Чи можна вагітним їсти черешню. Користь ягоди і можливу шкоду
Всі майбутні мами мріють про народження здорової дитини. Деякі продукти в такий період стають небезпечними для ще не народженого малюка і його матері. Чи можна вагітним черешню? Яка кількість цієї ягоди буде безпечним?
В яких випадках є черешню не варто
Потрібно відразу відзначити, що вагітним рекомендується їсти більше рослинної їжі, в тому числі черешню. Але деяким жінкам в положенні треба поставитися до такої ягоді з обережністю:
- запор. Здавалося б, все просто: черешня має послаблюючу дію на кишечник. Значить, повинна допомагати при такій проблемі. Але лікувати нею запор, що триває тривалий час, самостійно не варто. Треба порадитися з лікарем.
Запор - ознака непрохідності кишечника. Перш ніж братися за боротьбу з цією проблемою, необхідно виключити небезпеку. Крім того, при такій проблемі зі стільцем не можна їсти сушену черешню, т. К. Вона володіє закріплює ефектом. Особливо в надмірних кількостях.
- Діарея і здуття живота. Жінкам, які мають такі проблеми, від вживання цієї ягоди, особливо солодких сортів, краще відмовитися. Особливо якщо є її у великих кількостях. По-перше, вона виробляє проносний ефект. По-друге, може спровокувати підвищення газоутворення, а здуття живота і без цього є частим супутником вагітності.
- Підвищення температури, гіпотонія. Цей симптом супроводжується розширенням судин і зниженням артеріального тиску. А така ягода і так сприяє його зниженню.
- недостатня вага. Черешня - низькокалорійний продукт, багатий легкозасвоюваними вуглеводами. Її вживання сприятиме зниженню апетиту, через що може погіршитися самопочуття вагітних з такою проблемою.
- Виразка і гастрит з підвищеною кислотністю. При таких проблемах вживати черешню без попередньої консультації лікаря не варто.
- діабет. Чи можна вагітним черешню при підвищеному рівні цукру? Ягода на 30% складається з глюкози. Тому при підвищеному рівні цукру є її варто з обережністю. А ще краще, тільки заздалегідь проконсультувавшись з лікарем.
- цистит, особливо при загостренні. Так як черешня дратівливо діє на слизову сечового міхура.
- Індивідуальна непереносимість і алергічні реакції.
Які можуть бути обмеження
Дуже часто жінки в очікуванні дитини зловживають окремими продуктами, в тому числі черешнею. Так робити не можна. У цей період необхідно дотримання заходів. Тому є черешню можна, але в розумних межах. Раціон повинен бути добре збалансований.
250 г такий ягоди - достатня кількість для заповнення організмом запасу вітамінів і мінералів. Але, якщо дуже хочеться, то 450 г в день, при відсутності протипоказань, цілком прийнятне кількість. Важливо, щоб цей обсяг був з'їдений не за один присід, а розбитий на кілька прийомів.
Чи можна вагітним їсти черешню в великих обсягах? Перевищення зазначеної кількості ризиковано для майбутньої мами і її дитини. Це підвищує ймовірність виникнення алергічних реакцій у обох. Крім того, вживання такої ягоди у великих кількостях збільшує ризик підвищення артеріального тиску, що в період вагітності дуже небезпечно.
{ad1}Для найкращого її засвоєння і зменшення ймовірності здуття живота, варто вживати таку ягоду окремо від іншої їжі. Є її варто з проміжком в 30 хвилин до і після вживання інших продуктів.
У період вагітності будь-які рослинні продукти, в тому числі і черешню, варто їсти тільки в відповідний їм сезон. Це знизить ймовірність попадання в організм мами і малюка шкідливої хімії.
Будь-які фрукти в період вагітності, як і черешня, - дуже корисні. При відсутності протипоказань, дотриманні всіх рекомендацій, є її не просто можна, а навіть потрібно. Адже її склад багатий і вітамінами і мінералами, важливими для повноцінного розвитку вагітності.
Трохи про черешні
Черешня, за визначенням, це листопадне рослина сімейства Рожеві. Культура підрозділяється на безліч сортів, тому вважається, що ягоди черешні можуть бути за кольором зовсім несхожі між собою. Вони можуть бути навіть білого кольору. Але частіше зустрічаються яскраво-червоні плоди.
Особливо апетитно виглядає надзвичайно цінна і ласа ягода черешні темно-вишневого кольору, майже чорного. М'якоть легко відділяється від кісточки, і ягода відрізняється своїм солодким смаком і соковитістю.
Черешня починає цвісти наприкінці весни. Це дуже красива картина. Ніжні білі квіточки прекрасно виглядають на тлі блакитного неба і тільки що розпустилася зелені і трави. І ось уже травень закінчується. На початку червня дерево дає врожай. Починається плодоношення черешні. Тут саме час не запізнитися з огляду на те, що птахи просто обожнюють цю ягоду.
Вони можуть прилетіти зграєю, і за один день подзьобати всю ягоду. Тому рекомендується стежити за врожаєм, і, як тільки черешня наллє соком, стане стиглої, швидше збирати врожай.
Садівники не натішиться: дерево дає за один сезон до 50 кілограмів ягід. І це чудово зважаючи на ту обставину, що скористатися цілющими якостями черешні можуть всі бажаючі. Як ми вже з'ясували, вагітним можна і потрібно їсти черешню.
Чи можна вагітним їсти черешню: користь ягід
Роботи з переробкою цінної сировини для домогосподарок хоч греблю гати. Тільки встигай, закочувати компоти і вари варення. Зате в довгі зимові вечори приємно зазирнути в заповітний куточок, де стоять баночки з вітамінним джемом або компотом. Як вони виручають в холоду!
Гарячий чай, вазочка, в яке налито смачне варення, теплі капці і телевізор, і ось вже вечір вдався. Консервована надзвичайно цінна і ласа ягода, звичайно, містить менше цілющих вітамінів, ніж свіжа.
Але все ж отримати порцію цілющих вітамінів С, РР, А і В і взимку вдасться, якщо є черешню в консервованому вигляді. Чи можна вагітним їсти консервовану черешню? Звичайно можна.
з важливих для здоров'я мінералів в ній біологи відзначили такі речовини, як калій (Знімає набряки), кальцій (Зміцнює ряд тканин в організмі), магній (Необхідний для стабільної роботи м'язів, важливий для серця). Є в ній навіть натрій. Ну а залізо, яке в ній є, веде боротьбу з недокрів'ям.
Хроніка ягоди надзвичайно багата і має вік вже 8000-10000 років. Культивування ягоди широко зустрічається на Північному Кавказі, Україні, в Середній Азії та Молдові. І ще її можна побачити в дикому вигляді в південних лісах.
Ця цінна і практично лікувальна ягідна культура часто служить натуральним ліками для хворих різними хворобами.
При її систематичному застосуванні:
- зменшуються больові синдроми при хворих суглобах;
- відбувається явна активізація обмінних процесів, що допоможе огрядним людям швидко нормалізувати вагу;
- з організму йде зайва рідина завдяки калію;
- різні відхилення нервової системи приходять в порядок;
- атеросклероз не прогресує.
Будьте впевнені, черешню можна і потрібно вживати в розумних кількостях кожній вагітній жінці.
(Box type = "shadow»)Не пропустіть найпопулярніші статті рубрики:
● Зверніть увагу на поради лікарів: чи можна вагітним купатися в річці?
● Що кажуть лікарі про те, чи можна вагітним засмагати на сонці.
{/ Box}