властивостями є універсальним засобом і використовується в 70% всіляких рецептів для лікування. Сік алое не є винятком, так як в комплексі кожен з інгредієнтів підсилює властивості складу.
Фахівці рекомендують при захворюваннях проводити лікування курсом не більше одного місяця, а при простудних захворюваннях п'яти днів.
Сік, найкраще свіжовичавлений, і рідкий мед поєднуються в пропорції 1/1, зберігається така суміш не більше місяця. Незважаючи на гіркий присмак соку, солодкість меду перебиває неприємні відчуття, особливо це важливо для дітей.
При вагітності і грудному вигодовуванні
Жінку в цікавому положенні буде хвилювати, чи можна їй є алое або варто утриматися.
З огляду на великі гормональні перевантаження, яких зазнає організм майбутньої мами, фахівці не рекомендують вживати алое перорально. Такі біологічно активні речовини рослини, як антрахінони, можуть спровокувати скорочення мускулатури матки, внаслідок чого відбудеться викидень.
Як давати алое дітям
Чи можна дітям їсти алое для лікування простудних захворювань, це питання задає собі кожна мама перед застосуванням цього засобу. Особливо гостро це питання стоїть в осінньо-зимовий період.
Багато батьків і лікарі в своїй практиці застосовують алое для лікування дітей, починаючи з грудного віку. Попередньо необхідно зробити тест на алергічну реакцію. Починати прийом варто з 1 краплі соку, розведеної водою, в подальшому дозу та концентрацію можна поступово збільшити.
Чи можна їсти рослина в профілактичних цілях
Крім лікування наявних хвороб різних ступенів тяжкості, прийом алое допускається в профілактичних цілях в якості імунно-зміцнювальний засіб. Підходить для попередження простудних захворювань, поліпшення обмінних процесів і хвороб серцево-судинної системи.
Кому не можна приймати. Протипоказання
Крім вагітності, застосування алое має ряд протипоказань, недотримання яких може призвести до різних ускладнень:
- проблеми серцево-судинної системи тяжкого ступеня;
- захворювання нирок і жовчного міхура;
- гострі розлади;
- захворювання з кровотечами (геморой, маткові, шлункові кровотечі);
- онкологія.
Алое є біостимулятором росту клітин, тому фахівці вважають, що при онкологічних захворюваннях існує ризик зростання ракових клітин. Існує можливість індивідуальної непереносимості речовин, що містяться в алое.
Є алое чи ні - питання індивідуальне. З упевненістю можна сказати лише те, що при дотриманні рекомендацій фахівців, правильних доз і пропорцій домагаються бажаних результатів.
Про лікувальні властивості чудо-рослини, а також про те, чи можна їсти алое, - це відео:
Як з алое приготувати сік і правила його вживання: