Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості
28.04.2018 0

Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості

Здоров'я дитини
В закладки


лактозна недостатність являє собою патологічний стан, при якому у дитини спостерігається повна нездатність до розщеплення і переварювання молочного цукру або, як його ще називають, лактози.

Даний стан виникає внаслідок недостатнього рівня вироблення спеціального ферменту - лактози, який утворюється в кишечнику.

Отже, сьогодні ми поговоримо про те, що таке лактозная недостатність у немовляти, симптоми і особливості цього явища.

Загальна інформація по лактозной недостатності

Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості
Нормальне травлення і лактозная непереносимість

Всі ферменти, що беруть участь в процесі травлення, мають сувору специфічністю, а це означає, що при недостатньому виробленні лактози її просто неможливо нічим замінити.

У нормі кишечник дітей виробляє повний спектр всіх необхідних ферментів для перетравлення грудного молока, так як саме материнське молоко є основним продуктом харчування у дітей раннього або грудного віку. У міру дорослішання дитини відбувається зниження вироблення зазначених ферментів, так як молоко перестає бути основною їжею людини.

Симптоми лактозной недостатності у грудничка з'являються в тому випадку, якщо в його кишечнику перестає вироблятися лактоза, необхідна для розщеплення лактози, яка, потрапивши в цілому вигляді в товстий відділ кишечника і розщепившись там, може призводити до виникнення сильної діареї, виражених болів в області живота, а також до здуття живота і метеоризму.

Симптоми лактозной недостатності у грудничка дуже схожі за своїми проявами з алергічною реакцією на коров'яче молоко.

Однак важливо розуміти, що ці два патологічних стани мають абсолютно різні етіологічні причини і механізми розвитку, а також вимагають абсолютно різного терапевтичного лікування.

Причини лактозной недостатності

В більшості випадків, лактозная недостатність не представляє собою самостійного захворювання, а лише є наслідком будь-яких інших захворювань. При постановці такого діагнозу необхідно знайти першопричину, яка призвела до порушення здатності шлунково-кишкового тракту розщеплювати молочний цукор.

Види лактозной недостатності:

  • первинна (Існує три її різновиди: вроджена, транзиторна і дорослого типу);
  • вторинна (Цей тип виникає після перенесених кишкових інфекцій або при захворюваннях шлунково-кишкового тракту іншої етіології).

Лактозна недостатність у немовляти: симптоми

Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості
При лактозной недостатності у грудничка спостерігаються діарея (або запор), дисбактеріоз, неспокій і постійний плач

Фахівці виділяють такі характерні елементи клінічної симптоматики лактозной недостатності:

  • виражена діарея;

  • здуття живота зі збільшенням його в розмірах;

  • виникнення кишкових кольок;

  • часті відрижки безпосередньо після годування;

  • розвиток дисбактеріозу;

  • алергічні реакції.

Розглянемо кожен із симптомів окремо.

діарея

При лактозной недостатності відбувається різке збільшення кількості нерасщепленной лактози, яка накопичується в просвіті товстого відділу кишківника. Потім, так як лактоза є осмотично активною речовиною, вона стимулює процес надходження рідини, а саме, води, в просвіт даного органу. І вже внаслідок накопичення великої кількості рідини і розвивається діарея, або по-простому - пронос.

Діарея при лактозною недостатності виглядає приблизно так: дуже рідкий, у ряді випадків пінистий стілець, який буває близько десяти разів за добу. Практично завжди в стільці є різні домішки, такі як слиз, неперетравлені грудочки їжі, «зелень». Дитина під час нападів діареї стає неспокійним, що у грудних дітей проявляється постійним плачем.

Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості
Здуття живота - один із симптомів лактозною недостатності

Здуття живота

Механізм виникнення здуття живота при лактозною недостатності практично аналогічний схемі розвитку діареї при даному захворюванні. Велика кількість нерасщепленной лактози накопичується в товстому кишечнику і починає ферментіроваться за допомогою мікроорганізмів, колонізує даний орган.

{ad1}

В результаті таких хімічних реакцій утворюються різні органічні кислоти і гази, такі як вуглекислий газ, водень і метан. Зазначені гази, накопичуючись в товстому кишечнику, викликають його різке здуття, розтягнення стінок, і як наслідок, припинення перистальтики.

Практично завжди такі симптоми лактозной недостатності у грудничка, як здуття живота і кишкові кольки розвиваються паралельно, так як після розтягування кишечника газами обов'язково виникає больовий синдром різного ступеня вираженості.

Відрижки після годування

Відрижки безпосередньо після годування можуть розвиватися і у абсолютно здорових дітей при порушенні правильної техніки вигодовування. Таким чином, не можна стверджувати, що якщо дитина відригує, то це стовідсоткова лактозная недостатність у немовляти. Симптоми при даному захворюванні повинні йти паралельно.

Відрижки не зважають явною ознакою лактозной недостатності з тієї причини, що механізм їх виникнення полягає в неправильній або неадекватною роботі клапана, що знаходиться в місці переходу нижньої третини стравоходу в шлунок, апри недостатності лактози відбувається порушення процесів всмоктування в області тонкого кишечника.

дисбактеріоз

При лактозной недостатності, як було сказано вище, відбувається накопичення досить великих обсягів лактози в просвіті товстого кишечника. З плином часу ця речовина починає розщеплюватися мікрофлорою кишечника, що буде приводити до різкої зміни рівня кислотності в цьому органі.

