Фісташки в раціоні малюків. З якого віку можна давати дитині фісташки
Фісташки часто зараховують до горіхів, хоча насправді вони відносяться до класу насіння. Їх дозрівання настає восени — в період з вересня по листопад, в залежності від сорту і кліматичних особливостей регіону вирощування. Після дозрівання шкаралупа плода розкривається, що супроводжується специфічним клацанням. У народі вважається, що фісташки покращують настрій, роблять людей більш щасливими і радісними. Наша стаття присвячена користі фісташок, сьогодні ми розповімо, з якого віку їх можна давати малюкам, як уникнути проблем зі здоров'ям, яким чином їх вживання відіб'ється на організмі дитини.
Склад
Найбільше в фісташках міститься жирів — майже 50 %. Ще в них присутня значна кількість білків — близько 20 %. Вуглеводи — в мінімальній кількості, всього 7 г на 100 р. Зазначені значення справедливі для висушених фісташок, адже саме такі продаються в наших магазинах. Крім цього в них є вітаміни, мінерали та інші корисні речовини. Серед найбільш значущих — залізо, кальцій, мідь, фосфор, магній, селен, цинк, вітаміни А, Е і С, піридоксин, тіамін, рибофлавін.
Крім звичайних жирів в фісташках є ненасичені — на 100 г продукту їх припадає приблизно 6 р. Особливий інтерес представляють мононенасичені жири, в тому числі олеїнова кислота, поліненасичені представлені переважно лінолевої кислотою. Ці речовини надзвичайно важливі й корисні для організму.
Є в фісташках і амінокислоти. Так, в 100 г продукту міститься достатній запас, щоб перекрити добову потребу організму в цих речовинах. У насінні фісташкового дерева присутні 12 незамінних кислот, надають позитивний вплив на здатність клітин до самовідновлення і зростання. Особливо важливі ізолейцин і валін — саме від них залежить швидкість формування м'язів. Містяться в фісташках і замінні амінокислоти: серин, пролін та інші речовини.
Чим корисні фісташки
Фісташки — надзвичайно ситний продукт, який відмінно втамовує відчуття голоду. Дайте дитині кілька штук з собою в школу, і він зможе підкріпитися в перервах між уроками. Це відмінний варіант для відновлення сил, якщо ваш малюк займається спортом. У фісташках містяться фенольні сполуки, це група особливих речовин, які гальмують руйнування клітинних оболонок. Таким чином, продовжується їх життєздатність.
Цей продукт корисний всім людям, що зазнають підвищені навантаження: як інтелектуальні, так і фізичні. Фісташки стимулюють роботу мозку, покращують реакцію, перешкоджають виникненню стомлюваності. Особливо вони корисні в період реабілітації після травм або хірургічних втручань, коли організму вкрай важлива підтримка і повноцінне харчування. Інші властивості фісташок:
- Корисні при захворюваннях дихальних шляхів, зокрема, поліпшать стан пацієнтів з туберкульозом — зрозуміло, в якості допоміжного, а не основного засобу.
- Сприяють поліпшенню зору — при регулярному вживанні. З цієї причини слід включити фісташки в раціон дітей, які багато часу проводять за підручниками і книгами.
- Зміцнюють судини, тому їх рекомендують дітям зі слабкою серцево-судинною системою.
- Підтримують печінка, зокрема, фісташки варто вживати після терапії фармацевтичними препаратами, що створюють підвищене навантаження на цей орган.
- Допомагають прочистити жовчні протоки — виводять токсини і шлаки.
Фісташкові горішки не тільки корисні, але й смачні. Діти із задоволенням ласують цим продуктом, отримуючи величезне задоволення.
З якого віку?
Спори між батьками про оптимальному віці введення фісташок в раціон дітей не вщухають. У мережі можна зустріти відгуки мам, які привчили малюків до цього продукту ще до року, однак не варто експериментувати з власною дитиною. Найбільш безпечний момент розширення раціону дочки чи сина за рахунок фісташок — не раніше 3 років. До цього віку травна система дитини містить достатню кількість ферментів для перетравлення насіння і горіхів.
Для першого разу запропонуйте дитині 1/4 насіння фісташкового дерева — окремо або разом з десертом, наприклад, морозивом або суфле. Проводити «дегустацію» краще до обіду, щоб ви встигли помітити тривожні симптоми. При найменшій тривозі не зволікайте, одразу ж вирушайте до лікаря. Якщо малюк схильний до алергії, привчання до фісташкам варто відкласти до 5-6-річного віку. Пам'ятайте для дошкільника максимальна порція цього продукту становить не більше 5-6 штук.
Заходи безпеки
Найчастіше після вживання фісташок виникає запаморочення, також дитина може відчути нудоту. Іноді реакція проявляється висипаннями на шкірі, в гіршому випадку — набряком гортані. Якщо таке станеться, необхідна екстрена допомога, так як є загроза життю дитини. При наявності яких-небудь сумнівів не соромтеся попросити поради у педіатра, який добре знає вашу доньку чи сина.
Врахуйте, що далеко не завжди алергія на фісташки протікає типово. Реакцію на цей продукт легко переплутати з застудою або, приміром, розлад травної системи. Можливі симптоми: чхання, діарея, сонливість, сильний занепад сил, апатія. Часто проблеми зі здоров'ям виникають після вживання солоних фісташок, від їх вживання краще взагалі утриматися, так як вони створюють підвищене навантаження на нирки.
Страви з фісташками
Мандариновий суп з фісташками
Продукти: на 6 мандаринів буде потрібно 1 л мандаринового соку, 3 стіл. ложки цукрового піску, 4 стіл. ложки фісташок, 1 стіл. ложка крохмалю, м'ята для прикраси.
Приготування. Мандарини очистити від шкірки, розділити кожен плід на часточки, видалити з фісташок шкаралупу. Крохмаль розвести водою у співвідношенні 1:2. Мандариновий сік і цукор покласти в сотейник, поставити на вогонь і дочекатися, поки закипить, після чого дати трохи охолонути і акуратно ввести в отриманий сироп крохмаль. Додати туди мандаринові дольки і фісташки, після чого розлити по тарілках і прикрасити листочками м'яти.
Цукерки з фісташками
Продукти: по 50 г вершкового масла, цукрового піску і згущеного молока, по 10-15 г мигдалю і волоських горіхів, 20 г фісташок, 25-30 мл води, чверть лимона.
Приготування. Приготувати цукровий сироп, як тільки він закипить, видавити в нього лимонний сік і додати згущене молоко з вершковим маслом. Проварити протягом 20 хвилин, вогонь повинен бути слабким, щоб суміш не підгоріла, її необхідно постійно помішувати. В кінці приготування додати в суміш подрібнені горіхи, отриману масу трохи остудити, після чого помістити в застелену харчовою плівкою форму і поставити в холодильник.