Все це служить прямим поштовхом до стимуляції зростання патогенних мікроорганізмів, які досить швидко починають придушувати нормальну мікрофлору кишечника дитини і приводити до виникнення дисбактеріозу.

алергічні реакції

Алергічні реакції такожне є прямою ознакою лактозной недостатності, вони можуть лише посприяти правильній постановці діагнозу. Однак, в той же час, необхідно чітко диференціювати недостатність ферменту лактози від алергії на білок коров'ячого молока.

Виразність алергічних реакцій може бути найрізноманітнішою, але найчастіше проявом лактозной недостатності вважаєтьсявисип на шкірі, має алергічний характер.

Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості
При лактозной недостатності можлива поява висипу

Існує також ряд додаткових симптомів лактозною недостатності у грудничка. це:

  • дуже повільна швидкість збільшення зросту і ваги (дитина з лактозною недостатністю буде відставати у фізичному, а в ряді випадків, і в психічному, розвитку від своїх однолітків);
  • важкі форми залізодефіцитної анемії, яка не піддається лікуванню шляхом застосування стандартних препаратів;
  • в ряді випадків замість діареї у дитини з недостатністю лактози може розвинутися виражений запор.

Для постановки діагнозу - лактозная недостатність, вся вищевказана клінічна симптоматика повинна бути обов'язково підтверджена наступними видами аналізів (тобто недостатність лактози обов'язково має не тільки клінічні, але й лабораторні ознаки):

Визначення рівня вмісту вуглеводів в калових масах

Нормальний вміст вуглеводів в калі у немовляти може коливатися до 0,25%. Цей метод вказує на загальну здатність організму засвоювати вуглеводи, що надходять з їжею. при наявності у дитини лактозной недостатності цей показник буде значно підвищено.

Визначення рН калових мас

Є одним з найбільш наочних показників. При лактозной недостатності рН калу буде різко знижуватися.

Лактозна недостатність у немовляти. Симптоми і особливості
При лактозной недостатності слід використовувати для годування немовляти спеціальні суміші

Визначення концентрації певних газів в повітрі, що видихається

Так як при лактозною недостатності в просвіті товстого кишечника починає скупчуватися велика кількість таких газів, як метан, водень і вуглекислий газ, то наочним показником цього захворювання стане значне підвищення концентрації цих трьох газів в повітрі, що видихається.

Визначення активності ферменту лактози

Визначення активності лактози є «золотим стандартом» у діагностиці лактозной недостатності, так як дозволяє швидко і точно поставити діагноз, провівши біопсію з практично будь-якої ділянки тонкої кишки. Однак даний метод широко не поширений внаслідок його дорожнечу і складність проведення.

дієта

Діетодіагностіка широко застосовується у визначенні лактозной недостатності, так як при перекладі дитини на повністю безлактозную дієту відбувається швидке зменшення симптомів лактозною недостатності у грудничка, а це буде безпосередньо говорити за постановку правильного діагнозу.

речовина лактоза міститься не тількив грудному молоці матері, але і в адаптованих молочних сумішах, в коров'ячому молоці і навіть в кисломолочних продуктах. Цей факт необхідно враховувати при дотриманні безлактозної дієти. Для проведення правильної діетодіагностікі необхідно строго виключити всі перераховані продукти в цей період.

Для годування немовляти слід використовувати спеціальні адаптовані безлактозні суміші.

Висновок

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що лактозная недостатність у немовляти має досить різноманітні симптоми, що призводить до виникнення різних труднощів в постановці правильного діагнозу. І тільки сукупність таких отриманих даних, як анамнез, клінічні прояви і результати лабораторних аналізів, можуть підтвердити наявність даного захворювання.

Однак слід пам'ятати, що лактозная недостатність вкрай рідко буває самостійним захворюванням. Лікарю-педіатру завжди потрібно бути насторожі, щоб не пропустити справжню причину, що викликала порушення в роботі травної системи немовляти.

Дізнайтеся прямо зараз про самому корисному препараті Плантекс для новонароджених (інструкція із застосування). Від кольок, запорів, здуття, відрижки і для нормалізації травлення.

Комментарии (0)
Додати коментар
Запор у новонародженого при грудному вигодовуванні лікування
Найпоширеніша проблема, з якою батьки стикаються з дитиною до 1-го року, це порушення функції кишечника. Щоб визначити запор, необхідно звернути увагу на частоту стільця
Ознаки дисбактеріозу у немовлят. симптоми дисбактеріозу
Останнім часом тема дисбактеріозу стала популярною. Більшість думають, що це захворювання.
Чому немовля сригивает після годування
Відрижка у дитини грудного віку є досить поширеним явищем. Це відбувається як при годуванні груддю, так і після прийому суміші.
Алергія у грудничка (педіатр Комаровський про недугу)
Несподіваною, непростий і не завжди легко вирішуваною проблемою для багатьох батьків стає алергія у немовляти. Обов'язком людей, від яких залежить якість життя малюка з
Що таке ізолят сироваткового протеїну, мета прийому
Ізольований сироватковий білок отримують шляхом іонного обміну і фільтрації молочної сироватки, призначеної для виробництва сиру. Це найчистіший протеїн, по-іншому